Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

"Przechodząc obok...". Historia miasta oczyma młodych mieszkańców Jarocina

Posprzątali cmentarz ewangelicki, a odkryte pod chaszczami zabytkowe i często bezcenne pod względem artystycznym i historycznym nagrobki, uwiecznili na zdjęciach. Wystawę fotografii wykonanych przez uczniów Zespołu Szkół Społecznych w Jarocinie można oglądać w tamtejszym Muzeum Regionalnym do końca listopada. Wszystko dzięki projektowi „Przechodząc obok...”.
"Przechodząc obok...". Historia miasta oczyma młodych mieszkańców Jarocina

Fotografie, które są częścią zadania zrealizowanego przez młodzież, pozwolą ocalić pochłanianą przez upływ czasu ważną część historii miasta i licznej kiedyś społeczności ewangelickiej. W ramach projektu „Przechodząc obok…” uczniowie Zespołu Szkół Społecznych wykosili centralną część cmentarza ewangelickiego i posprzątali zalegające wśród grobów śmieci. Wzięli udział w warsztatach fotograficznych i wykładach, które przybliżyły im historię jarocińskich ewangelików, ich wkład w rozwój miasta, kulturę, obyczaje i najbardziej znanych przedstawicieli tej mniejszości. Uzbrojeni w wiedzę o ludziach i fotografii, na przygotowanym przez siebie terenie wykonali kilkaset zdjęć, z których część trafiła na wystawę prezentowaną w Muzeum Regionalnym w Jarocinie. - Na fotografiach obejrzeć można m.in. przyścienne grobowce rodzinne, ocalone nieliczne nagrobki oraz detale architektoniczne – informuje Urząd Miasta i Gminy w Jarocinie. Wydano też okolicznościową broszurę, dzięki której przywrócona została pamięć o polsko-niemieckich relacjach w dawnym Jarocinie.

Projekt jest realizowany dzięki nagrodzie przyznanej przez CK Zamek. Zadanie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Bardzo Młoda Kultura”. Wystawę można oglądać do końca listopada.

AW, UMiG w Jarocinie, Muzeum Regionalne w Jarocinie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 19°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 9 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: GhiTreść komentarza: No nic. Jak tylko tych nieudaczników uda się odsunąć od władzy, to przekieruje się wszystkie pociągi na stację Kalisz i bedą się na niej zatrzymywać. A obwodnicę wykorzysta się dla pociągów towarowych, żeby nie musiały przejeżdżać przez naszą stacje. Tylko ludzi szkoda, bo wyburzonych budynków już nie da się odzyskać.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 11:24Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: TymoteuszTreść komentarza: Wariant nr 9 był najlepszy dla Kalisza że znikomą liczbą wyburzeń!Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:23Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: Liczny KrytykTreść komentarza: Wiadomo, że Pawliczak nie przyjdzie. Ona pojawia się tylko tam gdzie można zbić polityczny kapitał. Otwarcie jakiejś świetlicy, podpuszczanie mieszkańców przeciwko CPK za rządów PIS-u, to są jej klimaty. Jak trzeba będzie bronić kretyńskiego pomysłu swoich szefów to słów w gębie zabraknie i wyjdzie z niej typowa blondynka.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:08Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: WykolejonyTreść komentarza: Świata ostrzegawcze na tych przejazdach zapalają się często równocześnie z opuszczanie zapor. Tu jest błąd w ustawieniu tego. Proponuję poprawę tego. Najpierw światła przez kilka sekund a poData dodania komentarza: 1.05.2025, 10:01Źródło komentarza: Auto utknęło na torach. Nadjeżdżał pociąg WIDEO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama