Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Uroczyste obchody stulecia Szkoły przy ul. Polnej ZDJĘCIA

Był bieg, gra miejska, liczne konkursy, stworzenie Izby Pamięci, spotkania pokoleń, a teraz uroczyste obchody. Szkoła Podstawowa nr 4 przy ul. Polnej, która w pamięci wielu kaliszan to po prostu „piątka” lub Szkoła Repphana działa już od 100 lat! Wielkie święto szkoły odbyło się w sobotę, 19 października.
Uroczyste obchody stulecia Szkoły przy ul. Polnej ZDJĘCIA

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele przy ul. Polnej pod przewodnictwem księdza biskupa Edwarda Janiaka. Podczas nabożeństwa poświęcono sztandar szkoły. Następnie odsłonięto tablicę pamiątkową na ścianie budynku szkoły poświęconą fundatorowi placówki Emilowi Repphanowi. Później uczestnicy obchodów przy dźwiękach orkiestry przeszli do auli PWSZ przy Nowym Świecie. Tu odbyła się gala przypominająca historię placówki. W uroczystościach brał udział Andrzej Jakubowski, wnuk pierwszego kierownika szkoły Stefana Jakubowskiego. Tej postaci poświęcono szkolną aulę – w piątek uroczyście nadano jej imię Stefana Eustachiusza Jakubowskiego, organizatora działalności pierwszej powszechnej szkoły w Kaliszu. Pamiątkową tablicę ufundowali obecni uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Uroczystość miała charakter konferencji naukowej poświęconej szkolnictwu międzywojennemu w Kaliszu oraz działalności szkoły kierowanej przez Pana Jakubowskiego. Otwarto również Izbę Pamięci poświęconej Emilowi Repphanowi oraz Marii Dąbrowskiej.

Szkoła Powszechna przy ulicy Polnej 17 w Kaliszu powstała w 1919 roku z fundacji Emila Repphana, kaliskiego fabrykanta, społecznika i filantropa. Od nazwiska swojego fundatora szkoła przyjęła nazwę „ Miejska Szkoła  im. Emila Repphana”, która widniała przez lata na frontowej elewacji gmachu szkolnego. Na mocy decyzji Inspektora Szkolnego Okręgu Kaliskiego oraz rozporządzenia Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego funkcję kierownika szkoły powierzono Panu Stefanowi Eustachiuszowi Jakubowskiemu.

Jak na ówczesne czasy szkoła była nowoczesna, dobrze wyposażona w pomoce naukowe. Do II wojny światowej szkoła wzbogaciła się o gabinet przyrodniczy i inne specjalistyczne pracownie, była zradiofonizowana, miała dobrze wyposażoną salę gimnastyczną i liczący ponad 1800 tomów księgozbiór biblioteczny. W szkole uczyło się na koniec czerwca 1939 roku 679 uczniów. Klas zasadniczych było siedem, a równoległych dziesięć. W szkole stosowany był program dla szkół siedmioklasowych III stopnia.

Kierownik szkoły Stefan Jakubowski został w 1939 roku osadzony w kaliskim więzieniu a następnie wraz z rodziną wysiedlony. Podczas okupacji budynek szkoły służył jako punkt zborny dla ewakuowanych z Litwy i Łotwy Niemców. Spełniał też funkcję ośrodka wychowawczego dla Hitlerjugend. Bogate wyposażenie szkoły zostało kompletnie zniszczone przez opuszczających Kalisz Niemców. W dniu 23 stycznia Armia Czerwona wkroczyła do Kalisza, który wcześniej opuścili Niemcy. Gmach szkoły został uszkodzony przez pocisk artyleryjski. Jednak już 28 stycznia przystąpiono do zabezpieczenia i porządkowania gmachu, a 25 lutego tegoż roku zajęcia szkolne rozpoczęło tu 660 uczniów.

W latach powojennych szkoła wielokrotnie zmieniała swoją nazwę. W latach osiemdziesiątych zaczęto poszukiwać kandydatów na patrona szkoły. Wśród licznych propozycji największą aprobatę zdobyła postać kaliskiej pisarski i Honorowego Obywatela Miasta Kalisza – Marii Dąbrowskiej. Na wyborze właśnie takiego patrona zaważył fakt usytuowania szkoły na osiedlu „ Kaliniec”, którego nazwa nawiązuje do najbardziej znanej powieści Dąbrowskiej „ Noce   i dnie”. W dniu 16 maja 1987 roku odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Marii Dąbrowskiej oraz wręczenia sztandaru.

AG, organizator


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 21°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 13 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: SzlachcicTreść komentarza: Susza bo chłopy podlewają pola to wody nie ma pompa do rzeki i pompują wodę na polaData dodania komentarza: 7.07.2025, 11:07Źródło komentarza: Susza hydrologiczna. W Prośnie wody coraz mniejAutor komentarza: Nocna StrażTreść komentarza: Państwo polskie nie robi nic w kwestii rozpijania społeczeństwa i plagi alkoholizmu. Alkohol to zwykła uzależniająca trucizna, tymczasem w naszym kraju panuje jakiś chory kult alkoholu. Wesele bez alkoholu? Grill bez alkoholu? Imieniny bez alkoholu? Każdy powód jest dobry żeby się uchlać. Taki przykład dajemy dzieciakom i rośnie następne pokolenie dla którego weekend bez alko nie istnieje. Część wsiada później n******a za kółko i jeszcze niewinne osoby na tym cierpią. Bawcie się tak dalej w tym chorym kraju.Data dodania komentarza: 7.07.2025, 09:48Źródło komentarza: Samorządowiec otwarcie o swoim alkoholizmie. Jest na odwykuAutor komentarza: TymuśTreść komentarza: Odkładajcie dalej budowę zbiornika koło Wielowsi Klasztornej! Mówcie dalej, że nie jest potrzebny taki zbiornik na Prośnie!Data dodania komentarza: 7.07.2025, 09:23Źródło komentarza: Susza hydrologiczna. W Prośnie wody coraz mniejAutor komentarza: kartografTreść komentarza: To już w sierpniu 1047 roku były zapisywane stany wód rzeki Prosny ? Ciekawe, nie wiedziałem. A gdzie to można zweryfikować ?Data dodania komentarza: 7.07.2025, 09:21Źródło komentarza: Susza hydrologiczna. W Prośnie wody coraz mniej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]