Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Protest się nasila. Urzędnicy sądowi domagają się podwyżek ZDJĘCIA

Oddolny, ale przybierający na sile. Protest pracowników sądowych trwa. Najgorzej sytuacja wygląda w małych, rejonowych placówkach jak np. w Krotoszynie, gdzie na L4 są wszyscy urzędnicy. W kaliskim Sądzie Rejonowym we wtorek pracowało 27 osób na 109 zatrudnionych w administracji, co spowodowało odwołanie kilku rozpraw. W Sądzie Okręgowym absencja wyniosła 31%. Taka sytuacja ma potrwać przez dwa tygodnie. Osoby, które do pracy przychodzą każdego dnia będą odchodzić na 15 minut od biurek i w ten sposób manifestować swój sprzeciw wobec braku podwyżek od 10 lat.
Protest się nasila. Urzędnicy sądowi domagają się podwyżek ZDJĘCIA

Protest, choć nieformalny, bo niepopierany przez związki zawodowe, ruszył w poniedziałek. Tego dnia urzędnicy sądowi zaczęli przechodzić na zwolnienia lekarskie. W przypadku Sądu Okręgowego dostarczyło je 20 osób, a już wcześniej na chorobowym przebywało 11 pracowników. - Ogółem mamy zatrudnionych 100 pracowników. Gdybyśmy to przeliczyli to około 31% w dniu dzisiejszym przebywa na zwolnieniu lekarskim – podlicza sędzia Ewa Głowacka-Andler, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Kaliszu.

Gorzej sytuacja wygląda w sądach rejonowych. W Krotoszynie od poniedziałku nie ma wszystkich urzędników, czyli 27 osób. Tam odbywają się tylko spraw pilne, a protokolantów zastępują sędziowie. W Jarocinie do pracy nie przyszła ponad połowa pracowników na 31 zatrudnionych. W Pleszewie na 19 urzędników zwolnienia w poniedziałek dostarczyło 2. W przypadku Kalisza liczba osób na L4 jest jeszcze wyższa. - Łącznie zatrudnionych urzędników, pracowników obsługi i asystentów jest 136 osób – mówi sędzia Elżbieta Kwaśniewska, prezes Sądu Rejonowego w Kaliszu. - Nieobecnych spośród tej puli jest 109 osób. 10 grudnia wpłynęło do sądu 89 zwolnień L4 z różnych grup pracowniczych. We wtorek do pracy stawiło się i obsługuje pracę sądu w dwóch budynkach sądów 27 osób.

Elżbieta Kwaśniewska, prezes Sądu Rejonowego w Kaliszu

A to oznacza poważne turbulencje w pracach wszystkich jednostek. I konieczność zmian w grafikach i szukanie zastępstw, dodaje prezes Sądu Rejonowego w Kaliszu. - Staramy się zabezpieczyć bieżące sprawy, najbardziej pilne, dotykające istotnych interesów stron postępowania. Oczywiście nie udaje się objąć wszystkich wokand, ponieważ część z nich jest odwoływana. Sprawy aresztowe, sprawy gdzie są doprowadzane osoby, sprawy z zakresu prawa rodzinnego, które wymagają sprawnej, szybkiej interwencji, tzw. dyżurne są zabezpieczone

W Sądzie Okręgowym w poniedziałek, z powodu masowych zwolnień lekarskich, nie odbyła się jedna ze wszystkich zaplanowanych rozpraw. Gorzej sytuacja wygląda w rejonie. – Na poniedziałek zaplanowanych było 14 wokand, z tego 5 zostało odwołanych. W pozostałym zakresie udało nam się tutaj zabezpieczyć obsługę. Natomiast wokandy nie są odwoływane na przyszłość. Wokandy są odwoływane, jeśli jest taka konieczność na bieżąco – zapewnia Elżbieta Kwaśniewska.

Zwolnienia lekarskie to nie jedyna forma protestu. Osoby, które przychodzą do pracy swoich kolegów wspierają kwadransowymi przerwami. We wtorek, 11 grudnia w samo południe urzędnicy odeszli od biurek i wyszli przed budynek sądu. – To nasz milczący protest – mówili. A wtórowali im sędziowie, którzy dodają, że rozumieją żądania osób, bez których praca sądów byłaby niemożliwa.  

I tak będzie każdego dnia, aż do końca tygodnia. A być może i dłużej. Urzędnicy zapowiadają, że tym razem walki o podwyżki tak szybko nie zarzucą. Tym bardziej, że od 10 lat nie było zmian w ich zarobkach. Teraz średnia pensja pracownika waha się – w zależności od stażu – od 2,5 tysiąca do ponad 4 tysięcy złotych brutto.

AW, zdjęcia autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 29°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 33 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]