Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

I znowu susza. Mniej plonów i zdecydowanie droższe

Mniej warzyw i owoców, kiepskie zboża – słowo susza od lat odmieniane jest przez wszystkie przypadki. I od lat w aspekcie zmian klimatycznych, ale też zbiorów i cen plonów. A wszystko dlatego, że z roku na rok jest coraz gorzej. I chociaż na co dzień może nie zauważamy, że brak opadów staje się coraz większym problemem, to już idąc na zakupy, ceny na ryneczkach mogą nas zszokować. A to właśnie jedna z konsekwencji suszy. Liczenie strat u wytwórców, ale też w portfelach konsumentów, właśnie się zaczęło.
I znowu susza. Mniej plonów i zdecydowanie droższe

Sezon w pełni. Targowiska zalewają warzywa i owoce od rolników z południowej Wielkopolski. A konsumentów zalewa zdziwienie.

Mniejsze plony i wyższe cen były zapowiadane od dawna. W sumie można odnieść wrażenie, że z roku na rok słyszymy te same slogany – suche zimy, mało deszczu, upały i wiatry, a to musi mieć wpływ na jakość i ilość plonów. I często stwierdzamy, że to tylko hasła tłumaczące rosnące ceny.

  poprzednie lata  lipiec 2019 
BÓB  12 14
ŚLIWKI  4 12
WIŚNIE 4 5
CZERWONA PORZECZKA  5 4,5
PIETRUSZKA 12 17
POMIDORY 4 5
ZIEMNIAKI 3,5 2,5
KAPUSTA cena za sztukę 3,5 6
KALAFIOR cena za sztukę 2,5 7

Jednak kiedy bliżej przyjrzymy się badaniom,  stwierdzenie, że zrzucanie cen na pogodę nie jest wymysłem. Naukowcy od lat biją na alarm. - To, że jest susza, że cała Europa stepowieje, Wielkopolska, a zwłaszcza południowa Wielkopolska to myślę, że dziś już nikogo nie trzeba przekonywać - mówi Krzysztof Nosal, starosta kaliski. - Wystarczy pojechać kawałek za miasto, nie ważne w którym kierunku i tę suszę widać. I tak naprawdę nie widać światełka w tunelu,  bo tym światełkiem nie są prognozy na najbliższe tygodnie, miesiące, ale i lata. I właściwie wszystkie badania, które sa prowadzone, zwłaszcza przez instytut uprawy i nawożenia i gleboznastwa w Puławach pokazują, że robi się dramatycznie. I myślę, że nikt tego nie mógł tak bardzo przewidzieć kilka lat temu bo to już jest taki trend, który pokazuje, że będziemy się zmagać z tym długie lata - stwierdza starosta. 

Nie trzeba jechać na wieś. Wystarczy popatrzeć na roślinność w mieście. Jeśli nie jest regularnie podlewana jest zżółknięta i wysuszona. A kiedy jednak wybierzemy się tam, gdzie z upraw warzyw i owoców się żyje, to brak opadów widać jeszcze bardziej. I to od wielu tygodni. - Jest sucho. Nawet jak ziemia jest dobrej jakości, to teraz nie ma problemu żeby wbić łopatę na kilkadziesiąt centymetrów - mówi Stanisław Młynek, rolnik z Szałego. - Bez wody nic nie urośnie. Musi być woda. 

A tej nie ma. Jeśli rolnicy chcą coś zebrać, muszą sami zadbać o nawodnienie. Na polach coraz częściej pojawiają się węże doprowadzające wodę. Jednak nic nie zastąpi regularnych opadów. Plony są jeszcze niższe niż w ubiegłym roku. Dla powiatu typowo rolniczego, a takim jest powiat kaliski, to dramat. Chociaż stanu klęski żywiołowej nie ma to jednak rolnicy liczą starty i liczą na wsparcie. W ubiegłym roku z naszego terenu wpłynęło ponad 4 600 wniosków. W tym roku będzie ich więcej. -Wnioski złożone, więc gminne komisje ruszą niebawem w teren aby szczegółowo oszacować procentowy udział strat w poszczególnych uprawach - wyjaśnia procedury Mieczysław Łuczak, Wielkopolska Izba Rolnicza. 

I dodaje, że trudno znaleźć uprawy, w których nie ma strat. Nawet jeśli coś obradza, to jest tego niewiele i jest gorszej jakości. - Z monitoringu już teraz wiemy, że na terenie powiatu kaliskiego najbardziej ucierpiały zboża jare, a więc jęczmień, pszenica jara. Także już jest sytuacja bardzo zła jeśli chodzi o uprawę kukurydzy, ale także rolnicy wyjechali w pola kombajnami i sygnalizują iż w oziminach zbiory będą niższe, a niżeli w latach poprzednich.

Rolnicy liczą na dotacje. I opracowanie systemu ubezpieczeń suszowych, bo polisy od tej anomalii pogodowej są wyjątkowo wysokie. A przede wszystkim stworzenie programu retencyjnego, który zahamuje stepowienie.

AW, zdjęcia arch. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 32°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 12 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: pitTreść komentarza: Spółka z Warszawy przejęła budynek za długi...Data dodania komentarza: 2.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Remont gmachu po banku. W tej sprawie zdecydował sądAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: Wszystko fajnie, ale na ul. Zachodniej obowiązuje zakaz pojazdów powyżej 3,5 tony. Jezdnia jest w fatalnym stanie, a teraz jak pójdzie więcej ciężarówek to na wiosnę droga się zapadnie. Nawiasem mówić ten zakaz to fikcja, TIRy śmigają codziennie w kierunku Chotowa. Policji jak nie było tak nie ma. Z drugiej strony zezwala sie na budowę magazynów, a nie remontuje się drogi.Data dodania komentarza: 2.07.2025, 12:03Źródło komentarza: Nowy terminal cross-dock w Kaliszu. „Największy polski operator”Autor komentarza: DedeTreść komentarza: Jeszcze Paweł MarchewkaData dodania komentarza: 2.07.2025, 11:54Źródło komentarza: 100 najbogatszych Polaków. Nazwiska z naszego regionuAutor komentarza: KazikTreść komentarza: 27.06. w temacie o kładce rowerowej za 26 mln. przy Szlaku Bursztynowym napisałem min tak; Niestety masz rację. A staropolskie zastaw się a postaw się wciąż ma się dobrze. Co przerażającym jest to fakt, że wbrew obietnicom, kładki koło mostu kolejowego wciąż nie ma. A dużo ludzi chcąc na drugi brzeg się dostać, obok torów ryzykując zdrowie i życie chodzi. Jeżdżąc na Szałe więcej tam ludzi widywałem, niż na tej bursztynowej przeprawie." Wykrakałem. Szkoda.Data dodania komentarza: 2.07.2025, 10:59Źródło komentarza: Zginęła na miejscu. Tragiczny finał przejażdżki rowerowej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]