Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Świętowaliśmy 15 lat Kalisza w UE ZDJĘCIA WIDEO

Kaliszanie świętowali 15-lecie wejścia Polski do Unii Europejskiej. W czwartek, w Dniu Europy, w ramach organizowanych przez rząd Dni Otwartych Funduszy Europejskich - na Głównym Rynku Aglomeracja Kalisko-Ostrowska zorganizowała „Miasteczko Europa”. W programie koncerty, rozmowy o Funduszach Europejskich, konkursy z nagrodami i miejski grill.
Świętowaliśmy 15 lat Kalisza w UE ZDJĘCIA WIDEO

Dokładnie 69 lat temu, 9 maja zrobiono pierwszy krok w tworzeniu tego, co dziś znamy pod nazwą Unii Europejskiej. Stąd wczorajsze święto. A my świętujemy podwójnie – to już 15 lat od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.  W całym kraju trwają Dni Otwarte Funduszy Europejskich - wydarzenie pod patronatem Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju – odpowiedzialnego za wdrażanie Funduszy Europejskich. Ogólnopolska inauguracja Dni Otwartych odbyła się właśnie w Kaliszu.

Całą imprezę transmitowaliśmy na naszej antenie – na kanale 232 Multimedia Polska oraz w internecie.

Nasze miasto odwiedzili wczoraj dziennikarze TVP . Na antenie TVP Info oraz TVP3 dziennikarze najwięcej czasu poświęcili, zaraz po Warszawie, właśnie Kaliszowi i 23 samorządom tworzącym Aglomerację Kalisko-Ostrowską. O rozwoju najstarszego miasta w Polsce w oparciu o fundusze UE mówił Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza. Publiczności w całym kraju zaprezentowali się: Filharmonia Kaliska, uczniowie Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich i architekci, którzy właśnie wczoraj rozpoczęli w naszym mieście warsztaty Architektour 2019.

My w naszym studiu o zmianach jakie zaszły w Kaliszu dzięki funduszom z UE rozmawialiśmy m.in. z dr Januszem Pęcherzem, prezydentem miasta przez 12 lat. Wieloletniego włodarza miasta poprosiliśmy o wymienienie najważniejszych jego zdaniem inwestycji z unijnym wsparciem. – Tych projektów było bardzo duże. I jeżeli by zapytać mieszkańców, to każdy odpowie coś innego, bo dla niego jest może coś innego ważne niż dla mnie. Moim zdaniem kluczowa była sprawa uporządkowania kanalizacji w mieście, który w sumie kosztował 100 mln zł. Bez tego, mimo że tego nie widać, bo wszystko jest zakopane w ziemi. Bez tego nie byłoby firm, które w Kaliszu powstały. Ale to nie tylko to. Bez funduszy UE nie byłoby Trasy Bursztynowej, ciąg ulic od Ronda Solidarności aż do granic z Nowymi Skalmierzycami to także środki unijne. To również wiele projektów w oświacie, szkolnictwie wyższym i  kulturze – mówił Janusz Pęcherz.

A obecnego prezydenta pytaliśmy przede wszystkim o największe potrzeby miasta i szanse na ich realizację z unijnym wsparciem.

W ramach Miasteczka Europa przed kaliszanami wystąpił Zespołem Muzyki Dawnej ALLA SEMIBREVE oraz grupy folklorystyczne Kalinka, Piwoniczanki i Brzezinianki. Kaliszanie mogli posilić się kiełbaską z grilla, które serowali uczniowie kaliskiego Gastronomiak i restauracja Resto Cafe. Dzieci mogły brać udział w zabawach prowadzonych przez Uciechowo.

Było tez coś dla miłośników muzyki klasycznej - kwintet smyczkowy Filharmonii Kaliskiej zagrał najpiękniejsze utwory europejskiej, a w chwili odegrania „Ody do Radości” kaliszanie wypuścili w niebo balony z flagą UE.

Kaliszanie mogli wziąć udział w konkursy z nagrodami, a wydarzenie zwieńczył koncert zespołu Piano Song.

AG, fot. kalisz.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 9°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama