Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Głos mieszkańców na sesji. Zmiana kosmetyczna czy realny wpływ na życie miasta?

Już nie tylko radni i prezydent, ale także kaliszanie będą mogli zabrać głos w trakcie sesji. Oczywiście nie wszyscy. Możliwość wystąpień otrzymały organizacje pozarządowe (NGO). One same doceniają gest, ale mają wrażenie, że kiedy będą mówić o ważnych dla mieszkańców sprawach, radnych już nie będzie.
Głos mieszkańców na sesji. Zmiana kosmetyczna czy realny wpływ na życie miasta?

Najczęściej organizacje pozarządowe głos zabierają na forach dyskusyjnych lub w trakcie organizowanych przez siebie debat. Ten jest słyszalny, ale raczej nieoficjalny. Czy zmieni to możliwość zabierania przez przedstawicieli NGO-sów głosu na obradach? – Regulamin przewiduje, że w czasie każdej z sesji głos będą mogły zabrać trzy osoby – przedstawiciele trzech organizacji. I takie wystąpienie będzie trwać 5 minut. Nie będzie później też dyskusji, ale będziemy mieli zasygnalizowane tematy – wyjaśnia Janusz Pęcherz, przewodniczący Rady Miasta Kalisza.

- Zobaczymy jak to będzie wyglądać, ale wydaje mi się, że to jest zmiana kosmetyczna – stwierdza Kalina Michocka z Kaliskiej Inicjatywy Miejskiej.

Dlaczego? Wszystko rozbija się o brak dyskusji na przedstawiane przez nich tematy oraz moment w obradach, kiedy NGO-sy będą mogły złożyć swoje wnioski. Ten będą mieli na końcu obrad – po głosowaniach i interpelacjach radnych. - W tym czasie wielu radnych nie ma już na sesji. Praktycznie mało kto jest w stanie utrzymać uwagę i koncentrację. Jeżeli tej dyskusji po naszym głosie nie będzie, to tak naprawdę mamy możliwość powiedzenia czegoś i koniec – tłumaczy swoje sceptyczne podejście Kalina Michocka. - Jeżeli to faktycznie wpłynie, że nas głos będzie bardziej słyszalny, jeżeli radni faktycznie poczują się zainspirowani sprawami, które według nas są ważne, to wspaniale. Pożyjemy, zobaczymy. Natomiast nie jest to dla mnie żaden zapis, który wprost jakoś bezpośrednio sprawi, że będziemy mogli łatwiej realizować nasze postulaty, że będziemy mogli głośniej mówić o ważnych dla nas sprawach.

Czy radni wytrwają do momentu kiedy na sesji głos będą zabierać mieszkańcy zaangażowani w życie społeczne i samorządowe? I czy głos ludu będzie słyszalny? Przedstawiciele NGO-sów zapowiadają, że z przyznanych im praw będą korzystać. Wszystko wyjdzie w praniu.

Pomysłodawcą tej zmiany - tzw. Punktu Obywatelskiego jest Eskan Darwich, radny Koalicji Obywatelskiej. 

AW, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 17°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: pitTreść komentarza: Spółka z Warszawy przejęła budynek za długi...Data dodania komentarza: 2.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Remont gmachu po banku. W tej sprawie zdecydował sądAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: Wszystko fajnie, ale na ul. Zachodniej obowiązuje zakaz pojazdów powyżej 3,5 tony. Jezdnia jest w fatalnym stanie, a teraz jak pójdzie więcej ciężarówek to na wiosnę droga się zapadnie. Nawiasem mówić ten zakaz to fikcja, TIRy śmigają codziennie w kierunku Chotowa. Policji jak nie było tak nie ma. Z drugiej strony zezwala sie na budowę magazynów, a nie remontuje się drogi.Data dodania komentarza: 2.07.2025, 12:03Źródło komentarza: Nowy terminal cross-dock w Kaliszu. „Największy polski operator”Autor komentarza: DedeTreść komentarza: Jeszcze Paweł MarchewkaData dodania komentarza: 2.07.2025, 11:54Źródło komentarza: 100 najbogatszych Polaków. Nazwiska z naszego regionuAutor komentarza: KazikTreść komentarza: 27.06. w temacie o kładce rowerowej za 26 mln. przy Szlaku Bursztynowym napisałem min tak; Niestety masz rację. A staropolskie zastaw się a postaw się wciąż ma się dobrze. Co przerażającym jest to fakt, że wbrew obietnicom, kładki koło mostu kolejowego wciąż nie ma. A dużo ludzi chcąc na drugi brzeg się dostać, obok torów ryzykując zdrowie i życie chodzi. Jeżdżąc na Szałe więcej tam ludzi widywałem, niż na tej bursztynowej przeprawie." Wykrakałem. Szkoda.Data dodania komentarza: 2.07.2025, 10:59Źródło komentarza: Zginęła na miejscu. Tragiczny finał przejażdżki rowerowej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]