Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kalisz podpisał Deklarację Zdrowia Rodziny ZDJĘCIA

Ponad 20 profesorów z całego świata uczestniczyło w miniony weekend w Światowej Konferencji Zdrowia Rodziny w Kaliszu. W wydarzeniu wzięli udział lekarze i naukowcy m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, wielkiej Brytanii, Włoch, a także przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk i uniwersytetów medycznych. Zwieńczeniem sympozjum było podpisanie Kaliskiej Deklaracji Zdrowia Rodziny.
Kalisz podpisał Deklarację Zdrowia Rodziny ZDJĘCIA

Niezdrowy tryb życia, złe nawyki otyłość, palenie papierosów, uzależnienia i w końcu brak wiedzy i świadomości – te kwestie były omawiane podczas dwudniowej Kaliskiej Światowej Konferencji Zdrowia Rodziny.

Profesor Andrzej Wojtyła, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, która była organizatorem wydarzenia, przyznał, że zorganizowanie takiej konferencji w Kaliszu było jego celem praktycznie od czasu wizyty papieża Jana Pawła II w naszym mieście. - Często zapominamy, jaki wpływ na kształtowanie zdrowia człowieka ma wiara. Tutaj są doniesienia naukowe, nie religijne, bo ja jestem człowiekiem wierzącym, ale naukowe doniesienia, które mówią, że wiara - jakakolwiek, niekoniecznie wiara w Boga w rozumieniu katolików - ma decydujący wpływ na stan psychiczny człowieka, rozwój człowieka – powiedział prof. Andrzej Wojtyła.

Podczas konferencji wykładowcy dyskutowali o tym, co zrobić, abyśmy mogli żyć dłużej, jakie czynniki mają wpływ na zmianę naszych złych nawyków żywieniowych, czy braku świadomości w kontekście prowadzenia zdrowego trybu życia. Jednym z głównych omawianych zagadnień był temat dotyczący przemysłu tytoniowego oraz skutków palenia papierosów. Jeden z zaproszonych gości, wybitnej sławy amerykański lekarz, pulmonolog i epidemiolog Jonathan Samet szukał rozwiązań w kierunku zatrzymania wielkiej tytoniowej machiny. - Niektóre z tych rozwiązań to rozwiązania strukturalne, są one często związane z tym, w jaki sposób dzielimy dochód. Ale ze strony przemysłu tytoniowego musimy naprawdę przyznać, że świat nie jest jednolity, musimy skupić się na ludziach i w tym kierunku musimy wykonać więcej pracy. To samo ma miejsce w Stanach Zjednoczonych, jeśli spojrzy się na ludzi, którzy ukończyli szkoły, może mniej niż 5% z nich pali papierosy, lecz jeśli weźmiemy pod uwagę grupę, która nie ukończyła edukacji to jest to około 40% osób palących – powiedział prof. Jonathan Samet. Dodał, że znaczącym problemem stały się papierosy elektroniczne. W Stanach Zjednoczonych korzystanie z nich jest już swojego rodzaju epidemią. Młodzież, która pali nie rozumie ryzyka płynącego z nikotyny lub uzależnień.

Swoje wykłady podczas Światowej Konferencji Zdrowia przeprowadził również prof. Witold Zatoński, wybitny epidemiolog, wieloletni kierownik Zakładu Epidemiologii Instytutu Onkologii w Warszawie, obecnie kierownik Europejskiego Obserwatorium Nierówności Zdrowotnych. - Polacy pytani mówią, że najważniejszą sprawą, którą teraz Polska ma do załatwienia jest zdrowie. Ale często ci Polacy, którzy szeroko myślą, którzy myślą np. kategoriami swojej rodziny, nie myślą o tym, żeby mieć dostęp do lekarza, tylko myślą o tym, żeby mieć dostęp do zdrowia, to są dwie zupełnie inne wartości. Dostęp do zdrowia także przy pomocy lekarza, bo lekarz powinien być przede wszystkim budującym, a nie tylko remontującym nasze zdrowie – powiedział prof. Witold Zatoński.

Swoje wystąpienie podczas konferencji miał również prezydent Krystian Kinastowski, który mówił o specyfice Kalisza, o rozwoju szpitalnictwa w mieście i regionie, dostępności do usług medycznych, omówił również realizowane przez samorząd zadania z zakresu ochrony zdrowia oraz promocji zdrowego, aktywnego trybu życia.

Zwieńczeniem Światowej Konferencji Zdrowia Rodziny było podpisanie Deklaracji Zdrowia Rodziny zawierającej wskazania, które mają przyczynić się do wzrostu ogólnego poziomu zdrowia publicznego. Deklaracja została podpisana w kaliskim ratuszu przez prezydenta Krystiana Kinastowskiego, naukowców: prof. Witolda Zatońskiego -  pomysłodawcę konferencji i prezesa Fundacji „Promocja Zdrowia” w Nadarzynie, prof. Andrzeja Wojtyłę – rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego i Leifa Aarø – twórcę tekstu deklaracji z Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego oraz przedstawicieli trzypokoleniowej kaliskiej familii – Elżbietę Dębską, jej syna Krzysztofa z żoną Sandrą oraz ich dziecko, małego Teosia. 

Na koniec konferencji prof. Witold Zatoński w imieniu  Fundacji „Promocja Zdrowia”  odznaczył kilkunastu uczestników sympozjum Złotymi Płucami – wyróżnieniem przyznawanym osobom, które działają na rzecz promocji zdrowia. Wśród uhonorowanych znalazł się prezydent Krystian Kinastowski. 

Organizatorami sympozjum były: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, Miasto Kalisz, World Prevention Alliance in Lyon oraz Fundacja „Promocja Zdrowia” w Nadarzynie, a współorganizatorami: Harvard University. Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce, University College London, Columbia University, Norwegian Institute of Public Health oraz University of Bath.

KB, fot. autor, Juliusz Kowalczyk


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 9°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 13 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: KarolTreść komentarza: Wolę to niż tego drona którego jakiś debil puszcza całymi dniami i co? Czyżby podglądał??Data dodania komentarza: 4.05.2025, 18:38Źródło komentarza: Co lata nad Szałem? Niektórzy mają już dość!Autor komentarza: k2Treść komentarza: KDP bypassem stanowiącym przedłużenie Elektrycznej (widoczna na załączonym planie) rozwala te cenne tereny na dwie części (1/3 i 2/3). Za to jeżeli nie będzie ekranów, to będzie można popatrzeć podziwiając: o, ooo, pan posener, pan Malepszak jedzie, o, ooo, jak szybkooo!!!Data dodania komentarza: 4.05.2025, 18:06Źródło komentarza: Zabudowa do 50 m wysokości! Powstaje nowa strefa gospodarczaAutor komentarza: he he heTreść komentarza: TAK - tak jest w tym kraju. NIEUDOLNE służby/organy państwowe w ten sposób tak to sobie tłumaczą...Data dodania komentarza: 4.05.2025, 17:18Źródło komentarza: „Do tragedii brakowało sekundy”. Za kierownicą kaliski posełAutor komentarza: jbkTreść komentarza: kalisz ma duze tradycje w byciu calkowicie niszczonym w trakcie wojen nie mozna od tak przerwac tego wiekowego dziedzictwa wiekszy obszar wiekszy broblem tak wiec wiesz. A tak na serio duza czesc starego kalisza jest zbudowana na starych fundamentach jeszcze starszego kalisza, mile to kiedy czytasz ksiazke 100 letnia a tam sa te same ulice alejki miiejsca |(inaczej ponazywane oczywiscie) ma to swoj urok. nie potrafie logicznie wytlumaczyc dlaczego nie buduje sie wiecej blokow po 30 pieter w kaliszu mie potrafie takze wytlumaczyc dlaczego za m2 placisz 10k czy wiecej i nie potrafie wytlumaczyc kogo na to stac. czy wyczerpalem wszystkie Twoje pytania i watpliwosci ? aha rozrastanie sie w boki nigdy nie jest dobre, przyklad szalego i opatpwka pokazuje jak te plany wyszly. ostrowa nigdy nie anektujemy a co do mniejszych miejscowosci brzydza sie nami jeszcze bardziej niz my nimi....Data dodania komentarza: 4.05.2025, 16:26Źródło komentarza: Zabudowa do 50 m wysokości! Powstaje nowa strefa gospodarcza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama