Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

VII Zjazd Absolwentów kaliskiego Technikum Budowy Fortepianów ZDJĘCIA

„Tam gdzie uczą jak drewno gra” – pod takim hasłem rozpoczął się 14 września VII Zjazd Absolwentów kaliskiego Technikum Budowy Fortepianów. Takim spotkaniom jak zwykle towarzyszy atmosfera wzruszeń, uśmiechów i szczerych powitań.
VII Zjazd Absolwentów kaliskiego Technikum Budowy Fortepianów ZDJĘCIA

- Takie spotkania organizujemy sobie każdego roku, więc nie ma większych zaskoczeń i jesteśmy w stanie się rozpoznać – mówi z uśmiechem Katarzyna Zielińska, absolwentka TBF-u. – Zawsze kochałam, muzykę, kochałam taniec, grałam w szkole muzycznej na akordeonie i chciałam też bardzo grać na fortepianie, dlatego zdecydowałam się na tę szkołę. Obecnie jestem nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej, ale uczę też muzyki, mam też koło taneczne, tak więc ta pasja cały czas mi towarzyszy – dodaje.

Bogdan Pawlak opowiada, że ma kontakt z wieloma osobami z Kalisza, ale sporo koleżanek i kolegów ze szkolnej ławy wyjechało. – Przez całe życie towarzyszy nam muzyka, jak nie budujemy instrumentów to udzielamy się artystycznie. Kto lubi muzykę i sztukę ten nie jest złym człowiekiem – podkreśla.

- Obowiązkowym przedmiotem był również chór, który prowadził nasz wspaniały wykładowca Kazimierz Madziała – wspomina Elżbieta Kasprowicz. - W ramach naszego technikum mieliśmy Przegląd Zespołów Amatorskich, w którym braliśmy udział i niejednokrotnie zdobywaliśmy pierwsze miejsca. Przedmioty zawodowe były poparte praktyką w Fabryce Fortepianów i Pianin „Calisia”.

Oprócz spotkań absolwentów, w sobotę 14 września odbyło się ślubowanie klas pierwszych oraz uroczyste przekazanie szkole nowego sztandaru. Młodzież dopiero kilkanaście dni temu rozpoczęła swoją przygodę z edukacją w Technikum Budowy Fortepianów. Wiktoria z Kalisza wybrała tą szkołę, ponieważ ma bardzo muzykalną rodzinę i wybór był po prostu naturalny. - Kiedyś chodziłam do szkoły muzycznej, stwierdziłam, że Technikum Budowy Fortepianów będzie dla mnie idealne – mówi Wiktoria. Podobnie zdecydował jej kolega. - Gram na fortepianie, to jest moja pasja, a przy okazji zdecydowałem się iść do tej szkoły, ponieważ moi rodzice prowadzą biznes rozwinięty w tym kierunku i w przyszłości chciałbym im pomagać – zdradza nam Mieszko z klasy pierwszej.

W zjeździe uczestniczył też najstarszy absolwent szkoły Reginald Bazaliński, który naukę w Technikum Budowy Fortepianów rozpoczął w roku 1954. Wcześniej pracował jako uczeń w fabryce fortepianów. - Szkołę ukończyłem w 1959 roku. Później przez cały prawie rok pracowałem w Legnicy i wróciłem z powrotem do Kalisza do fabryki „Calisia” i przepracowałem tam 16 lat na różnych stanowiskach, również kierowniczych. Następnie jako konserwator trafiłem do Kielc, do tamtejszej filharmonii. Później pracowałem jako konserwator na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Instytucie Edukacji Muzycznej w Kielcach. I tak dotrwałem do emerytury – opowiada Reginald Bazaliński.

Najstarszy absolwent, dodaje, że lata szkolne były dla niego wspaniałe. – Mieliśmy wtedy bardzo ambitny plan, mieliśmy dużo więcej przedmiotów, w tym rysunek odręczny, który prowadził profesor Kościelniak. Było też kształcenie słuchu, zasady harmonii, których teraz nie ma. Program był bardzo nasycony, ale udało się i to były bardzo miłe chwile – uważa.

Obecnie Technikum Budowy Fortepianów ma 5 klas pierwszych ze względu na podwójny rocznik. W sumie do szkoły uczęszcza teraz 76 uczniów. – To są uczniowie z praktycznie całej Wielkopolski, z Kalisza, okolic, ale nie tylko, ponieważ mamy uczniów z Górnego Śląska, z Gdyni, z różnych rejonów Polski – mówi Janusz Matuszewski, dyrektor kaliskiego Technikum Budowy Fortepianów.

Geneza szkoły wiąże się z historią Kaliskiej Fabryki Fortepianów i Pianin „Calisia”. Technikum swoje powstanie zawdzięcza aktywnej postawie Gustawa Arnolda Fibigera (1912-1989), dyrektora kaliskiej fabryki. Mimo przeciwności losu nigdy nie zrezygnował z rodzinnych tradycji w przemyśle muzycznym i sprawił, że po II wojnie światowej odrodziła się w Kaliszu produkcja klawiszowych instrumentów muzycznych. Kaliska Fabryka Fortepianów i Pianin „Calisia” stanowiła kontynuację dawnej Fabryki Fortepianów i Pianin „Arnold Fibiger”.

Sam Fibiger czuł się w obowiązku przekazać swoją wiedzę i doświadczenie młodszemu pokoleniu. Technikum Budowy Fortepianów powstało w 1954 roku dzięki poparciu Zjednoczonych Zakładów Przemysłu Muzycznego i Centralnego Zarządu Szkół Artystycznych. Szkoła w pierwszym roku swojego istnienia znalazła pomieszczenie w budynku Państwowej Szkoły Muzycznej i weszła w skład Średniej Szkoły Muzycznej jako osobny wydział pod nazwą Państwowa Średnia Szkoła Muzyczna Instrumentów Klawiszowych. Dopiero w 1956 roku otrzymała oficjalną nazwę Technikum Budowy Fortepianów.

Pierwszymi uczniami nowo powstałej szkoły byli młodociani pracownicy fabryk fortepianów w Kaliszu i Legnicy. W pierwszych latach swojej działalności szkoła była przydzielona Ministerstwu Kultury i Sztuki, a od 1960 roku Technikum Budowy Fortepianów zostało włączone do grona placówek kształcenia zawodowego będących w gestii Ministerstwa Oświaty. Od września 1964 roku szkoła została wprowadzona do gmachu Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Kaliszu przy ulicy Rzemieślniczej 6, obecnie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, gdzie funkcjonuje do dziś.

Absolwentem szkoły jest m.in. lider zespołu Bayer Full Sławomir Świerzyński.

Karolina Bazan, organizatorzy, fot. Karolina Bazan


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 25°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 6 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: abcdefTreść komentarza: Pozdrów panią małżonek, pardon, Panią Małżonek, językoznawco. Jak nie masz swojej, to czyjąkolwiek. Chyba że ta tytulatura dla takiego PiSowskiego znawcy jeszcze za mało wzdęta, zadęta i nadęta.Data dodania komentarza: 5.07.2025, 15:28Źródło komentarza: Pytanie z Kalisza poleciało w kosmos! O co pytał młody kaliszanin?Autor komentarza: abcdefTreść komentarza: W Polsce jest kilkaset firm żyjących z Kosmosu. Robią swoje mając gdzieś wrzaski Waldusia Kononowicza "żeby nie było nic!". Rząd Morawieckiego, który poza tym rozdawał tylko kasę na kredyt, zrobił jedną dobrą rzecz. Sfinansował wyprawę, która bardzo dobrze promuje tę naszą dobrze rokującą gałąź gospodarki. Gdyby PiS nadal rządził, to świętowania nie byłoby końca. Co prawda nie byłoby żadnych uśmiechów, tylko ponura, "narodowo-patriotyczna", niemal żałobna celebra, ale rosłoby proste, ale gorejące serduszko Waldusia Kononowicza. PiS jednak nie rządzi, w dodatku Uznański nie tylko śmiał ożenić się z Wiśniewską, ale nawet dodał sobie jej nazwiski i jest teraz Uznański-Wiśniewski. No to Wlduś Kononowicz teraz nadaje: TUSK(!) trwoni państwową kasę, wywala ją na wycieczkę mężusia pełoskiej posłanki, córusi miliardera. Jaki milusi skowroneczek PiSowskiej propagandy.Data dodania komentarza: 5.07.2025, 15:24Źródło komentarza: Pytanie z Kalisza poleciało w kosmos! O co pytał młody kaliszanin?Autor komentarza: Gonić bydłoTreść komentarza: Kiedyś za coś takiego była kara chłosty. I komu to przeszkadzało?Data dodania komentarza: 5.07.2025, 14:53Źródło komentarza: Niepokojąca sytuacja na kaliskim cmentarzu. Zniszczone groby i bezradność bliskichAutor komentarza: k2Treść komentarza: Rada Miasta Kalisza ma lęk wysokości. Bardzo lubi za to (wszyscy radni, niezaleleżnie od orientacji politycznej) smród w mieście. Wszystkie jego źródła są od dziesięcioleci, a może i dłużej, pod troskliwą opieką szanownej waaadzuni, za nic nie pozwoli ich usunąć. Obywatel może głową o mur bić i nic.Data dodania komentarza: 5.07.2025, 13:04Źródło komentarza: Powstaje nowa strefa gospodarcza. Konsultacje zakończone
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]