Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Seniorka z wigorem. Urodziny pleszewskiej biblioteki

Skończyła 70-lat, ale nie zwalnia tempa. Im więcej wiosen tym więcej pomysłów dlatego urodziny obchodził hucznie i w gronie najbliższych przyjaciół. Wśród nich m.in Artur Barciś czy Robert Makłowicz. A mowa o Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie.
Seniorka z wigorem. Urodziny pleszewskiej biblioteki

Tuż po wojnie w Pleszewie powstał Komitet Biblioteczny, w skład którego wszedł ks. Kazimierz Niesiołowski.  Biblioteka zaczęła działalność w ratuszu. Było to jedno pomieszczenie na parterze, w urzędował jeden pracownik. Później zbiory przeniesiono na ul. Sienkiewicza, a w 1951 r. na ul. Rynek 21. W 1959 r. książki znów przewędrowały się na ul. Sienkiewicza do dawnego Domu Oświatowego Czytelni Ludowych. Tam biblioteka funkcjonowała przez 42 lata. Kolejny raz siedzibę zmieniła w 2000 r. przenosząc się na ul. Słowackiego. Obecnie, od 2018 r. znajduje się w podworcowym budynku przy ul. Kolejowej. Dzieje biblioteki w trakcie oficjalnej inauguracji obchodów 70-lecia istnienia przypomniała jej dyrektor Elżbieta Mielcarek.

W ciągu 70 lat działalności pleszewską bibliotekę odwiedziło 350 tys. osób wypożyczając 2 mln książek. Sama biblioteka zakupiła ich 150 tys. - Te liczby sprawiają, że biblioteka pleszewska jest w ścisłej czołówce rankingu wojewódzkiego prowadzonego od 2006 roku – mówiła Elżbieta Mielcarek. -Wiele się zmieniło także w zakresie funkcjonowania biblioteki, która nie jest jedynie miejscem wypożyczania książek. Tutaj odbywają się spotkania z pisarzami, aktorami, reżyserami i innymi ciekawymi osobami. W ostatnim 10 – leciu było tych spotkań 35. Gościli w  bibliotece m.in. Mariusz Szczygieł, ks. Adam Boniecki, ks. Isakowicz – Zaleski, Grzegorz Miecugow, Maria Czubaszek, Michał Ogórek, prof. Jerzy Bralczyk, prof. Jan Miodek, Rafał Ziemkiewicz, Sławomir Koper, Laura Łącz czy Jasiek Mela.

Odbywają się tu zajęcia dla dzieci, warsztaty, konkursy recytatorskie i oratorskie, lekcje biblioteczne, a nawet rajdy rowerowe z książką w tle. Ponadto biblioteka skupia wokół siebie pasjonatów w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, Klubu Modelarstwa Papierowego czy Lokalnych Pstrykaczy. Włącza się regularnie w ogólnopolskie akcje np. Narodowe Czytanie. Książnica promuje twórczość lokalnych poetów. Wsparła finansowo wydanie  pierwszego tomiku wierszy Pawła Sarbinowskiego. Udostępnia czytelnię na organizację wieczorów poetyckich np. Marii Korzeniewskiej, a ostatnio Marii Mikołajczak.

Pleszewska książnica pełni funkcję biblioteki powiatowej. Prowadzi sześć filii w gminie: w Taczanowie Drugim, w Kowalewie, w Zawidowicach, w Piekarzewie, w Kuczkowie oraz w Pleszewskim Centrum Medycznym. Zgodnie z umową zawartą z Zarządem Powiatu Pleszewskiego wspiera biblioteki w gminach czyli w Choczu, w Dobrzycy, Czerminie, Gizałkach i Gołuchowie.

Regularnie pozyskuje ponadto zewnętrzne środki na projekty, m.in. „Digitalizację i udostępnianie w Internecie archiwów Pleszewa”, co realizowano we współpracy z Muzeum Regionalnym i Archiwum Państwowym w Poznaniu. W sumie w ciągu 20 lat na realizację różnych projektów biblioteka pozyskała 450 000 złotych.

Uroczystość jubileuszowa była okazją do wspomnień, tym bardziej że gościem honorowym była poprzednia wieloletnia dyrektor Ewa Szpunt. Jubileusz uświetnił ponadto występ wykładowców Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Pleszewie.

Wielkie świętowanie jubileuszu biblioteki trwa kilka dni. Zaplanowano ciekawe spotkania i zajęcia dla najmłodszych. Plan atrakcji poniżej:

 

22.10. godz. 18.00 – spotkanie z youtuberkami Martą Gajewską i Anną Bartłomiejczyk

23.10. godz. 17.00 – spotkanie z Robertem Makłowiczem

 

AW, UMiG w Pleszewie, zdjęcia R. K. Urbaniak


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 15°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama