Przewodnik to cały wachlarz biografii. Od świętych do wyklętych. Społecznic, aktywistek, artystek. Kobiet, które nad Prosną się urodziły, tu spędziły całe swoje życie i tu zmarły lub pojawiły się w Kaliszu, ale na tyle wyraźnie, że pojawiły się w książce. - Z jednej strony są kobiety i ich życie. Starałam się te portrety tworzyć tak, by były kolorowe, w miarę ciekawe – zdradza Anna Tabaka. - Ale też z drugiej strony nie chciałam bawić się w literaturę. Trzymałam się tego, że to ma się łatwo i szybko czytać.
Poznając ich biografie, poznajemy historię i topografię najstarszego miasta w Polsce. Konkretnych miejsc czy wydarzeń. Często okraszonych pikantnymi szczegółami lub dramatycznymi albo zaskakującymi wątkami, dodaje autorka. - W ten sposób buduje się nowa siatka miasta i nowa siatka miejsc, którą warto zobaczyć, ścieżką, którą warto pójść. Nie tylko dlatego, że są to miejsca bardzo mocno osadzone w kanonie opowieści o tym mieście i w kanonie opowiadania o historii tego miasta, ale przede wszystkim dlatego, że to są miejsca związane z danymi postaciami.
Całość została zilustrowana przez Przemysława Dunaja, który odszedł od typowego rysunku pokazującego w sztampowy sposób bohaterki. Tym bardziej miejsca, którymi wiedzie przewodnik. - Tam jest i trochę poczucia humoru, jest trochę i zadumy – wyjaśnia grafik. - Pomyśleliśmy, że Kalisz w żadnej innej publikacji nie miała takiej ilustracji, spójnego, zwartego, graficznego przekazu, który nie jest właśnie dokumentacją, a wchodzi w inną narrację, buduje inne światy, bardziej symboliczne, wyciąga jedne rzeczy do przodu, a inne pcha do tyłu.
Premierze przewodnika towarzyszą także dodatkowe wydarzenia. Jednym z nich są warsztaty artystyczne dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat, które odbędą się 17 listopada między 11.00 a 13.00. Zapisy przez facebookowy profil książki „Wszystko dla pań”. Liczba miejsc ograniczona.
18 listopada o godz. 11.00 w CKIS odbędzie się autorskie spotkanie z Anną Tabaką i Przemysławem Dunajem, w ramach VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Poetyckiego im. Wandy Karczewskiej. Z kolei 25 listopada autorka zaprasza na spacer „Kolorowa” tropem swoich bohaterek. Zbiórka w południe u zbiegu Piekarskiej z Głównym Rynkiem.
Książka powstała w ramach projektu sfinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i Miasta Kalisza. Dzięki temu jest bezpłatna i można ją znaleźć w Księgarni Staromiejskiej. Wydawcą publikacji jest „Stowarzyszenie Promocji Sztuki Łyżka Mleka”.
AW, zdjęcia autor
Napisz komentarz
Komentarze