Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

V Wielkopolski Rajd Szlakiem Żołnierzy Wyklętych

W sobotę, 12 maja na terenie Nadleśnictwa Taczanów w okolicach Pleszewa odbędzie się V Wielkopolski Rajd Szlakiem Żołnierzy Wyklętych im. kpt. Jana Kempińskiego „Błyska” oraz por. Kazimierza Skalskiego „Zapory”. Celem rajdu jest upamiętnienie żołnierzy Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej „Warta” oraz Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Do udziału w tym wydarzeniu organizatorzy planują zaprosić do 20 patroli - łącznie 200 młodych ludzi, którzy wyruszą na 14-kilometrową leśną trasę.
V Wielkopolski Rajd Szlakiem Żołnierzy Wyklętych

Rajd ma charakter pieszego marszu terenowego zawierającego elementy surwiwalu, gry terenowej, połączonego z rozwiązywaniem zadań sprawdzających wiedzę historyczną oraz znajomość terenu. W lesie na uczestników będą czekały także konkurencje sprawnościowe oraz… zasadzki partyzantów i patrole wojskowe. Nie zabraknie także grup operacyjnych NKWD.

Miejsce rajdu, lasy taczanowsko-koryckie, zostało wybrane nieprzypadkowo. Były to kompleksy leśne, które niejednokrotnie gościły żołnierzy podziemia niepodległościowego. Na tym terenie w 1945 r. operował m.in. oddział kpt. Jana Kempińskiego „Błyska”. W tych lasach 22 stycznia 1948 r. został też otoczony i rozbity przez 100-osobową grupę operacyjną KBW-UB-MO 8-osobowy oddział Konspiracyjnego Wojska Polskiego, dowodzony przez por. Kazimierza Skalskiego „Zaporę”.

W roku ubiegłym na starcie uczestnicy otrzymali materiały edukacyjne, w tym „fałszywe” dokumenty osobiste oraz mapy Lasów Taczanowskich i Koryckich. Podczas apelu młodzież złożyła także ślubowanie według roty przysięgi Armii Krajowej. Na szlaku uczniowie wykonywali zadania sprawnościowe i edukacyjne. Byli na punkcie opatrunkowym, strzelali z wiatrówki do tarczy, rzucali grantem, szukali wykrywaczem metalu „min”, rozszyfrowywali gryps pisany alfabetem Morse’a. Musieli także odnaleźć w lesie partyzancką mogiłę, pokonać tor przeszkód, rozwiązać test z wiedzy o Żołnierzach Niezłomnych przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej, nazwać odznaki i symbole wojskowe oraz rozpoznać ze zdjęć bohaterów powojennego podziemia niepodległościowego. W tym roku na uczestników czeka wiele niespodzianek i konkurencji.

Na koniec tegorocznego rajdu organizatorzy planują przygotować inscenizację historyczną „Akcja partyzantów”, nawiązującą do walk podziemia niepodległościowego z sowieckim NKWD i formacjami komunistycznymi po 1945 r. Wszystkie drużyny otrzymają cenne nagrody rzeczowe m.in. gry planszowe, wydawnictwa i znaczki, ufundowane przez IPN i sponsorów. Specjalnie nagrodzone zostaną także najlepsze patrole.

Organizatorami rajdu są: Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu (Rajd wpisany jest do oferty edukacyjnej IPN oddział w Poznaniu.), Stowarzyszenie „Dolina Giszki” w Sowinie Błotnej, Polskie Towarzystwo Historyczne koło w Pleszewie, Drużyna Tradycji 70. Pułku Piechoty w Pleszewie i Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Sowinie Błotnej.

Zainteresowani uczestnictwem w tym wydarzeniu proszeni są o kontakt z Tomaszem Cieślakiem – koordynatorem rajdu ze strony Instytutu Pamięci Narodowej: [email protected]. Koordynatorami ze strony społecznej są: Maciej Grzesiński oraz Janusz Waliszewski z Drużyny Tradycji 70. Pułku Piechoty w Pleszewie.

Udział w rajdzie jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Dojazd we własnym zakresie. Miejsce: Lasy Taczanowskie. Stacja PKS i PKP 1,5 km od miejsca zbiórki. Zbiórka uczestników 12 maja 2018 r. o godz. 9:00 przy „Wigwamie” w Taczanowie.

Szczegóły na załączonym plakacie.

Źródło: Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 24°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama