Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pomnik powstańców wielkopolskich. Pleszew uczcił 100-lecie wybuchu powstania

Pomnik upamiętniający powstańców wielkopolskich stanął na pleszewskim rynku. W ten sposób miasto upamiętniło przypadająca na ten rok setną rocznicę jedynego polskiego zwycięskiego zrywu.
Pomnik powstańców wielkopolskich. Pleszew uczcił 100-lecie wybuchu powstania

Od pomysłu do realizacji minęły trzy lata. W 2015 roku po raz pierwszy w gabinecie burmistrza Miasta i Gminy Pleszew spotkali się członkowie Komitetu Organizacji obchodów setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, w skład którego weszli samorządowcy, historycy, reprezentanci różnych instytucji publicznych oraz osoby prywatne. - W inicjatywę powstania pomnika zaangażowani byli wszyscy pleszewianie. Najpierw opiniując jego projekt, a następie wpłacając pieniądze na jego budowę. Za to w tym miejscu wszystkim bardzo serdecznie dziękuję – mówił podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Marian Adamek, burmistrz Miasta i Gminy Pleszew.

Autorem pomnika jest artysta rzeźbiarz Grzegorz Godawa. Pomnik został odlany w pleszewskiej pracowni Juliusza Kwiecińskiego. Przedstawia dwie postacie: powstańca dopinającego przed wyruszeniem w bój szablę oraz wręczającego mu na pożegnanie ryngraf syna. Na płycie przed pomnikiem umieszczony został także napis:

„Nikt im iść nie kazał … poszli - bo tak chcieli”

Pleszewianom walczącym w zwycięskim

Powstaniu Wielkopolskim

Mieszkańcy Ziemi Pleszewskiej

1918-2018

Pomnik oficjalnie odsłonięto w poniedziałek. W uroczystej oprawie zapewnionej przez kompanię honorową 16. Batalionu Remontu Lotnisk w Jarocinie oraz Orkiestrę Reprezentacyjną Wojsk Lądowych we Wrocławiu, monument odsłonili: Olgierd Wajsnis - przewodniczący Rady Miejskiej w Pleszewie, Marian Adamek – burmistrz MiG Pleszew, Maciej Wasielewski – starosta pleszewski, ks. prałat Henryk Szymiec – proboszcz parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Pleszewie oraz Michał Szymoniak – uczeń z Zespołu Szkół Publicznych nr 3 im. Powstańców Wlkp. w Pleszewie. Pomnik został poświęcony przez proboszczów parafii dekanatu pleszewskiego.

W trakcie uroczystości obecni byli: Kurkowe Bractw Strzeleckich z Pleszewa, Dobrzycy, Ostrzeszowa, Roszek i Witaszyc, oddając salwę honorową ku pamięci poległych. Patriotyczne pieśni i wiersze przypomnieli w krótkim programie artystycznym uczniowie Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego w Pleszewie.

Uroczystość zakończyło złożenie wiązanek kwiatów oraz zniczy przez delegacje.

Przygotowania Pleszewian do walk o niepodległość, podobnie jak w całej Wielkopolsce, zaczęły się na długo przed wybuchem Wielkiej Wojny. Wydarzenia nabrały tempa w obliczu klęski Niemiec i rewolucji, jaka wybuchła na ich terenie. W Pleszewie, w którym od października 1918 r. istniał tajny komitet obywatelski z księdzem Kazimierzem Niesiołowskim na czele. Już w dniach 11-12 listopada, na wieść o wydarzeniach w Niemczech, doszło do rozbrajania niemieckich żołnierzy. Akcji tej przewodził porucznik Ludwik Bociański, który wyrósł na przywódcę wojskowego w Pleszewie. I zwyciężył bez walki.

Choć w samym mieście nie toczyły się walki powstańcze, pleszewianie aktywnie włączali się w walki na terenie całej Wielkopolski. 27 grudnia 1918 r. kompania pleszewska pod dowództwem Antoniego Kozłowicza wyruszyła do Poznania, aby zabezpieczać dworzec kolejowy. Następne prośby o pomoc nadeszły do Pleszewa z Ostrowa Wielkopolskiego, a także Ostrzeszowa. Pleszewianie walczyli także w okolicach Rawicza i Krotoszyna. Szacuje się, że w bezpośredniej walce zbrojnej uczestniczyło około 500 pleszewian, z których 400 zapłaciło życiem za walkę o niepodległość Polski. Symboliczny koniec zaborów w Pleszewie nastąpił 6 stycznia 1919 r., kiedy to na pleszewskim ratuszu umieszczono polskiego orła.

Niemal 100 lat później na pleszewskim ratuszu zawisła ponad 30-metrowa flaga z dwiema datami: 27 grudnia 2018 r. oraz 11 listopada 2018 r., będącymi symbolem naszej wolności.

AW, Anna Bogacz, rzecznik prasowy UMiG w Pleszewie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 22°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]