Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 07:20
Reklama
Reklama
Reklama

W Warszawie manifestowali nauczyciele, w Kaliszu naradzali się obywatele ZDJĘCIA

Podczas gdy 23 kwietnia nauczyciele z Kalisza i regionu brali udział w ogólnopolskiej manifestacji przed siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej w Warszawie, w ten sam dzień w Kaliszu odbyła się narada obywatelska. O przyszłości oświaty dyskutowali uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz samorządowcy.
W Warszawie manifestowali nauczyciele, w Kaliszu naradzali się obywatele ZDJĘCIA

Inicjatywa powstania projektu Narad Obywatelskich zrodziła się w mediach społecznościowych, a dokładnie przedsięwzięcie to zainicjowała grupa nauczycieli przy merytorycznej współpracy Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia””. Sporym wsparciem całą akcję otoczył również Związek Miast Polskich. W Kaliszu również odbyło się takie spotkanie, w którym udział wzięli uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz samorządowcy.

Głównymi organizatorami spotkania byli Marysia Dąbek, uczennica III Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu oraz Jakub Bielak, nauczyciel akademicki. Rozmawiano o aktualnej sytuacji w oświacie, kondycji szkoły i potrzebnych kierunkach zmian, o tym, czego uczniowie powinni uczyć się w szkołach oraz o wstępnej liście kluczowych postulatów wykraczających poza kwestia płacowe.

Dotychczas w całej Polsce odbyło się już około 20 takich narad. Z dyskusji wyciągnięto wiele wniosków m.in. takich, że szkoła powinna stawiać uczniom pytania i uczyć krytycznego myślenia, szkoły powinny ściśle współpracować ze środowiskiem lokalnym oraz że kluczem do poprawy stanu edukacji jest zmiana podstawy programowej, zmniejszenie liczby klas i podniesienie statusu nauczyciela.

Tego samego dnia pracownicy oświaty z Kalisza i powiatu protestowali w Warszawie przed siedzibą MEN. - Bardzo podbudował nas ten wyjazd. Zobaczyliśmy, że nie jesteśmy odosobnieni – mówi Justyna Nowacka, nauczycielka geografii z II LO im. Tadeusza Kościuszki. - Przyjechali nauczyciele z całej Polski, i z południa, i z północy, ze wschodu i zachodu. No i myślę, że wybrzmiały najważniejsze hasła, które wszystkich nas jednoczą: „Nie ma szkoły bez ucznia”, również „Nie ma szkoły bez nauczyciela”, a my walczymy przede wszystkim o poprawę warunków pracy nauczycieli, również tych płacowych, ale nie tylko. To była bardzo budująca wspólnota i myślę, że pokazująca, że jesteśmy jednością i walczymy o dobro ucznia i dobro nauczyciela.

- Kiedy koleżanki i koledzy demonstrowali przeciwko polityce rządu w zakresie edukacji my zebraliśmy się w ramach Ogólnopolskiego Komitetu Strajkowego i rozmawialiśmy tak, aby przybliżyć nie tylko złożoność problemów, które występują na terenie dużych miast, ale i mniejszych miast i wsi. Konkluzja jest taka, że my ten egzamin dojrzałości zdaliśmy – dodaje Wiesław Grochowina, nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 17. - Taki wniosek sformułowaliśmy w taki sposób, że rekomendujemy przeprowadzenie egzaminów klasyfikacyjnych do matur i chcemy, żeby podmiotowość ucznia w tym zakresie była spełniona. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom rodziców i dzieci, nie chcemy wprowadzać ich w stan permanentnego napięcia, tylko pokazywać, że my dążymy rzeczywiście do porozumienia. Niestety strona rządowa od kilku miesięcy nie.

Dziś mija 17 dzień ogólnopolskiego strajku nauczycieli. Tymczasem rząd planuje wprowadzenie nowelizacji prawa oświatowego, a także „ustawy maturalnej”, dzięki której dyrektorzy szkół otrzymają uprawnienia do klasyfikacji uczniów i dopuszczenia ich do matur.

Według danych Wydziału Edukacji z 24 kwietnia, w Kaliszu strajkowało 650 nauczycieli, co stanowi 55% pedagogów oraz 6 pracowników niepedagogicznych, tj. 2% kadry.

KB, fot. autor, Międzyszkolny Komitet Strajkowy Kalisza i regionu


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 23°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 11 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama