Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pamiętamy o Halinie Sutarzewicz

We wrześniu mija 110. rocznica urodzin tej wybitnej polonistki, działaczki kulturalnej i społecznej, znawczyni i popularyzatorki literatury związanej z Kaliszem, publicystki, cenionego pedagoga. Z tej okazji członkowie Stowarzyszenia im. Haliny Sutarzewicz zaplanowali uroczystości upamiętniające jej osobę.
Pamiętamy o Halinie Sutarzewicz

W dniu urodzin Haliny Sutarzewicz ˗ 13 września br. (piątek) o godz. 10.00 przedstawiciele Stowarzyszenia złożą kwiaty na jej grobie na Cmentarzu Miejskim w Kaliszu, a następnie na pamiątkowym kamieniu w Parku nad Krępicą, przy drzewie zasadzonym przez Stowarzyszenie w 2009 roku. 15 września br. (niedziela) o godz. 12.30 będzie odprawiona msza św. w kaliskiej katedrze.

Także część dorocznej imprezy, organizowanej przez Stowarzyszenie w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, poświęcona będzie jej osobie. Trzecie już spotkanie pod nazwą „Kaliszanie piszący pod wrześniowym niebem Zagorzynka” odbędzie się 14 września (sobota) o godz. 18, tradycyjnie w Szkole Podstawowej nr 10 im. Marii Konopnickiej przy ul. Karpackiej 3.

Z kolei 1 listopada br. przedstawiciele Stowarzyszenia i wolontariusze wezmą udział w kweście przygotowanej przez kaliski Oddział PTTK na Cmentarzu Komunalnym w Kaliszu. Zebrane przez nich środki zostaną przeznaczone na rzecz renowacji zabytkowego rodzinnego nagrobka Haliny Sutarzewicz.

Halina Maria Sutarzewicz (ur. dnia 13 września 1909 w Kaliszu ˗ zm. 12 lipca 1991 w Kaliszu), historyk literatury, publicystka, pedagog, działaczka społeczna. Za wyjątkiem kilku lat wczesnego dzieciństwa, okresu studiów na wydziale filologii polskiej Uniwersytetu Poznańskiego i pierwszych lat pracy pedagogicznej w Lesznie i Turku, całe jej życie było ściśle związane z Kaliszem. Jej prace badawcze dotyczyły przede wszystkim twórczości Marii Konopnickiej, Adama Asnyka i Marii Dąbrowskiej. Jednak zakres badań Haliny Sutarzewicz był o wiele szerszy. Zebrała i opracowała materiały dotyczące pisarzy związanych z naszym miastem, popularnych w okresie międzywojennym oraz po wojnie, m.in. Wandy Karczewskiej czy Stefana Otwinowskiego. Właśnie jej, uwzględniając szeroką wiedzę i bogaty dorobek w tym zakresie, powierzono opracowanie hasła Kalisz do przewodnika encyklopedycznego Literatura polska, t.1, Warszawa 1984. Staraniem uczniów i przyjaciół w roku 1998 wydana została książka Halina Maria Sutarzewicz. Pisma rozproszone, zawierająca ˗ oprócz przedruku publikacji prasowych, bogatą bibliografię jej dorobku.

Działała społecznie w ramach Towarzystwa im. Marii Konopnickiej, organizując pracę kaliskiego Koła Terenowego i współpracując ściśle z Zarządem Głównym w Warszawie. Była pomysłodawczynią wymiany tablicy pamiątkowej z błędnymi datami pobytu Konopnickiej w Kaliszu, budowy jej pomnika oraz utworzenia izby muzealnej jej imienia. Z inspiracji Haliny Sutarzewicz nadana została też nazwa osiedla „Kaliniec” i nazwy niektórych ulic, związanych z powieścią Marii Dąbrowskiej. Oprócz wielu wyrazów uznania, wyróżnień i odznaczeń, została także obdarzona tytułem Honorowego Obywatela Miasta Kalisza.

Opr. MIK, fot. archowum Elżbiety Stadtmüller


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 25°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]