Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Szkolenia dla dyspozytorów 112 bez zainteresowania

Były zapowiadane szkolenia dla dyspozytorów numeru 112, ale odbyło się zaledwie… jedno. I raczej nie spotkało się zainteresowaniem tej grupy zawodowej. A spotkania uczące, jak rozmawiać z potrzebującymi pomocy mieszkańcami Wielkopolski, miały być odpowiedzią na bulwersujące słowa „Każdy kiedyś umrze”, które w czerwcu ubiegłego roku wypowiedział do wzywającego karetkę mężczyzny dyspozytor z Kalisza.
Szkolenia dla dyspozytorów 112 bez zainteresowania

Słowa okazały się prorocze. Osoba, od której Sebastian Banasik z Ostrowa Wielkopolskiego próbował wezwać pomocy zmarła. Mężczyzna, zanim doprosił się przyjazdu karetki do znajomego, który zasłabł w upalny dzień, musiał wykonać trzy telefony. To wiązało się z czekaniem, przełączaniem z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu do Kalisza i tłumaczeniem, co się stało. W końcu, ponaglając dyspozytora w wysłaniu pomocy i mówiąc, że jeśli ta nie przyjdzie na czas jego znajomy umrze, usłyszał „No to umrze. Każdy kiedyś umrze”. I 59-letni Jerzy umarł, a dzięki nagraniu rozmowy bulwersujące słowa osoby, która powinna panować nad swoimi emocjami i zrobić wszystko, by chory otrzymał pomoc, usłyszała cała Polska.

Sprawą zajęła się prokuratura oraz Urząd Wojewódzki, który koordynuje działanie Centrum Powiadamiania Ratowniczego w Wielkopolsce. Kilka dni po zdarzeniu wicewojewoda Marlena Maląg zapewniła, że wszyscy dyspozytorzy przejdą szkolenia. - Na pewno cały system powiadamiania medycznego wymaga systemowych rozwiązań. Będziemy na ten temat rozmawiać. Ta sprawa zresztą już wielokrotnie była podejmowana. Planujemy też powtórzenie szkolenia dla osób odbierających telefony, żeby potrafiły udzielić wsparcia psychologicznego i metodycznego dzwoniącym – takie słowa padły z jej ust 10 czerwca ub.r. w Kaliszu.

Słowo się rzekło. Szkolenia były, ale zważywszy na frekwencję nieobowiązkowe. - Oferta szkoleń specjalistycznych nie zyskała większego zainteresowania ze strony dyspozytorów. W grudniu WUW zorganizował jedno szkolenie dla 20 dyspozytorów z całej Wielkopolski, również z Kalisza. Dotyczyło ono obsługi zgłoszeń – informuje Tomasz Stube, rzecznik prasowy Urzędu Wojewódzkiego. – Co miesiąc organizujemy spotkania z koordynatorami dyspozytorni medycznych, na których omawiane są sprawy bieżące wraz z lekarzami koordynatorami oraz pracownikami wydziału zdrowia Urzędu Wojewódzkiego.

Zainteresowanie szkoleniem, a może jego jakość, pokazują, że sprawa sprzed roku nie przyniosła refleksji. A jak wygląda wzywanie pomocy? Pewnie sporo osób ma wyrobioną na ten temat opinię. Niestety z własnego doświadczenia.

A tak przebiegała bulwersująca rozmowa z dyspozytorem z Kalisza, która stała się przyczynkiem do zorganizowania szkoleń:

AW, zdjęcie arch., wideo: ostrow24.tv


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 22°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 16 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: PrymasTreść komentarza: Super. Po 10 latach wg przepisów kołchozu takie panele to elektro złom i albo wymieniasz na nowe albo płacisz karę za używanie elektro złomu :) Dodam jeszcze, że producenci paneli deklarują żywotnosc paneli na 20-25 lat...no ale urszula wie lepiej :)Data dodania komentarza: 15.07.2025, 08:25Źródło komentarza: Panele na dachach będą obowiązkowe. Sprawdź, od kiedyAutor komentarza: * PodpisTreść komentarza: Używa nazwy Park & Ride a zbuduje Park & Walk - jedyny na świecie.Data dodania komentarza: 15.07.2025, 07:19Źródło komentarza: To już pewne! Będzie wielopoziomowy parking w KaliszuAutor komentarza: Mieszkanka KaliszaTreść komentarza: Powiało świeżością, po tym co przeczytałam mam nadzieję na poważne zmiany w naszym kaliskim okrąglaku. Przede wszystkim na zmianę podejścia personelu (z różnych oddziałów) do pacjenta. Gdy trafiłam kiedyś do szpitala w Pleszewie aż nie mogłam się nadziwić jacy tam są dobrzy ci ludzie a gdy nie mają najlepszego dnia to chociaż nie uprzykrzają go pacjentom. Drodzy pracownicy szpitali, my pacjenci naprawdę nie chcemy leżeć w szpitalu i przeszkadzać wam w życiu. Pobyt w szpitalu to nie wczasy! Każdy jak najszybciej chce opuścić to miejsce. Bądźmy dla siebie lepsi, łatwiej się wtedy wraca do zdrowia. Ja to mówię że boję sie stracić przytomność w Kaliszu bo wyląduje w okrąglaku. Mam nadzieję że to się zmieni.Data dodania komentarza: 14.07.2025, 23:31Źródło komentarza: Ile zarobi nowy dyrektor „Okrąglaka”? Znamy jego pensjęAutor komentarza: aviTreść komentarza: Czemu autor tekstu wytłuszcza i podaje tylko od kogo kupiono plac w Kaliszu a milczy o Tuliszkowie? Czy to podtekst?Data dodania komentarza: 14.07.2025, 22:39Źródło komentarza: Rynek nienasycony? Powstaje kolejny market
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama