Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kaliszanki w finale olimpiady wiedzy o bezpieczeństwie ZDJĘCIA

Cztery uczennice szkół ponadgimnazjalnych z Kalisza i powiatu kaliskiego zakwalifikowały się do finału I Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie „Moja okolica bezpieczna i przyjazna”. 26 marca w siedzibie Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu zaprezentowały własne projekty w zakresie bezpieczeństwa mieszkańców. Głównej nagrody - indeksu na tę uczelnię nie zdobyły, ale ogrom pracy włożonej w realizację zadań zasługuje na duże uznanie.
Kaliszanki w finale olimpiady wiedzy o bezpieczeństwie ZDJĘCIA

Zwyciężczynią konkursu została poznanianka Alicja Glinkowska, której projekt dotyczył przeszkolenia mieszkańców gminy Kostrzyn z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Wykorzystała do tego defibrylator zewnętrzny AED, który jako pierwszy publiczny tego typu sprzęt został zainstalowany w Urzędzie Miejskim Kostrzyna. Licealistka uczyła, jak  go obsługiwać, a także jak postępować z ofiarami wypadków.

Kalisz i powiat kaliski reprezentowały cztery uczennice. Najwyższe V miejsce zajęła Weronika Majchrzak z Zespołu Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku, której projekt dotyczył uświadomienia rówieśników, czym jest czad, skąd się bierze i dlaczego jest niebezpieczny. Spotkania szkoleniowe zakończone były quizem. W nagrodę zwycięzcy otrzymywali czujniki tlenku węgla ufundowane przez starostę kaliskiego.

Najlepszą kaliszanką okazała się Dagmara Koniak, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu, która zdobyła XI lokatę. Jej projekt zatytułowany „Pasy dla Asnyka” miał na celu poprawę bezpieczeństwa poprzez utworzenie dodatkowego przejścia dla pieszych przy szkole. Uczennica przeprowadziła rozmowy z mieszkańcami ulicy Grodzkiej oraz uczniami placówki, a ich zwieńczeniem były zajęcia edukacyjne w formie pogadanki. Ostatecznie pomysł utworzenia przejścia dla pieszych został przekazany Miejskiemu Zarządowi Dróg i Komunikacji w Kaliszu.

Na XII miejscu uplasowała się Kinga Jamroziak, uczennica Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Generała Mieczysława Smorawińskiego w Kaliszu. Swój projekt poświęciła problemowi smogu. Przeprowadziła ankiety wśród młodzieży i dorosłych mieszkańców miasta, lekcje wychowawcze z rówieśnikami, a także zorganizowała konkurs na plakat, ulotkę i broszurę, które trafiły do mieszkańców osiedla Tyniec. Podsumowaniem zadania była debata uczniowska z udziałem przedstawiciela Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz przewodniczącego Rady Osiedla. Wnioski z tego spotkania przekazane zostały władzom Kalisza.

Miejsce XIII w konkursie zajęła Wiktoria Kurzeja z III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu, która przygotowała pracę pt. „Rewitalizacja Plantów Miejskich w Kaliszu”. W projekcie zaproponowała rozwiązania, które poprawiłyby bezpieczeństwo - m.in. ustawienie wydajniejszego oświetlenia, zwiększenie liczby patroli straży miejskiej i policji czy zamontowanie kamer w miejscach newralgicznych. Rewitalizacja w tym kształcie została zaakceptowana przez wiceprzewodniczącego Rady Osiedla „Śródmieście I”.

Za ogrom pracy, jakie włożyli w przygotowanie projektów finaliści Olimpiady i i ich opiekunowie otrzymali nagrody i upominki.

MIK za SMK, fot. SMK


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 13°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama