Wiedzą o tym wędkarze. Tych w Szałem można spotkać o każdej porze roku. - Jeszcze tych ryb trochę mamy, wędkarze mają co robić - mówi Maciej Garbowicz ze Stowarzyszenia "Prosna od Źródeł". - Do dzisiaj jest duża populacja sandaczy, możemy złowić szczupaki, są okonie, dużo wędkarzy łowi leszcze, płocie, jest dużo fanów dużych karpi. Jest to atrakcyjny zbiornik dla wędkarzy i jest ich niemało, przyjeżdżają nawet z Łodzi.
A do tego spacerowicze, biegacze i rowerzyści. Im cieplej tym ich więcej. - Wielu mieszkańców Kalisza spędza tam czynnie czas w okresie wiosennym, a szczególnie letnim - dodaje Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Kalisza.
Jednak nie dla każdego Szałe to miejsce wypoczynku i relaksu. Sporo osób ze zbiornika i okalających go lasów zrobiło sobie wysypisko śmieci. - Podejście ludzi jest takie, że u siebie na podwórku mam wszystko wysprzątane, wydmuchane, super, mało śmieci produkuję, natomiast jadąc do lasu, zostawiamy takie rzeczy między drzewami. My - ludzie, nie zwierzęta. Znajdujemy od prostych odpadów kuchennych po wielkogabarytowe meble typu łóżka czy aneksy kuchenne - mówi Łukasz Wyżykowski z Nadleśnictwa Kalisz. - A takie śmieci zabijają. Lis, który zjada reklamówkę po czipsach, bo zapach jest dla niego zachętą, umiera po prostu, czyli przyczyniamy się do zachwiania równowagi przyrodniczej. Jest to temat, który nas boli i jest dla nas poważnym problemem i tych śmieci nie ubywa, a przybywa.
Z pewnością ubędzie ich w najbliższą sobotę. Miasto Kalisz razem z gminą Opatówek, Stowarzyszeniem "Prosna od Źródeł", Lasami Państwowymi i Polskim Związkiem Wędkarskim organizują wielkie sprzątanie Szałego. W planach jest uporządkowanie okolicy zbiornika od strony Winiar. - Mamy w bezpośrednim sąsiedztwie Kalisza zbiornik, który ma niesamowicie duży potencjał rekreacyjny, wypoczynkowy, również dla miasta, bo to nie jest tak, że on służy tylko gminie Opatówek - przypomina Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza. - Ja jako dziecko byłem członkiem klubów sportowych, my na tym akwenie pływaliśmy, świetnie to funkcjonowało, ale życzyłbym sobie, żeby takie formy powróciły i by zbiornik służył nam wszystkim i ta akcja ma wymiar szerszy.
Przede wszystkim edukacyjny. Jeśli chcemy, by zbiornik był miejscem wypoczynku musimy sami o to miejsce zadbać. Jest to też pierwszy punkt, by na poważnie myśleć o tej okolicy jako miejscu letniego wypoczynku. Dlatego obok sprzątania przygotowano też sporo wykładów, konkursów i wspólną biesiadę na stanicy harcerskiej. Początek akcji o godz. 10.00 – zbiórka przy tamie.
AW, zdjęcia autor, arch.
Napisz komentarz
Komentarze