Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Plan na transport. Pleszew po audycie

Spostrzeżenia i propozycje – w sumie 80 stron dotyczących transportu publicznego w Pleszewie. Gmina planuje reorganizację przewozów w całym powiecie, dlatego zamówiła audyt. Jednym z postrzeżeń po jego przeprowadzeniu jest konieczność wspólnego działania wszystkich samorządów. Kolejną rzeczą powinno być opracowanie planu długofalowego działania.
Plan na transport. Pleszew po audycie

Badaniu poddano 30 linii autobusowych w większości obsługiwanych przez Pleszewskie Linie Autobusowe oraz po jednej przez Kaliskie Linie Autobusowe, MZK Ostrów Wielkopolski oraz Jarocińskie Linie Autobusowe. Dokument zwiera 80 stron wraz z załącznikami i jest nie tylko podsumowaniem stanu obecnego, ale zawiera również nową ofertę organizacji transportu publicznego w powiecie pleszewskim opracowaną na podstawie badań marketingowych. Badano między innymi liczbę pasażerów, wydatki na transport, prowadzono bezpośrednie obserwacje oraz wywiady z pasażerami – referował podczas spotkania Marcin Gromadzki z Public Transport Consulting.

Według specjalisty największym problemem są kursy wyłącznie w dni robocze, luki godzinowe w rozkładach jazdy oraz niejednolite ceny biletów uzależnione od dotacji z gminy. – Oferta przewozowa PLA jest dość specyficzna, bo aż 19 linii kursuje od poniedziałku do piątku, a 9 linii w dni nauki szkolnej, tylko jedna w niedzielę i święta – tłumaczył Marcin Gromadzki. - Błędy mają wpływ na koszt wydatków, jakie ponoszą gminy na organizację transportu.

Łącznie na zakup usług przewozowych i wydatki związanie z dowozem dzieci do szkół, bez kosztów dowozu dzieci niepełnosprawnych i kosztów opiekunów, w 2018 r. gminy powiatu pleszewskiego wydatkowały 3,19 mln zł . Autor audytu dodał, że powodem kłopotów transportu publicznego w powiecie pleszewskim jest brak organizatora, który podchodziłby do sprawy marketingowo Brakuje zintegrowanej usługi, a kontrakty z przewoźnikiem są zbyt krótkie. Jedynym sposobem na sukces jest wspólne działanie wszystkich gmin.

Wspólne działanie to kolejny etap reanimacji transportu publicznego w powiecie pleszewskim, a to już w rękach włodarzy. - Narzędzie do pracy w postaci raportu jest. Teraz trzeba przeanalizować zaproponowaną koncepcję organizacji przewozów, a ta zakłada m. in. kursy autobusów w godz. 6.00-19.00 w dni robocze w odstępach półgodzinnych, w godzinach szczytu. Wójtowie i burmistrzowie gmin będą nad tym pracować – zapewnili w czasie prezentacji raportu.

Audyt wykonany przez firmę Public Transport Consulting specjalizującą się w zarządzaniu ofertą przewozową transportu publicznego jest wstępem do reorganizacji przewozów w całym powiecie pleszewskim. Obecnie realizuje je prywatna firma przewozowa Roberta Gaediga – Pleszewskie Linie Autobusowe.

AW, Anna Bogacz, UMiG w Pleszewie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 10°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama