Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nowatorski projekt kaliskiej biblioteki. Pokój dla dzieci z zaburzeniami neurologicznymi

Dzieci ze schorzeniami, których nie widać, a które mają ogromny wpływ na ich zachowanie bardzo często są eliminowane z życia kulturalnego. Właściwie w nim nie uczestniczą. Podobnie ich rodzice. A potrzeba naprawdę niewiele, co udowodniła kaliska biblioteka. W placówce przy ul. Krótkiej powstał pokój terapeutyczny przeznaczony przede wszystkim dla dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera czy ADHD. Pierwszy taki w Polsce. Teraz rodzice ze spokojem mogą wyszukiwać ulubionych tytułów. W tym czasie ich dziecko będzie pod fachową opieką a przy okazji będzie poddawane terapii i kontaktowi z biblioteką.
Nowatorski projekt kaliskiej biblioteki. Pokój dla dzieci z zaburzeniami neurologicznymi

- Każdy z nas wie jak się zachować. Jak dobrać strój do wydarzenia, w którym uczestniczy. Na jakie tematy rozmawiać. Kompetencja kulturowa to wiedza zdobywana wraz z wiekiem i doświadczeniem - mówiła w trakcie otwarcia pokoju dr Justyna Leszka z Wydziału Pedagogiczno – Artystycznego UAM w Kaliszu, która kształci arteterapeutów. - Gdyby nie kompetencja kulturowa to zdjęłabym buty. A na pewno lewy, ale wiem, że  w tych okolicznościach, w szacownym towarzystwie nie wypada. A co z dziećmi, które nie wiedzą, co wypada, a co nie? Co z dziećmi, które nie nabywają w sposób automatyczny kompetencji naukowej? Co gorsza, u których nie widać niepełnosprawności? Badania pokazują, że poziom stresu u rodziców z dziećmi z autyzmem, z zespołem Aspergera i zaburzeniami pokrewnymi jest najwyższy wśród rodziców dzieci z niepełnosprawnościami. Dlaczego? bo tych niepełnosprawności nie widać.

I dla takich dzieci w przestrzeni publicznej rzadko znajduje się miejsce. Tym samym wyklucza się osoby, które doświadczając, dostosowują się do nowych sytuacji i otoczenia i wyklucza się ich rodziców. A jedni i drudzy mają prawo do bywania w kinie, teatrze czy bibliotece. Jednak szans na to jest niewiele. Chyba, że ktoś sam wyjdzie z inicjatywą.

Tak jak Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka, która postanowiła stworzyć w filii przy ul. Krótkiej pokój terapeutyczny. - To jest okazja, by udostępnić również instytucję kultury – wyjaśnia Adam Borowiak, dyrektor placówki. - Dotychczas podobne przedsięwzięcia odbywały się na terenie instytucji oświatowych, czy to były klasy integracyjne, a te dzieci z niepełnosprawnościami właśnie jak autyzm, zespół Aspergera, ADHD z tych powodów rzadko uczestniczyły, pojawiały się w instytucjach kultury.

Przy okazji to szansa do wykorzystania w praktyce wiedzy, którą studenci WPA UAM zdobywają na studiach. Osobą, która będzie zajmowała się chorymi dziećmi w czasie kiedy ich rodzice będą korzystać z biblioteki, jest absolwentka kaliskiej uczelni. - To będą zajęcia dostosowane do osób, które przyjdą w zależności z jakim stopniem i rodzajem niepełnosprawności. Nastawieni jesteśmy na dzieci z autyzmem i Aspergerem, ale czekamy też na inne maluchy – mówi Justyna Kurzawa, arteterapeutka. – Zajęcia będą prowadzone w taki sposób żeby tym dzieciom pomóc, żeby czuły się dobrze.

A osoby z zaburzeniami neurologicznymi wrażliwe są na wiele rzeczy. Najczęściej źle czują się w miejscach hałaśliwych i w towarzystwie obcych ludzi. Jednak praca z nimi polega też na uczeniu ich nowego i odbieraniu nieznanych bodźców. Dlatego biblioteka, która jest obcą, ale przy okazji cichą przestrzenia doskonale się do tego nadaje. - Potrzebują stymulacji, ale spokojnej dlatego tutaj ważne są kolory, ważna jest podłogo, która przyjemnie się ugina pod nami, potrzebne są książki, które może dziecko wziąć, że nikt nad nim nie stoi, nie pilnuje – wyjaśnia profesor Wita Szulc, arteterapeutka. - Może takie rzeczy wydają się mało naukowe czy medyczne, ale biblioteka nie ma aspiracji żeby zastępować ośrodek terapeutyczny. To jest jeden fragment terapii, musimy to pamiętać cały czas.

Pokój z czekającą arteterapeutką otwarty jest w godzinach pracy filii nr 3 Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka. A opiekę nad projektem sprawują Fundacja na Rzecz Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Nowa Nadzieja" oraz Stowarzyszenie Arteterapeutów Polskich "Kajros". 

AW, zdjęcia autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 5°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 15 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: O tym dzisiaj mówił Adrian Zandberg w Częstochowie - jak zatrudniane są osoby delegowane z centrali partii do zarządów, oraz rad nadzorczych. Ale ludzie są dalej ślepi i z nienawiści jedni do drugich głosują na łowców foteli dyrektorskich.Data dodania komentarza: 15.05.2025, 01:00Źródło komentarza: Bitcoiny, motorówka, koń. Oświadczenia majątkowe kaliskich radnychAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: To parodia ulica Zachodnia jest dziurawa jak ser półokrągłe ludzie chodzą z dziećmi ulicą,ruch jak w Rzymie.Autem trzeba uważać żeby z drogi nie wypaść Ludzie chodzą drogą z dziećmi i wózkami.A remontują drogę która jest w bardzo dobrym stanie.Wiele osiedli chciałoby mieć taką drogę.Zadzialalo jakieś mocne lobby.Tylko szkoda że za nasze pieniądzeData dodania komentarza: 14.05.2025, 22:54Źródło komentarza: Są pieniądze, są wykonawcy. Ruszy remont ważnej drogiAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Proszę nie robić ul Sulisławickiej. Proszę pieniądze przekazać na lepsze inwestycje.Data dodania komentarza: 14.05.2025, 21:44Źródło komentarza: Są pieniądze, są wykonawcy. Ruszy remont ważnej drogiAutor komentarza: FranekTreść komentarza: Nieprawda, ostatnio mówiono, że tylko 10,7% Polaków wyraziło chęć zaciągnięcia się na ochotnika do wojska. Takie są proporcje w społeczeństwie według IBRIS. Nikt nie chce walczyć za kartonowe państwo.Data dodania komentarza: 14.05.2025, 21:17Źródło komentarza: Polacy za obowiązkowym szkoleniem wojskowym. Kto ma bronić granic?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama