Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kupujesz samochód? Sprawdź ile musisz odłożyć na OC

Osoby kupujące samochód muszą pamiętać o obowiązku jego ubezpieczenia. Jeśli OC nie przechodzi na nas „po właścicielu” musimy sami zatroszczyć się o polisę. Jeśli tego nie zrobimy, czeka nas kara w wysokości wynagrodzenia minimalnego – w tym roku jest to 2100 złotych.
Kupujesz samochód? Sprawdź ile musisz odłożyć na OC

Policjantom coraz łatwiej jest zidentyfikować kierowców, którzy jeżdżą bez ważnej polisy – pomagają im w tym statystyki prowadzone przez UFG. By poznać konsekwencje braku polisy wejdź pod ten adres.

Kupno samochodu – o czym trzeba pamiętać?

Zanim siądziemy za kółkiem, musimy załatwić sprawy formalne. Jeśli pojazd miał wcześniej innego właściciela, musimy zadbać w pierwszej kolejności o jego przerejestrowanie. Mamy na to 30 dni od momentu zakupu. Następnie trzeba zająć się ubezpieczeniem. Wiemy, że OC przechodzi w sposób automatyczny na nowego właściciela. Jednak zawsze lepiej poinformować towarzystwo o dokonanej zmianie. Upewnijmy się też, czy dzień zapłaty za ubezpieczenie nie jest czasem bliski. Jeśli OC się kończy, czas poszukać odpowiedniej dla nas oferty. Możemy zapytać dotychczasowego ubezpieczyciela, jaka będzie cena za odnowienie polisy. Powinna być ona bardziej atrakcyjna niż dla nowych klientów. Zawsze jednak warto jeszcze sprawdzić oferty w porównywarce OC. To szybki i darmowy sposób na szybkie znalezienie najbardziej atrakcyjnej finansowo oferty. W przypadku nowego samochodu nie powinniśmy mieć już wątpliwości, tylko od razu przejść do kalkulatora OC. Dla nowego samochodu i świeżo upieczonego kierowcy warto dodatkowo wykupić ubezpieczenie dodatkowe, czyli AC – dzięki temu będziemy mieć pewność, że ubezpieczyciel wypłaci nam odpowiednią kwotę nawet na wypadek szkody powstałej z losowych przyczyn.

Ile odłożyć na OC?

Okres stałego wzrastania cen OC jest już za nami. Największe zmiany dokonały się na przestrzeni ostatnich dwóch lat. W 2017 roku ceny polisy zaczęły się stabilizować, w związku z czym kierowcy mogą już powoli planować, ile w tym roku będą musieli odłożyć na zakup OC. Wszystko zależy oczywiście od kryteriów oceny, jakie stosuje dane towarzystwo ubezpieczeniowe. Ogólnie ubezpieczyciele kierują się kryteriami związanymi z kierowcą, pojazdem oraz swoimi własnymi wyznacznikami, ustalonymi na podstawie statystyk.

Kryteria oceny kierowcy

Towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają uwagę na doświadczenie kierowcy, wysokość wypracowanych przez niego zniżek oraz na miejsce zamieszkania. Ten ostatni czynnik zdaje się mieć coraz większe znaczenie. Mieszkańcy dużych miejskich aglomeracji płacą więcej niż zamieszkujący niewielkie miasta czy wsie. Dzieje się tak, ponieważ w dużym mieście nie jest trudno o wypadek. Młodzi kierowcy muszą liczyć się z tym, że zapłacą ponad dwa razy więcej niż doświadczeni koledzy. Średnie OC dla młodego kierowcy w 2017 roku wynosiło około dwóch tysięcy złotych. Dla kierowcy w przedziale 36-45 już tylko 670 złotych. Oprócz tego dla niektórych towarzystw istotnym jest, czy dany kierowca ma małżonka lub posiada dzieci. Niektórzy ubezpieczyciele mogą zapytać o zawód lub inne, z pozoru nieistotne detale, które czasami mogą istotnie wpłynąć na ostateczną cenę OC.

Kryteria oceny pojazdu

Dla ubezpieczyciela ważny jest model i rok produkcji samochodu, a przede wszystkim pojemność silnika. OC dla sportowego pojazdu będzie zawsze wyższe niż dla samochodów typu kombi. Jeśli szczególnie zależy nam na niskiej cenie, to dokładnie rozważmy wybór samochodu.

Artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 22°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama