Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W urzędach w Kaliszu i w całej Aglomeracji będzie „Prosto i kropka”

Kalisz i cała Aglomeracja Kalisko-Ostrowska dołączyła do programu Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju „Prosto i kropka”. To oznacza maksymalne uproszczenie języka urzędowego i całej komunikacji na linii petent-urzędnik. Przystąpienie do programu podpisali w czwartek, podczas inauguracji Dni Otwartych Funduszy Europejskich prezydent Krystian Kinastowski i wiceminister inwestycji i rozwoju Andżelika Możdżanowska.
W urzędach w Kaliszu i w całej Aglomeracji będzie „Prosto i kropka”

Każdy, kto miał styczność z procedurą np. ubiegania się o środki unijne wie doskonale, że to ogrom przede wszystkim papierkowej pracy. A język stosowany we wnioskach i wszelkiego rodzaju dokumentach często jest niezrozumiały dla zwykłych ludzi. Pełno w nim nieznanych sformułowań i skomplikowanych zdań, a mieszkaniec nie wie do końca, jak poprawnie wypełnić dokumenty, by wniosek został pozytywnie rozpatrzony. To tworzy barierę, która zniechęca do kontaktu z urzędem.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju mówi dość tworzenia zawiłości – ma być „prosto i kropka”. - To jest projekt kolejnych innowacji wdrożonych przez skutecznych menadżerów, bo tego projektu niektóre samorządy po prostu się boją. „Prosto i kropka” to prosta, jasna, efektywna komunikacja. Często dokumentacja trafiająca do przedsiębiorców, do osób, które bezpośrednio załatwiają sprawy w urzędzie, wygląda jak ściana płaczu. Napisana językiem bardzo sformalizowanym, typowo prawniczym. (…) Cieszę się, że pan prezydent, również jako prezes Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej zdecydował się być  liderem w ramach łamania stereotypów i mentalności urzędniczej – mówiła podczas czwartkowego briefingu prasowego Andżelika Możdżanowska, wiceminister inwestycji i rozwoju.

Program „Prosto i kropka” to m.in. szkolenia dla urzędników. W danej instytucji zostanie wyłoniony lider odpowiedzialny za stosowanie w swojej instytucji prostego języka w mowie i piśmie. To także uwrażliwianie pracowników urzędów na potrzeby innych – bez względu na wiek, poziom niepełnosprawności czy wykształcenie. Uproszczenie komunikacji w rozmowie z urzędnikiem, w dokumentach i procedurach  to oszczędność czasu, pieniędzy i przede wszystkim polepszenie relacji na linii mieszkaniec-urzędy. - Miasto powinno być dostępne, przyjazne dla swoich mieszkańców. Zarówno jeśli chodzi o podejście urzędników do spraw mieszkańców, ale i we wszystkiego rodzaju usługach, które miasto oferuje. Ten program idealnie wpisuje się w to, jak my patrzymy na samorząd – mówił Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.

Program "Prosto i kropka" to również kampania społeczna w internecie. Odcinek 1 "Jak rosół" jest wprowadzeniem do cyklu. Film przedstawia historię upraszczania komunikacji urzędowej w Polsce i na świecie. Wyjaśnia, co to jest prosty język oraz rozwiewa obawy związane z wprowadzeniem prostego języka w urzędach.

Urzędnicy w ramach programu będą ściślej współpracować z przedsiębiorcami. Odbędą się spotkania i szkolenia, podczas których zostaną wypracowane rozwiązania usprawniające obsługę urzędową firm. Realizacja programu „Prosto i kropka” obejmuje wszystkie 24 samorządy skupione w Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej.

AG, fot. autor; wideo: Spot kampanii "Prosto i kropka"; Kampania edukacyjna "Prosto i kropka" - Fundusze Europejskie/you tube


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 9°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama