Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Rocznica wyzwolenia obozu w Dachau. Plan trzydniowych uroczystości

W sobotę rozpoczną się uroczystości związane z Dniem Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. Ten obchodzony jest 29 kwietnia na pamiątkę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau. Osadzeni w nim księża zawierzyli życie św. Józefowi Kaliskiemu i złożyli przysięgę, że jeśli ocaleją, co roku będą przyjeżdżać by dziękować za cud. Pierwszy raz w Kaliszu pojawili się 1948 roku.
Rocznica wyzwolenia obozu w Dachau. Plan trzydniowych uroczystości

Ocalało 850 z 4 tysięcy duchownych, którzy trafili w czasie wojny do Dachau. 22 kwietnia 1945 roku, wiedząc, że hitlerowcy planują zagładę obozu, zaczęli modlić się do świętego Józefa Kaliskiego. 29 kwietnia, na kilka godzin przed planowanym spaleniem przez Niemców baraków, zostali wyzwoleni przez wojska amerykańskie.  Powierzając swoje życie św. Józefowi przysięgli, że jeśli przeżyją będą żywym świadectwem cudu i każdego roku będą składać pokłon przed jego wizerunkiem umieszczonym w kaliskim Sanktuarium.

Pierwszy raz do Kalisza przyjechali w 1948 roku. Według niektórych relacji już od dworca PKP do bazyliki szli na kolanach, okazując w ten sposób swą wdzięczność świętemu.  W 2013 roku zmarł ostatni z ocalałych ks. Leon Stępniak.

Na pamiątkę tych wydarzeń od lat obchodzony jest Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. W tym roku uroczystości rozpoczną się już w sobotę, 28 kwietnia i potrwają do poniedziałku. Będzie można m.in. zobaczyć Złotą Księgę Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaliszu z zapiskami z pielgrzymki ocalałych z 1948 roku.

AW, zdjęcie arch. materiały Sanktuarium św. Józefa


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 24°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama