Bolesław Bogacki to żołnierz 2 Pułku Ułanów, którego dowództwo pod koniec 1918 roku stacjonowało w Kaliszu. Poległ w wojnie 1920 roku na Kresach. To tłumaczy, dlaczego w roku 100-lecia odzyskania niepodległości odrestaurowany zostanie jego grób. - Obchodzimy 100-lecie niepodległości i nie wyobrażaliśmy sobie, by wybrać jakiś inny obiekt niż taki powiązany z tą niezwykłą datą – wyjaśnia dr Jarosław Dolat z PTTK Kalisz, które organizuje kwestę. - Zresztą różne instytucje i organizacje apelowały do nas, by odrestaurować pomnik poświęcony jakiemuś bohaterowi związanemu z walką o niepodległość. I udało się taki znaleźć.
Ciekawostką jest fakt, że w 1950 roku w mogile pochowano także Władysława Ottona, warszawskiego kompozytora. Najprawdopodobniej rodzina mężczyzny wykupiła grób żołnierza, który zmarł bezpotomnie. Nagrobek jest niewielki, ale od kilkudziesięciu lat nie wykonywano przy nim żadnych prac naprawczych. Dlatego konieczne jest nie tylko oczyszczenie, ale przede wszystkim sklejenie pęknięć i pogłębienie liternictwa.
Od lewej: Iwona Cieślak i Anna Woźniak
Dokumentacja potrzebna do ogłoszenia przetargu na wykonanie prac już została wykonana. Wszystko będzie kosztowało około 25 tysięcy złotych. - Zespół cmentarzy przy Rogatce jest jedynym takim założeniem w Wielkopolsce. Pod koniec lat 90-tych XX wieku został wpisany do rejestru zabytków. Jest porównywalny do warszawskich Powązek lub Cmentarza Rakowickiego w Krakowie – przypomina Anna Woźniak z wydziału kultury Urzędu Miasta Kalisza. - Pamiętajmy o tym, odwiedzając te cmentarze. Pamiętajmy o tym, stojąc z jednej lub drugiej strony tej czerwonej puszki, z którą kwesta się kojarzy. Nawet niewielki datek składa się na tę kwotę, która pozwala nam na dbanie o te zabytkowe cmentarze. A czasem, by wyremontować jeden obiekt potrzeba dwóch lub trzech lat, ale to ta cegiełka, którą każdy z nas może mieć w zachowaniu naszego dziedzictwa.
dr Jarosław Dolat z PTTK
Doświadczenie pokazuje, że osoby odwiedzające groby bliskich na Cmentarzu Komunalnym chętnie wrzucają pieniądze do puszek. I bardzo często pytają kwestujących o cel zbiórki. - Łatwiej jest zebrać pieniądze, jeśli kwestujący mają wiedzę o tym, na jaki cel datek będzie przeznaczony, kim jest dana postać, której nagrobek chcemy odnowić i o samej nekropolii – dodaje Iwona Cieślak z wydziału kultury.
Dlatego w tym roku każdy kwestujący otrzyma materiały, dzięki którym z łatwością będzie mógł odpowiedzieć na pytania wspierających kwestę. Zbiórka odbędzie się 1 listopada.
AW, zdjęcia autor, UM w Kaliszu
Napisz komentarz
Komentarze