Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jaka Wielkopolska za 10 lat? Ruszyły prace nad strategią rozwoju

10 lat to dużo i trudno przewidzieć, co wydarzy się w tym czasie, ale warto planować. Tym bardziej jeśli chodzi o rozwój. Dlatego przed mieszkańcami Wielkopolski i samorządami naszego województwa spore wyzwanie – opracowanie strategii na najbliższą dekadę. Żeby było łatwiej, już rok temu o wizję przyszłości poproszono m.in. młodych ludzi, dla których ważna jest ekologia oraz edukacja i samorządy, które liczą na zrównoważony rozwój i współpracę. Teraz przyszedł czas na konsultacje społeczne. Pierwsze odbyły się 18 września w Kaliszu.
Jaka Wielkopolska za 10 lat? Ruszyły prace nad strategią rozwoju

A Kalisz ma konkretne potrzeby. Niektóre nie zmieniają się od lat, inne przychodzą wraz z nowymi wyzwaniami, jakie stawia przed mieszkańcami i samorządami zmieniający się świat. - Chcielibyśmy na pewno, żeby następował dalszy rozwój Kalisza i całej Aglomeracji Kalisko - Ostrowskiej, być może trzeba się jeszcze zastanowić nad jej powiększeniem o Pleszew – powiedział w trakcie konsultacji dr inż. Janusz Pęcherz, przewodniczący Rady Miasta Kalisza. - Natomiast nie może być tak, że cała Wielkopolska to jest Poznań. Musimy dbać o naszą małą ojczyznę, dlatego będziemy nadal mówić o obwodnicy Kalisza i to jest rzecz podstawowa, ale także myślę o nowej siedzibie dla Filharmonii oraz o przybliżeniu rzeki miastu, czyli Prosna zarówno w zakresie bulwarów jak i obwałowania.

I przede wszystkim te tematy samorządowcy z Kalisza będą promować w trakcie rozmów o strategii rozwoju. I mają sprzymierzeńców. Pleszew już od jakiegoś czasu spogląda w kierunku Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej i tak samo jak inne miasta naszego regionu będzie walczyć o zrównoważony rozwój całego województwa, podkreślił obecny na spotkaniu Arkadiusz Ptak, burmistrz tego miasta. -  Koncentracja wokół dużych miast - i to nie tylko dotyczy Poznania, ale całej Polski - powinna się zakończyć, a punkt ciężkości powinno się przenieść na mniejsze ośrodki typu Pleszew, ale również Kalisz, Ostrów i całą południową Wielkopolskę – wyjaśnił samorządowiec. - Jeśli chodzi o sam Pleszew liczymy, że te powiązania funkcjonalne, które są z Kaliszem, z Ostrowem doprowadzą do włączenia Pleszewa do AKO, tak więc to jest główny cel, m.in. środki w ramach chociażby programów unijnych czy w ramach AKO. W przypadku Pleszewa dotyczy to kwestii poprawy powietrza, drogownictwa, ale również i edukacji.

Samorządowcy idą ramię w ramię. A to daje duże prawdopodobieństwo, że ich pomysły na Wielkopolskę – w naszym przypadku południową część województwa i oczywiście Aglomerację Kalisko – Ostrowską - będą w dużej mierze pokrywały się z tym, co pojawi się w ostatecznym kształcie opracowywanej właśnie strategii. - Rzeczywiście coraz częściej widzimy to połączenie między tym, co zapisujemy w strategii i tym co poprawimy w strategii na skutek konsultacji społecznych a tym, co za chwilę będzie w regionalnym programie operacyjnym – wyjaśnia prof. Wojciech Dziemianowicz z Uniwersytetu Warszawskiego, który jest doradcą Urzędu Marszałkowskiego. - Na szczęście mamy tak wypracowaną politykę, że zaczynamy od myślenia strategicznego, potem przechodzimy do operacyjnego. Zatem mamy dobrze przygotowaną strategię, a następnie dobrze przygotowany regionalny program operacyjny i dużą aktywność środowisk oddolnych. W tym dokumencie jest mocno podkreślony wymiar terytorialny, to znaczy, że chcemy, by pomysły polityki zarządu województwa zderzyły się z oczekiwaniami i pomysłami rozwojowymi chociażby AKO.

Obok samorządowców, przy opracowywaniu strategii ważny jest też głos samych mieszkańców. Także tych, którzy za kilka lat będą aktywnymi uczestnikami życia społecznego i samorządowego, czyli młodzieży. Dlatego w ciągu ostatniego roku Urząd Marszałkowski ankietował tych, którzy już mają wpływ na kształt tego, co dzieje się w regionach i tych, do których należy przyszłość. - Bardzo dużo dostaliśmy ze środowisk młodzieżowych. W skali województwa to jest prawie 2 tysiące ankiet, w tym z subregionu kaliskiego około 350 ankiet – zdradza Grzegorz Potrzebowski, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. - I młodzież wskazała, że przede wszystkim powinniśmy stawiać na odnawialne źródła energii, że powinniśmy stawiać na edukację. Z kolei samorządy wskazywały, że to drogi lokalne, drogi powiatowe, że to też jest kierunek rozwoju i jest elementem takim cały czas niedoinwestowanym. Ponadto ochrona środowiska i element, który kreuje rozwój tego subregionu - edukacja, turystyka i spędzanie czasu wolnego.

Rozmowy trwają. Każdy region ma swoje potrzeby i będzie robić wszystko, by zostały one wpisane do strategii rozwoju województwa w najbliższym dziesięcioleciu. Jednak wiadomo, że każde z działań musi być w orbicie jednej z wyznaczonych przez Urząd Marszałkowski sfer życia. -  Wiadomo, polityka społeczna, ale  w szerokim tego słowa znaczeniu. Musimy sprostać wymaganiom z jednej strony seniorów, z drugiej młodych ludzi. Chcemy, aby pięknie się nasze województwo rozwijało, oparte na tym, co mamy, na potencjale małych i średnich przedsiębiorstw, na ich wiedzy i doświadczeniu. To również lepszy dostęp do mieszkańców Wielkopolski i sprawniejsze zarządzanie poprzez usprawnienie administracji. I tych celów pobocznych jest też bardzo dużo, bo promocja rolnictw, przetwórstwa rolno-spożywczego, tych celów jest dużo – wyjaśnia Marzenia Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Konsultacje będą odbywać się jeszcze w październiku, w każdym z subregionów naszego województwa. Powstanie strategii pozwoli na stworzenie konkretnych programów oraz planowanie inwestycji, czyli też szacowanie kosztów jakie ze sobą poniosą i o jakie pieniądze Wielkopolska będzie walczyć w najbliższych latach.

AW, zdjęcia autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 19°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 15 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: abcdefTreść komentarza: Pozdrów panią małżonek, pardon, Panią Małżonek, językoznawco. Jak nie masz swojej, to czyjąkolwiek. Chyba że ta tytulatura dla takiego PiSowskiego znawcy jeszcze za mało wzdęta, zadęta i nadęta.Data dodania komentarza: 5.07.2025, 15:28Źródło komentarza: Pytanie z Kalisza poleciało w kosmos! O co pytał młody kaliszanin?Autor komentarza: abcdefTreść komentarza: W Polsce jest kilkaset firm żyjących z Kosmosu. Robią swoje mając gdzieś wrzaski Waldusia Kononowicza "żeby nie było nic!". Rząd Morawieckiego, który poza tym rozdawał tylko kasę na kredyt, zrobił jedną dobrą rzecz. Sfinansował wyprawę, która bardzo dobrze promuje tę naszą dobrze rokującą gałąź gospodarki. Gdyby PiS nadal rządził, to świętowania nie byłoby końca. Co prawda nie byłoby żadnych uśmiechów, tylko ponura, "narodowo-patriotyczna", niemal żałobna celebra, ale rosłoby proste, ale gorejące serduszko Waldusia Kononowicza. PiS jednak nie rządzi, w dodatku Uznański nie tylko śmiał ożenić się z Wiśniewską, ale nawet dodał sobie jej nazwiski i jest teraz Uznański-Wiśniewski. No to Wlduś Kononowicz teraz nadaje: TUSK(!) trwoni państwową kasę, wywala ją na wycieczkę mężusia pełoskiej posłanki, córusi miliardera. Jaki milusi skowroneczek PiSowskiej propagandy.Data dodania komentarza: 5.07.2025, 15:24Źródło komentarza: Pytanie z Kalisza poleciało w kosmos! O co pytał młody kaliszanin?Autor komentarza: Gonić bydłoTreść komentarza: Kiedyś za coś takiego była kara chłosty. I komu to przeszkadzało?Data dodania komentarza: 5.07.2025, 14:53Źródło komentarza: Niepokojąca sytuacja na kaliskim cmentarzu. Zniszczone groby i bezradność bliskichAutor komentarza: k2Treść komentarza: Rada Miasta Kalisza ma lęk wysokości. Bardzo lubi za to (wszyscy radni, niezaleleżnie od orientacji politycznej) smród w mieście. Wszystkie jego źródła są od dziesięcioleci, a może i dłużej, pod troskliwą opieką szanownej waaadzuni, za nic nie pozwoli ich usunąć. Obywatel może głową o mur bić i nic.Data dodania komentarza: 5.07.2025, 13:04Źródło komentarza: Powstaje nowa strefa gospodarcza. Konsultacje zakończone
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]