Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Upalne obowiązki pracodawcy

Ponad 30 stopni Celsjusza i żar lejący się z nieba w ostatnim czasie dawał się we znaki wszystkim, a szczególnie źle znoszą go osoby, które wakacyjne miesiące spędzają w pracy. Upał uciążliwy dla pracujących pod gołym niebem, dezorganizuje i dekoncertuje także w dusznych i zamkniętych  pomieszczeniach biurowych. Niekorzystny wpływ wysokich temperatur ciężko ograniczyć, ale obowiązek jego minimalizacji leży po stronie pracodawcy, a wymuszają go przepisy BHP.   
Upalne obowiązki pracodawcy

Robotnik drogowy, kierowca i pracownik biurowy – bez względu na rodzaj wykonywanej pracy w 30 stopniowe upały każdemu należy się stały i nieograniczony dostęp do wody pitnej lub napojów chłodzących. Ta podstawa w przypadku niektórych stanowisk pracy nie wystarcza.  - W szczególnych przypadkach, gdzie temperatura przekracza 25 stopni, np. w pracach na zewnątrz pracodawca powinien zapewnić pomieszczenia sanitarne. Jeżeli chodzi o prace w pomieszczeniach to nie ma obowiązku klimatyzacji, wystarczy wentylacja – mówi Krzysztof Gorzkiewicz, specjalista BHP.

 


Szef musi zapewnić swoim pracownikom temperaturę minimalną 18 stopni Celsjusza, natomiast przepisy BHP nie określają górnego pułapu, ale kiedy temperatura w pomieszczeniu przekroczy 30 stopni możemy liczyć na krótszy czas pracy. - Pracodawca powinien skracać godziny pracy jeżeli nie dostosowuje się do przepisów, czyli nie wentyluje pomieszczeń i nie dostarcza napojów chłodzących. Mało tego, pracownik ma prawo odmówić pracy jeżeli pracodawca nie spełnia przepisowych wymagań- dodaje Gorzkiewicz.

Pracownik ma nie tylko prawo, ale i obowiązek zgłosić tego typu zaniedbania do Państwowej Inspekcji Pracy, a w skrajnym przypadku do sądu pracy. 

Ewelina Samulak, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 9°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama