Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Lekcja historii na torach ZDJĘCIA

Co czuli Wielkopolanie w trakcie trwania powstania? W jakich strojach chodzili i dlaczego? Czy ze względu na walki rezygnowali z podróży? W tym roku mija setna rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego. Jedynego zwycięskiego w naszym kraju. Dlatego na tory naszego regionu wyjechał retro pociąg, którym nie tylko można się przejechać, ale przede wszystkim znaleźć odpowiedź na wiele pytań o 1918 rok.
Lekcja historii na torach ZDJĘCIA

Dlatego pociągiem podróżuje młodzież. W ten jadący z Ostrowa Wielkopolskiego do Kalisza wsiedli uczniowie III LO im. Mikołaja Kopernika, które w tym roku świętuje 100-lecie działalności. Szkołę utworzono dokładnie w tym samym roku, w którym wybuchło powstanie wielkopolskie. Stąd taka niecodzienna lekcja historii o tym, co działo się przed wiekiem. – Podróż była bardzo klimatyczna – przyznaje Wiktoria. – Sporo dowiedzieliśmy się o mundurach powstańców, o życiu w tamtym okresie.

A możliwość przejażdżki zabytkowym pociągiem plus słuchanie opowieści o przeszłości sprawia, że wiedza szybciej wchodzi do głowy. – Jest zdecydowanie fajniej niż w szkole na lekcji – dodaje Kasia. – Ludzie, którzy prowadzą lekcje są przebrani. Pokazują dlaczego nosili pewne rzeczy, dlaczego były one wykonane z konkretnych materiałów. Dzięki takim ciekawostkom łatwiej zapamiętać fakty.

Lekcje w trakcie kilkudziesięciominutowej podróży prowadzą osoby w strojach z epoki. Wśród nich są powstańcy.  – Wiadomo, przedstawiamy przebieg powstania. Mówimy jak wyglądały mundury, opowiadamy o roli kobiet – wyjaśnia Wiktor Wasilewski. – Oczywiście najważniejszą kwestią jest idea, o co chodziło w tym powstaniu, jednak wiedza o tym jest mała, najczęściej mało kto wie o co chodzi.

Podobnie jest z rolą kobiet w powstaniu wielkopolskim. Wielu biorących udział w żywej lekcji historii ze zdziwieniem stwierdza, że już sto lat temu przy działaniach zbrojnych miały sporo pracy, zdradza Monika Markiewicz - Kobiety przejęły sporo  obowiązków. Zajmowały się szpitalami, były łączniczkami, pracowały w kuchni polowej, przerabiały i naprawiały. W trakcie wybuchu powstania do kobiet należało wręczanie kokard powstańczych 

Jak się okazuje dla wielu młodych ludzi podróż retro pociągiem jest pierwszą w życiu okazją, by przejechać się koleją. I w tym przypadku nie byle jaką. – To pojazd zbliżony do tych z czasów powstania. Tak lokomotywa parowa jak i wagony – wyjaśnia Marek Nitkowski, członek Zarządu Kolei Wielkopolskich. -  Kolej wtedy odgrywała znaczną rolę. Warto wspomnieć  pociągi pancerne czy przejazdy żołnierzy, uczestników powstania wielkopolskiego. Kolej była wtedy najsprawniejszym środkiem transportu.  

Powstańczy pociąg na tory Wielkopolski wyjechał w środę. Będzie kursować do piątku. W sobotę odbędzie się finał akcji z okazji 100-lecia powstania wielkopolskiego. Zakończy go kurs wokół Poznania i wieczorny spektakl świetlno – dźwiękowy poświęcony zrywowi.

AW, zdjęcia autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 18°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]