Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wybory do PE - największy wzrost głosujących w Polsce

Młodzi i proeuropejscy - przede wszystkim takie osoby stawiły się przy urnach w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Sondaż przeprowadzony wśród 28 tysięcy mieszkańców Wspólnoty pozwolił na stworzenie profilu wyborców oraz stwierdzenie, że poparcie dla Unii Europejskiej jest na najwyższym od 1983 roku poziomie. Znacznie więcej osób wzięło też udział w samym głosowaniu. A kraj, w którym odnotowano najwyższy wzrost frekwencji to Polska. I zdecydowanie miały na to wpływ osoby młode.
Wybory do PE - największy wzrost głosujących w Polsce

Sondaż przeprowadzono w 28 krajach członkowskich. Według danych opublikowanych przez  Parlament Europejski wynika, że 68 proc. respondentów twierdzi, że ich kraj skorzystał na członkostwie w UE. Na początku roku poparcie deklarowało 1% mniej mieszkańców Wspólnoty.

Wzrasta też liczba osób wierzących, że "ich głos liczy się w UE". Tak twierdzi 56% respondentów, co oznacza wzrost o 7 punktów od marca 2019 r. i jest to najwyższy wynik od czasu, gdy pytanie to zadano po raz pierwszy w 2002 r. - Obywatele głosowali w tych wyborach europejskich w oparciu o bardzo silne poparcie dla UE i ze znacznie silniejszą wiarą, że ich głos liczy się w UE - powiedział David Sassoli, przewodniczący PE.

Ogólna frekwencja w wyborach europejskich w 2019 roku wzrosła o 8 punktów procentowych i wyniosła 50,6 %, co dało w efekcie najwyższy udział od 1994 roku oraz po raz pierwszy od 1979 roku, odwrócenie trendu spadającej frekwencji w wyborach europejskich. Największy wzrost frekwencji odnotowano w Polsce (+22 punkty procentowe), Rumunii (+19 punktów procentowych), Hiszpanii (+17 punktów procentowych), Austrii (+15 punktów procentowych) i na Węgrzech (+14 punktów procentowych).

Wyniki badania sugerują, że to właśnie osoby młode oraz głosujące po raz pierwszy w wyborach europejskich podniosły frekwencję. Od 2014 roku udział młodzieży wzrósł o połowę. Wtedy 28 procent osób w wieku 16/18-24 lata twierdziło, że wzięło udział w wyborach. W tym roku to już 42% respondentów. Równie silny był wzrost frekwencji w grupie wiekowej 25-39 lat, który wzrósł o 12 punktów procentowych z 35% do 47%. Frekwencja młodych i głosujących po raz pierwszy przekracza wszelkie wzrosty frekwencji zarejestrowane dla innych grup wiekowych.

A dlaczego poszli do urn? Ponad połowa badanych (52%) uważa, że to ich obowiązek. 25% respondentów, wzrost o 11 punktów w porównaniu z poprzednimi wyborami, wzięło udział w głosowaniu bo popiera ideę zjednoczonej Europy. A 18%, więcej o 6% niż 5 lat temu, wierzy, że głosując mogą coś zmienić.

AW, na podstawie badania Kantar przeprowadzonego dla PE


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 20°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama