Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kalisz poznawany biografiami kobiet. Alternatywny przewodnik po mieście

Miasta można poznawać na różne sposoby. Idąc szlakiem zabytków, legend czy atrakcji nocnego życia. Można też wybrać alternatywny przewodnik i wyruszyć w miejskie zakamarki tropem mieszkających w nim na przestrzeni wieków kobiet. I ich miejsc. Taką propozycję dla kaliszan ma Anna Tabaka. „Wszystko dla pań. Alternatywny przewodnik po Kaliszu” to najnowsza propozycja regionalistki, którą graficznie w tworzeniu miejskiej przestrzeni o twarzy znanych kobiet wspomógł Przemysław Dunaj.
Kalisz poznawany biografiami kobiet. Alternatywny przewodnik po mieście

Przewodnik to cały wachlarz biografii. Od świętych do wyklętych. Społecznic, aktywistek, artystek. Kobiet, które nad Prosną się urodziły, tu spędziły całe swoje życie i tu zmarły lub pojawiły się w Kaliszu, ale na tyle wyraźnie, że pojawiły się w książce. - Z jednej strony są kobiety i ich życie. Starałam się te portrety tworzyć tak, by były kolorowe, w miarę ciekawe – zdradza Anna Tabaka. - Ale też z drugiej strony nie chciałam bawić się w literaturę. Trzymałam się tego, że to ma się łatwo i szybko czytać.

Poznając ich biografie, poznajemy historię i topografię najstarszego miasta w Polsce. Konkretnych miejsc czy wydarzeń. Często okraszonych pikantnymi szczegółami lub dramatycznymi albo zaskakującymi wątkami, dodaje autorka. - W ten sposób buduje się nowa siatka miasta i nowa siatka miejsc, którą warto zobaczyć, ścieżką, którą warto pójść. Nie tylko dlatego, że są to miejsca bardzo mocno osadzone w kanonie opowieści o tym mieście i w kanonie opowiadania o historii tego miasta, ale przede wszystkim dlatego, że to są miejsca związane z danymi postaciami.

Całość została zilustrowana przez Przemysława Dunaja, który odszedł od typowego rysunku pokazującego w sztampowy sposób bohaterki. Tym bardziej miejsca, którymi wiedzie przewodnik. - Tam jest i trochę poczucia humoru, jest trochę i zadumy – wyjaśnia grafik. - Pomyśleliśmy, że Kalisz w żadnej innej publikacji nie miała takiej ilustracji, spójnego, zwartego, graficznego przekazu, który nie jest właśnie dokumentacją, a wchodzi w inną narrację, buduje inne światy, bardziej symboliczne, wyciąga jedne rzeczy do przodu, a inne pcha do tyłu.

Premierze przewodnika towarzyszą także dodatkowe wydarzenia. Jednym z nich są warsztaty artystyczne dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat, które odbędą się 17 listopada między 11.00 a 13.00. Zapisy przez facebookowy profil książki „Wszystko dla pań”. Liczba miejsc ograniczona.

18 listopada o godz. 11.00 w CKIS odbędzie się autorskie spotkanie z Anną Tabaką i Przemysławem Dunajem, w ramach VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Poetyckiego im. Wandy Karczewskiej. Z kolei 25 listopada autorka zaprasza na spacer „Kolorowa” tropem swoich bohaterek. Zbiórka w południe u zbiegu Piekarskiej z Głównym Rynkiem.

Książka powstała w ramach projektu sfinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i Miasta Kalisza. Dzięki temu jest bezpłatna i można ją znaleźć w Księgarni Staromiejskiej. Wydawcą publikacji jest „Stowarzyszenie Promocji Sztuki Łyżka Mleka”.

AW, zdjęcia autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 2°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama