Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Remont Nowy Świat - Częstochowska ponownie przesunięty. Projekt był niedoszacowany o prawie... 50 milionów złotych

Miał być wielki remont za wielkie pieniądze. I wielkie czekanie na rozpoczęcie prac budowlanych. Teraz okazuje się, że projekt, nad którym miasto pracowało przez ostatnie dwa lata jest niedoszacowany i to prawie o … 50 milionów złotych. Żeby nie stracić tych przyznanych już pieniędzy, konieczna jest zmiana projektu remontu drogi wojewódzkiej nr 450 i zgoda marszałka, a to oznacza, że zapowiadana przez poprzednią ekipę modernizacja ciągu Nowy Świat – Częstochowska nie tylko przesunie się w czasie, ale będzie też zupełnie inaczej wyglądać.
Remont Nowy Świat - Częstochowska ponownie przesunięty. Projekt był niedoszacowany o prawie... 50 milionów złotych

Projekt był długo zapowiadany. I według planów był spektakularny, jak pieniądze, które miasto otrzymało w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Prawie 40 milionów złotych miało sprawić, że ciąg ulic: Nowy Świat (od Rogatki) – Częstochowska (do granic miasta) przejdzie rewolucyjną zmianę. - W ramach tego zadania jest uwzględniona ścieżka rowerowa dwukierunkowa na całej długości. Rozbudowa skrzyżowań, czyli konkretnie przebudowa skrzyżowań ulic Legionów - Nowy Świat - Ułańska na rondo turbinowe. Następnie zmiana, przebudowa skrzyżowania ul. Częstochowskiej z ul. Budowalnych również na rondo – mówił na początku 2017 roku Krzysztof Gałka, ówczesny p.o dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Kaliszu. - Na wielu odcinkach ul. Częstochowskiej, tam gdzie są konkretnie połączenia poprzeczne, czyli np. ul. Kordeckiego, zostaną powydzielane lewoskręty. Jedną z ważniejszych zmian będzie przebudowa wiaduktu kolejowego pod kątem zapewnienia odpowiedniej wysokości i szerokości.

Brzmiało dobrze. Najpierw projekt miał być gotowy w 2017 roku. Później termin przesunięto tak, by zacząć prace w 2018 i zakończyć w 2019 roku. W końcu termin wkopania łopaty zaplanowano na ten rok. Jednak teraz okazuje się, że projekt odbiega od rzeczywistości. W każdym razie finansowej, mówi Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza. - Problem jest taki, że kwota, o którą miasto aplikowało była bardzo zaniżona. Osoby, które przygotowywały wniosek tłumaczą się tym, że ceny związane z wykonawstwem wzrosły. Jest w tym jakaś prawda. Podejrzewam, że na etapie projektowania wskaźnikowego, bo jeszcze projektu samego nie było w momencie składania wniosku, może jakieś elementy nie zostały ujęte i de facto projekt, który powstał już po przyznaniu tego dofinansowania w wysokości 40 milionów złotych wzrósł do prawie 90 milionów złotych. Jest to kwota dosyć znaczna.  

Miasto o pieniądze wnioskowało do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Dofinansowanie na remont drogi wojewódzkiej pochodzi ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych – programu, do którego samorządy Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej długo się przygotowywały i z których w Kaliszu miało powstać m.in. centrum przesiadkowe w ramach istniejących dworców PKP i PKS (WIĘCEJ). Takiego w poprzedniej kadencji, mimo wielu zapowiedzi, nie udało się stworzyć. Teraz trwa walka o zachowanie pieniędzy przyznanych na remont DW 450. – Jeśli będziemy etapować ten projekt to trzeba będzie jakieś drobne zmiany w nim prowadzić – stwierdza Krystian Kinastowski i dodaje, że projekt jest dobry. – Jest to porządnie opracowana dokumentacja. Natomiast mówię: jest problem, że te koszty na samym początku były źle oszacowane. I teraz mamy wszyscy problem.

Teraz kolejne konsultacje w Poznaniu. I od porozumienia z dysponentem unijnych pieniędzy i wypracowania wspólnej koncepcji zależy, czy uda się obronić przyznane miastu pieniądze.

AW, zdjęcia autor, arch.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 14°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]