Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komitety zarejestrowane. Jest ich sporo mniej niż w poprzednich wyborach

Komitety wyborcze zarejestrowane. Komisarze wyborczy z Kalisza, a po zmianie ordynacji wyborczej jest ich dwóch zarejestrowali 172 komitety wyborcze na terenie pokrywającym się z obszarem byłego województwa kaliskiego. To o 75 mniej niż w wyborach w 2014 roku. Delegatura Krajowego Biura Wyborczego czeka teraz na zgłaszanie list z konkretnymi kandydatami do rad i na chętnych do pracy w obwodowych komisjach wyborczych. Na razie zgłosiło się zaledwie 4 procent potrzebnych do obsłużenia wyborów.
Komitety zarejestrowane. Jest ich sporo mniej niż w poprzednich wyborach

W tych wyborach w Kaliszu jest dwóch komisarzy wyborczych. Drugi odpowiedzialny jest za odleglejsze od Kalisza powiaty, a ten pierwszy za Kalisz, powiat kaliski, pleszewski i jarociński. Na tym teren zarejestrowały się 54 komitety wyborcze w gminach do 20 tysięcy mieszkańców i dodatkowo 18 o zasięgu wojewódzkim. To oznacza, że mogą wystawiać kandydatów na szczeblach od sejmiku wojewódzkiego do każdej gminy.  W samym Kaliszu zarejestrowało się 5 komitetów wyborczych stowarzyszeń:

KOMITET WYBORCZY STOWARZYSZENIE „GŁOS KALISZAN”

KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW WSZYSTKO I SAMORZĄDNY ZGODNIE DLA KALISZA

KOMITET WYBORCZY STOWARZYSZENIE „TU I TERAZ”

KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW GRZEGORZA SAPIŃSKIEGO – BEZPARTYJNI

KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KALISZANIE PIOTR KOŚCIELNY

 Będziemy też mogli zagłosować na listy partyjne i kandydatów organizacji ogólnokrajowych, ale te rejestrowały się w centrali PKW.   W skali kraju zarejestrowało się 20 komitetów partii i 2 komitety koalicji. Są wśród nich oczywiście też te partie działające w Kaliszu.   Listy zarejestrowane, teraz czas na zgłaszanie konkretnych nazwisk.  – W pierwszej kolejności komisarz musi powołać terytorialne komisje wyborcze i termin ma do 11 września, po ukonstytuowaniu się komisje zaczną rejestrować kandydatów na radnych i na wójtów. Zgłoszenia do radnych przyjmują do 16 września, natomiast wójtów, burmistrzów i prezydentów do 26 września – mówi nam  Agnieszka Jakubowska, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Kaliszu.

W tym roku potrzeba więcej pracowników do obsługi wyborów. Komisje obwodowe będą bowiem podwójne. Jedna będzie obsługiwać przyjmowanie kart z głosami, druga zaś je zliczać. Za pracę w komisji obwodowej PKW płaci 300 zł, na razie tłumów chętnych nie ma.  - Termin jest do szóstego września, także to jest dopiero początek rekrutacji, ale mamy na razie może 4 procent zgłoszeń tych potrzebnych  - mówi Agnieszka Jakubowska.

W tym roku zagłosujemy na tzw. płachtach, czyli wielkoformatowym wydruku, na którym na jednej stronie będą wszystkie komitety. Nie jak w poprzednich wyborach w formie kilkustronicowej broszury.

MS, fot. pixabay.com


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 9°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama