Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kaliscy Kawalerowie Orderu Uśmiechu ZDJĘCIA

Mijają lata, a wspomnienia chwili, kiedy stali na scenie i z uśmiechem wypijali sok z cytryny, przyrzekając zawsze być radosnym, nadal budzi wzruszenie i dumę. Znaleźć się w gronie Kawalerów Orderu Uśmiechu to rzecz niezwykła, jak też samo odznaczenie, które przyznają dzieci. A te jak wiadomo wyczuwają szczerość i nagradzają tylko osoby, które oddają im serce. W Kaliszu i powiecie kaliskim osób, które z dumą noszą Order Uśmiechu jest 14. A on sam w tym roku kończy 52 lata. 21 września przypada Światowy Dzień Orderu Uśmiechu.
Kaliscy Kawalerowie Orderu Uśmiechu ZDJĘCIA

- W pewnym momencie ceremoniału, oprócz pasowania różą, dzieci przygotowują specjalną miksturę do wypicia, czyli sok z cytryny – wspomina Roman Szeląg, Kawaler Orderu Uśmiechu. - Te dzieciaczki faktycznie wygniatały cytryny na moich oczach i zapomniały, że tam lecą też pestki i te pestki były w pucharze, musiałem to wypić i na końcu powiedzieć: „Przyrzekam być pogodnym i dzieciom radość przynosić”. I przez zęby z tymi pestkami to mi sprawiało kłopoty. Nie ta kwaśna cytryna tylko te pestki.

Rekomendancja po arabsku

Udało się i tak Roman Szeląg, dziś emerytowany policjant dołączył do grona Kawalerów Orderu. Zgłosiło go Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, a poparło go sporo szkół, w których prowadził zajęcia z profilaktyki antynarkotykowej, ale też osoby indywidualne.

Roman Szeląg

Jeden z listów, który trafił do Kapituły był napisany po arabsku. Jednak samo zgłoszenie nie wystarczy. Droga, by otrzymać odznaczenie jest długa. - Piszą dzieci tyle wniosków. Wszystkie są piękne i wszystkie są sprawdzane – zapewnia Halina Sroczyńska, wicekanclerz Kapituły Orderu Uśmiechu. - Pierwszy przesiew i sprawdzenie odbywa się w Kancelarii Kawalerów Orderu Uśmiechu, później kandydatury są przedstawiane międzynarodowej Kapitule. Kandydatury mogą też mieć rekomendację jakiegoś Kawalera.

Kapituła liczy obecnie 60 członków. To w większości Polacy,  ale są w nej również przedstawiciele: Argentyny, Armenii, Australii, Białorusi, Belgii, Czech, Francji, Gruzji, Izraela, Japonii, Kanady, Litwy, Niemiec, Rosji, Rumunii, Serbii, Tunezji, Ukrainy, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Nie prezenty, lecz dobre słowo

Drogi są różne. Jednak najważniejsze, by dotrzeć do serca dzieci i konsekwentnie podążać wybraną ścieżką, mówi Halina Sroczyńska, którą zgłosili podopieczni domów dziecka w Liskowie i Kaliszu. Lekarka, odwiedzając placówki, zdała sobie sprawę, że podopieczni czekają nie na prezenty, ale na nią, rozmowę, czy przytulenie, przypomina Halina Sroczyńska.  - I wtedy zrozumiałam, że chyba przyjdzie mi tak pracować z rodzinami, tak ich wspierać, tak pomagać, żeby jeszcze parę dzieci powróciło do domów. I żeby wiele z nich nie trafiło do domu dziecka.

Halina Sroczyńska

„Wszystko przez cukrzycę”

Bardzo często Order Uśmiechu trafia do osób, które mierzą się z najtrudniejszymi sytuacjami dzieci. Samotnością, przemocą, chorobą. I mimo takich traumatycznych doświadczeń potrafią dać swoim podopiecznym radość i czerpać z tylko to, co dobre, mówi Elżbieta Dębska, również lekarz, która większość swojego życia poświęciła chorym na cukrzycę. - Jest to związane z tym, że mój syn kiedyś zachorował na cukrzycę – wspomina kolejna kaliszanka odznaczona Orderem. - To nie była radosna chwila, ale bardzo często, kiedy teraz spotyka mnie coś pięknego związanego z moją działalnością to dzwonię do syna i mówię: Wiesz co? To wszystko przez te twoją cukrzycę. Bo rzeczywiście spotkało mnie wiele szczęśliwych chwil, wiele przyjaźni i wiele dzieci, do których mogę się uśmiechać, one do mnie i mam nadzieję, że pomagam im i ich rodzicom, by dobrze leczyli te chorobę, żeby pracowali na szczęśliwą przyszłość.

I sami dawali szczęśliwe momenty. Każdy kto ma zaszczyt być odznaczonym Orderem Uśmiechu bez wahania mówi, że dzień, w którym go otrzymał był jednym z ważniejszych i takim, do którego często się wraca. - Ta pełna sala dodawała mi skrzydeł i nie wiem, jak weszłam albo raczej na nią wpłynęłam – przypomina. - Kiedy piłam sok z cytryny nie czułam w ogóle smaku, chłopcy z pierwszego rzędu wołali: Ela! Ela!, no więc piłam jednym tchem, uśmiechnęłam się szeroko. Nie było z tym problemu, dzień był wzruszający.

Elżbieta Dębska

Żywi patroni

Order zobowiązuje. Osoby, które go otrzymały pracują jeszcze intensywniej. Mają nawet swoje muzeum w Rabce, ale bardzo często spotykają się w różnych częściach świata. Ze sobą i młodymi ludźmi, którzy im zaufali. - W Wielkopolsce jest 8 szkół im. Kawalerów Orderu Uśmiechu – zdradza Roman Szeląg. - I marzyłoby mi się, by któraś z kaliskich lub z okolic Kalisza przyjęła takie imię. Dyrektorzy mówią w czasie spotkań w tych szkołach, że to jest świetna sprawa, bo oni mają żywych patronów. Cieszą się, że mogą nas zaprosić a ci patroni mówią o sobie, swojej pracy, doświadczeniach. To coś innego niż patron, który żył sto, dwieście lat temu.

Ponad pół wieku

Order Uśmiechu 52 lata temu wymyślił chłopiec leczony w szpitalu w Konstancinie. Chciał nim odznaczyć Jacka, bohatera jednej z owoczesnych dobranocek, który pozwalał mierzyć mu się z chorobą z uśmiechem na ustach. Wanda Chotomska, autorka bajek wspomniała o pomyśle w wywiadzie i tak narodził się pomysł stworzenia odznaczenia przyznawanego przez najmłodszych, który z dumą nosi już ponad 1000 osób na całym świecie.

W Kaliszu w tym zaszczytnym gronie znaleźli się:

Czesław Kuczyński, parkieciarz

Grzegorz Chwiałkowski, społecznik

Halina Sroczyńska, lekarz

Jacek Ludwiczak, piekarz

Andrzej Szubert, piekarz

Witold Werbliński, przedsiębiorca

Sylwester Raniś

Dorota Ścigajło pielęgniarka

Zenon Sroczyński, przedsiębiorca

Stanisław Szponder, lekarz

Roman Szeląg, policjant

Maria Bigosińska

Elżbieta Dębska, lekarz 

Stefan Szymczak, przewodnik PTTK

Agnieszka Walczak, zdjęcia autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 16°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Maniek 2542Treść komentarza: NIE POTRAFIĄ UTRZYMAĆ ZALEWU SZAŁE A W RAZIE POWODZI ZATAPIAJĄ MIASTO NADMIEREM WODY Z ZALEWU SZAŁE A TERAZ I Z MUROWANICA JAK ZARZĄD KRYZYSOWY PROSI O WCZEŚNIEJSZY ZRZUT Z ZALEWÓW TO POZNAŃ NIE WYRAŻA ZGODY I TRZYMA AŻ PĘKNIE I ZROBI KATASTROFĘ POWIEM KRÓTKO TERAZ JAK BYŁY TRZY POWODZIE TO WODA NA PROŚNIE W OKOLICY MOSTU W PIWONICE MIAŁA POZIOM 320CM A JAK UTWORZĄ ZALEW W WIELOWSI KLASZTORNEJ TO W W RAZIE POWODZI NA MOŚCIE W PIWONICE BĘDZIE TO POZIOM 600CM I TO NIE SĄ ŻARTY TAK SIĘ DZIEJĘ JAK BRAK JEST ZA WSZSTKO ODPOWIEDZIALNOŚCI KARNEJData dodania komentarza: 9.07.2025, 10:02Źródło komentarza: Wielki zbiornik na Prośnie? Mamy nowe INFORMACJEAutor komentarza: KazikTreść komentarza: Od wielu lat nie pogłębiana Prosna rezerwy ma raczej małe. Ale tak to jest, gdy od 35 lat główny nacisk na POGŁĘBIANIE WIARY kładziono. Na pogłębianie rzek czasu i pieniędzy brakło. Wszak jak p.Henio Goryszewski w 1993 powiedział; "Nieważne czy Polska będzie biedna czy bogata. Itd. Szkoda, że nie dodał jeszcze biedna i wysuszona.Data dodania komentarza: 9.07.2025, 09:45Źródło komentarza: „Na Prośnie rozpiętrzono jazy”. Strażacy w pełnej gotowościAutor komentarza: WzPTreść komentarza: Którą wydrążyło przez 8 lat okradania państwa Prawo i Sprawiedliwość.Data dodania komentarza: 9.07.2025, 09:38Źródło komentarza: Alkohol, cukier, papierosy. Czeka nas drastyczna podwyżka cenAutor komentarza: KazikTreść komentarza: Kaliszanko...Gdybyś włączyła TV i pooglądała co nieco, gdybyś w necie poczytała, to wiedziała byś, że biała broń (siekiery, maczety, noże, bejsbole) jest namiętnie przez Polaków używana. Po prezydenckich wyborach niemal co drugi dzień, można było o nożowo-siekierowych wyczynach polskich chrześcijan poczytać. Przypomnę słynne maczetowe szarże krakowskich kibiców „patriotów”. A jeśli o bezpieczeństwie piszesz, to spróbuj w Kaliszu wieczorem ul. Ciasną, Jabłkowskiego, Lipowa, itp. się przejść. A jeśli przyciemnieni bracia pojawią się i białą bronią machać zaczną, to nasi „patrioci” tego nie zdzierżą i katolicką miłość do bliźnich pokażą. Poczytaj też co Francuzi, Belgowie czy inni przez setki lat w koloniach swoich wyprawiali. Karma wróciła.Data dodania komentarza: 9.07.2025, 09:35Źródło komentarza: STOP imigrantom! Będzie protest w Ostrowie i Koninie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]