Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Poznajemy Estonię

W Kaliszu, w gościnnych wnętrzach Centrum Kultury i Sztuki, dobiega końca X Festiwal Kultur Europy organizowany przez poznańską Fundację Dom Bretanii oraz – w tegorocznej edycji - Ambasadę Estonii w Warszawie. Za nami znakomity wykład na temat Estonii oraz dwudniowe pokazy filmów fabularnych estońskich reżyserów. Dziś wieczorem zaś można posłuchać koncertu – a wstęp jest wolny – znakomitej folkowej formacji NAISED KÖÖGIS.
Poznajemy Estonię

Choć historycznie wiele nas łączy i choć Estonia zachwyca nas osiągnięciami i odwagą w cyfryzacji państwa, to nadal niewiele wiemy o naszych północnych sąsiadach znad Bałtyku. Jaka jest sytuacja polityczna i międzynarodowa Estonii? Jak Estończycy spędzają wolny czas? Czy jest coś, czego nie można załatwić elektronicznie w Estonii? Ile wysp ma Estonia? Kim są Setu? - na te wszystkie pytania odpowiadał w swym wykładzie Kazimierz Popławski, redaktor naczelny Przeglądu Bałtyckiego, ekspert Fundacji Naukowej Norden Centrum oraz twórca i redaktor portalu estońskiego eesti.pl. 

W ramach festiwalu w Kinie Centrum całkowicie bezpłatnie  można było obejrzeć znakomite, nagradzane na festiwalach filmy estońskie: „Matkę” Kadri Kõusaar, „Szermierza” Klausa Härö oraz „Na skrzyżowaniu wichrów” Marttiego Helde.

Na finał estońskiej przygody artystycznej zaplanowano na sobotę, na godzinę 19.00, koncert „Naised Köögis, czyli „Kobiet w kuchni” To najpopularniejsza w Estonii grupa folkowa, którą tworzą cztery artystki pochodzące z miasteczka Viljandi, nazywanego stolicą folku estońskiego. Z codziennych rozmów o wszystkim, odbywanych w kuchni, powstały folkowe piosenki wykonywane przy akompaniamencie tradycyjnych estońskich instrumentów. Artystki nierzadko parafrazują tradycyjne melodie ludowe, w tym taneczne, wykonując je w nowoczesnych aranżacjach. Zespól „Naised Köögis” jest pięknym przykładem rozśpiewania Estończyków, którzy są dumni ze swojego ugrofińskiego języka i bogactwa tradycyjnych melodii. Ich zbiór muzyki tradycyjnej i folkowej należy do największych na świecie.

Festiwalowi towarzyszy wystawa fotografii Freda Jüssiego. „Wyjaśnienie unikalnego fenomenu fotografii Freda Jüssiego najpewniej tkwi w jego powrocie do prostoty i najbardziej naturalnych i podstawowych wartości, które autor przedstawia poprzez osobiste doświadczenia krystalicznie czystego życia, używając w piękny sposób języka ojczystego. Człowiek ten, nazywany sumieniem Estończyków i zwierciadłem estońskiej duszy, jest nosicielem głębokiej mądrości, choć skromnie mówi o sobie, że jest tylko oknem, przez które przenika i tak już rozchodzące się wokół nas światło” – czytamy w festiwalowym folderze. Ekspozycja zatytułowana „Rajumustrid” jest jednym z najjaśniejszych promieni wpadających przez to wspaniałe okno. Oparta jest na fotografii przyrodniczej Freda Jüssiego. Składa się z 31 najlepszych jego prac. Zdjęcia przedstawiają naturę Estonii poprzez pory roku, piękne miejsca, ludzi, zwierzęta itd. Prace Freda Jüssiego są sugestywne i serdeczne, przekazują widzowi północną świeżość estońskiej ziemi, poprzez obrazy natury stanowią dla przyszłych pokoleń piękną i pouczającą historię. Wystawę, która jest ekspozycją objazdową, z okazji 100. rocznicy Estonii, zaprojektowała Kersti Tormis. Poprzez prezentowane obrazy estońskiej natury wystawa ma skłonić widza do rozmyślania o podstawowych wartościach życia, o przyrodzie jako wartości samej w sobie i o otaczaniu  jej ochroną.

R. Kuciński, na podstawie materiałów organizatora


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 14°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama