Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Przeciwdziałają cyfrowemu wykluczeniu

Jednym z ważniejszych elementów ułatwiających spełnienie podstawowej potrzeby społeczeństwa XXI wieku jest dostęp do Internetu. Nie wszyscy jednak mieli dotąd możliwość korzystania z jego dobrodziejstw. Bariera technologiczna, edukacyjna czy ekonomiczna dla wielu mieszkańców mogła być nie do pokonania. Stąd pomysł Miasta Kalisza na realizację projektu „Innowacje dla integracji cyfrowej- przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu na terenie K@lisza”  dający szansę osobom o niskich dochodach czy osobom niepełnosprawnym na skorzystanie z możliwości jakie oferuje sieć internetowa.  
Przeciwdziałają cyfrowemu wykluczeniu

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach  Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.  Jest skierowany do 60 gospodarstw domowych i dziewięciu jednostek organizacyjnych Miasta Kalisza.  – Kwota o jaką wnioskowaliśmy do UE, to 750 tys. zł, już wiemy, że będą duże oszczędności ponieważ jak to bywa w przetargach komputery są zakupione za niższą kwotę, a mimo to parametry tego sprzętu pozostały takie jakie chcieliśmy – mówi Eugenia Jahura, dyrektor Mops w Kaliszu.

Nabór do projektu odbył się  w marcu .   Zakwalifikowano 60 osób z terenu Kalisza.  8 z nich jest osobami niepełnosprawnymi,  26  gospodarstw domowych to rodziny z dziećmi uprawnionymi do pobierania stypendium socjalnego, w 5 przypadkach są  to  rodziny, gdzie występuje niepełnosprawność. Jedną z uczestniczek programu jest Ilona Ciostek. – Nie stać mnie na taki wydatek jak komputer. Cieszę się, że dostanę ten sprzęt no i darmowy Internet z którego przez pewien czas będziemy mogli korzystać do edukacji dzieci – mówi Ilona.

Sprzęt dostarczono beneficjentom na zasadzie umowy-użyczenia ważnej przez okres 5 lat. Projekt  zakłada bowiem 5-letni okres trwałości. Po zainstalowaniu komputerów uczestnikom zapewniono dostęp do Internetu. Równolegle odbywały się szkolenia w zakresie obsługi komputera, w czasie których beneficjenci mogli pogłębiać swoje umiejętności z uwzględnieniem dotychczasowego poziomu wiedzy. – Kurs zawiera obsługę komputera, naukę podstawowych programów typu Word, czy Exel. Wiedza zdobyta w trakcie tego kursu może się przydać w pracy, jak i w zastosowaniach domowych – wyjaśnia  Marek Jamroży, informatyk szkoleniowiec.

Realizacja projektu jest dla jego uczestników – osób wykluczonych cyfrowo – pewnego rodzaju oknem na świat. Dzięki dostarczonym komputerom i zapewnieniu Internetu oraz pogłębieniu wiedzy w zakresie jego użytkowania przyczyni się m.in. do rozwoju zainteresowań, uprości załatwianie codziennych spraw, usprawni  poszukiwanie zatrudnienia czy kontaktowanie się z innymi. Życie stanie się łatwiejsze, ciekawsze, bogatsze i bardziej inspirujące.  Z upływem czasu – komputer i dostęp do Internetu -  uczyni osoby w trudnej sytuacji materialnej a szczególnie osoby niepełnosprawne bardziej niezależnymi.

MZ. fot Internet.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 9°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama