Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dzieci Kulisiewicza

"Tej gadzie do szkoły stale coś trzeba. Dziecko w twórczości Tadeusza Kulisiewicza" – to tytuł najnowszej wystawy Centrum Rysunku i Grafiki. Otwarcie dziś, 6 czerwca, o godzinie 17:00.
Dzieci Kulisiewicza

„Panie, my się tu przyśli rysować” – tymi słowami zwróciły się do Kulisiewicza dziewczynki, które odwiedziły go pewnej niedzieli w Szlembarku. Kulisiewicz jeździł do tej małej górskiej wioski przez prawie 40 lat. Miejscowa dziatwa dorastała na jego oczach, a ciekawskie maluchy często przyglądały się mu podczas pracy. Gospodarze, u których mieszkał, Agnieszka i Andrzej Łojasowie, mieli ośmioro dzieci. W listach Agnieszka Łojas barwnym językiem opowiada, co u nich słychać. Radość często przeplata się na tych stronach z troską o przetrwanie.

W kaliskich zbiorach Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza znajduje się dużo szkiców ołówkiem i rysunków przedstawiających dzieci. Większość prac jest związana ze Szlembarkiem, dlatego też znaczna część wystawy została im poświęcona. Artysta ukazywał dzieci w różnych sytuacjach: na wiejskich podwórkach, na progu chałupy, w trakcie domowych zajęć i u boku pracujących na polu rodziców. Na wczesnych rysunkach często pojawiają się niezwykle malownicze sylwetki dzieci w płachtach. Najwięcej jest jednak portretów, zwłaszcza tych pozowanych. Ukazują one pojedyncze postacie lub grupki dwóch, trzech osób – siedzących en face sztywno na krześle dziewczynek, spoglądających zza stołu chłopców, obejmujących się braci. Z kart tych spoglądają na nas poważne twarzyczki maluchów o dużych oczach.

Z kolei na rysunkach z podróży dzieci pojawiają się najczęściej w towarzystwie opiekuńczych matek. Sam temat macierzyństwa Kulisiewicza bardzo wzruszał: „Dlaczego macierzyństwo. Najpiękniejsze co może być. Słowo: Matka – niezwykłe słowo” – zapisał w swoich notatkach. Wyraz „matka” kojarzył mu się z własnymi, pełnymi szczęścia, odległymi wspomnieniami rodzinnego domu.

Wystawa opowiadać będzie również o dzieciach z bliskiego otoczenia artysty. Należała do nich Hania, później znana matematyczka – córka Belli i Samuela Sandlerów, sąsiadów mieszkających na tym samym piętrze warszawskiej kamienicy. Mała Hania często odwiedzała sąsiadów. W archiwum artysty zachowały się jej listy ozdobione rysunkami.

Kaliskim akcentem na wystawie jest wykonany tuszem, prosty w formie, portret Dorotki, córki przyjaciela Kulisiewicza, Jerzego Kuczyńskiego oraz zdjęcia artysty z Patrykiem, wnukiem Władysława Kościelniaka, wykonane w Kirach.

Jedną z ciekawostek wystawy jest wykonany na podstawie fotografii portret Bolesława Bieruta z dzieckiem z 1952 r.,  tj. okresu, kiedy Kulisiewicz tworzył dzieła zaangażowane politycznie.

R. Kuciński, na podstawie materiałów CRiG/MOZK


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 17°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: pitTreść komentarza: Spółka z Warszawy przejęła budynek za długi...Data dodania komentarza: 2.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Remont gmachu po banku. W tej sprawie zdecydował sądAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: Wszystko fajnie, ale na ul. Zachodniej obowiązuje zakaz pojazdów powyżej 3,5 tony. Jezdnia jest w fatalnym stanie, a teraz jak pójdzie więcej ciężarówek to na wiosnę droga się zapadnie. Nawiasem mówić ten zakaz to fikcja, TIRy śmigają codziennie w kierunku Chotowa. Policji jak nie było tak nie ma. Z drugiej strony zezwala sie na budowę magazynów, a nie remontuje się drogi.Data dodania komentarza: 2.07.2025, 12:03Źródło komentarza: Nowy terminal cross-dock w Kaliszu. „Największy polski operator”Autor komentarza: DedeTreść komentarza: Jeszcze Paweł MarchewkaData dodania komentarza: 2.07.2025, 11:54Źródło komentarza: 100 najbogatszych Polaków. Nazwiska z naszego regionuAutor komentarza: KazikTreść komentarza: 27.06. w temacie o kładce rowerowej za 26 mln. przy Szlaku Bursztynowym napisałem min tak; Niestety masz rację. A staropolskie zastaw się a postaw się wciąż ma się dobrze. Co przerażającym jest to fakt, że wbrew obietnicom, kładki koło mostu kolejowego wciąż nie ma. A dużo ludzi chcąc na drugi brzeg się dostać, obok torów ryzykując zdrowie i życie chodzi. Jeżdżąc na Szałe więcej tam ludzi widywałem, niż na tej bursztynowej przeprawie." Wykrakałem. Szkoda.Data dodania komentarza: 2.07.2025, 10:59Źródło komentarza: Zginęła na miejscu. Tragiczny finał przejażdżki rowerowej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]