Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak zmieniała się kaliska Książnica

Pierwszą książkę w zbiorach, dawną legitymację i biblioteczną i wiele innych materiałów opowiadających historię Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu można oglądać do końca grudnia w siedzibie placówki. Ekspozycja ukazuje zmiany, jakie zachodziły w bibliotece na przestrzeni 65 ostatnich lat. Nie zapomniano także o filiach, które w działalności Książnicy odgrywają znaczącą rolę.
Jak zmieniała się kaliska Książnica

Wystawa prezentuje m.in. sylwetki ludzi, którzy tworzyli bibliotekę: kolejnych dyrektorów i bibliotekarzy, historię i współczesność Książnicy, to, jak wyglądał kiedyś jej budynek i poszczególne działy, a także wybrane konferencje i sesje organizowane lub współorganizowane przez bibliotekę od 1977 r. -  Pokazujemy, jak  biblioteka zmieniała się wraz z upływem czasu oraz jak urastała do rangi jednej z najlepszych bibliotek pedagogicznych. Szczególne miejsce na ekspozycji zajmują darczyńcy. Bardzo doceniamy ich hojność, bo to dzięki nim powiększamy zbiory naszej biblioteki o cenne i unikalne materiały – mówi Bogumiła Celer, jedna z kuratorek wystawy.

W gablotach można obejrzeć także materiały z tzw. „bibliotecznego lamusa”, czyli m.in. dawną legitymację biblioteczną, pierwszą księgę inwentarzową czy też pierwszą książkę w zbiorach. - Pokazujemy również to, czym możemy się pochwalić, czyli wydawnictwa biblioteki oraz cymelia ze zbiorów specjalnych i cenny księgozbiór – dodaje Bogumiła Celer.

Głównym celem wystawy jest próba przybliżenia kaliszanom przeszłości tej placówki. Ekspozycja prezentowana jest w siedzibie Książnicy przy ul. Południowej 62, w godzinach otwarcia biblioteki: w tygodniu od 9.00 do 19.00, natomiast w soboty w godz. 9.00 - 14.00. Kuratorkami wystawy są Bogumiła Celer i Aldona Zimna.

MIK, fot. organizator


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 19°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 9 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: GhiTreść komentarza: No nic. Jak tylko tych nieudaczników uda się odsunąć od władzy, to przekieruje się wszystkie pociągi na stację Kalisz i bedą się na niej zatrzymywać. A obwodnicę wykorzysta się dla pociągów towarowych, żeby nie musiały przejeżdżać przez naszą stacje. Tylko ludzi szkoda, bo wyburzonych budynków już nie da się odzyskać.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 11:24Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: TymoteuszTreść komentarza: Wariant nr 9 był najlepszy dla Kalisza że znikomą liczbą wyburzeń!Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:23Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: Liczny KrytykTreść komentarza: Wiadomo, że Pawliczak nie przyjdzie. Ona pojawia się tylko tam gdzie można zbić polityczny kapitał. Otwarcie jakiejś świetlicy, podpuszczanie mieszkańców przeciwko CPK za rządów PIS-u, to są jej klimaty. Jak trzeba będzie bronić kretyńskiego pomysłu swoich szefów to słów w gębie zabraknie i wyjdzie z niej typowa blondynka.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:08Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: WykolejonyTreść komentarza: Świata ostrzegawcze na tych przejazdach zapalają się często równocześnie z opuszczanie zapor. Tu jest błąd w ustawieniu tego. Proponuję poprawę tego. Najpierw światła przez kilka sekund a poData dodania komentarza: 1.05.2025, 10:01Źródło komentarza: Auto utknęło na torach. Nadjeżdżał pociąg WIDEO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama