Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Weekend z chórami

Dwa dni chóralnego festiwalowego śpiewania czekają kaliszan 16 i 17 czerwca. Odbędą się wówczas XXIV Wielkopolskie Spotkania Chóralne CARMEN SACRUM FESTIVAL 2017. Tym razem koncert główny będzie miał charakter ekumeniczny. Wśród gości znajdzie się ewangelicki chór „Cantate '86” z miasta partnerskiego Hamm pod dyrekcją Wernera Granza, a także Chór Katedry Prawosławnej Św. Aleksandra Newskiego w Łodzi. Festiwal organizowany jest przez Towarzystwo Śpiewacze ECHO w Kaliszu, działające przy bazylice św. Józefa, a finansowany z budżetu Miasta Kalisza w ramach mecenatu kulturalnego.
Weekend z chórami

Pierwszy dzień festiwalowego śpiewania będzie miał miejsce w piątek, 16 czerwca, o godz. 19.00. Odbędzie się wówczas koncert muzyki rozrywkowej pod basztą Dorotką pt. „DEO ET HOMINIBUS” (w razie niepogody koncert przeniesiony zostanie do Sali Koncertowej PSM w Kaliszu). Wykonawcami koncertu będą „Cantate ’86 Jugendchor und Junger Chor der ev. Kirchengemeinde Mark-Westtünnen in Hamm/Westfalen” (Hamm) z dyrygentem Wernerem Granzem, Chór Chłopięco-Męski Bazyliki Kaliskiej pod dyrekcją Marka Łakomego oraz Kaliska Orkiestra Rozrywkowa z bandliederem Marcinem Wieczorkiem. Koncert poprowadzi Katarzyna Hybś.

W sobotę, 17 czerwca, o godz. 18.00, w Bazylice św. Józefa w Kaliszu zostanie odprawiona msza święta oraz odbędzie się ekumenciczny koncert pt. „Abyśmy byli jedno”. Zaśpiewają: „Cantate ’86 Jugendchor und Junger Chor der ev. Kirchengemeinde Mark-Westtünnen in Hamm/Westfalen”, Chór Katedry Prawosławnej Św. Aleksandra Newskiego w Łodzi pod dyrekcją Adama Tomaszewskiego oraz Chór Chłopięco-Męski Bazyliki Kaliskiej. Za prowadzenie koncertu odpowiedzialny będzie ks. dr Jarosław Powąska.

Wstęp na wszystkie wydarzenia Carmen Sacrum Festival jest wolny. Impreza finansowana jest bowiem z budżetu Miasta Kalisza w ramach wsparcia działań kulturalnych na rok 2017. Współorganizatorami są Bazylika św. Józefa w Kaliszu oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Kaliszu.

Chóry występujące na CSF 2017:

Cantate '86 jest młodzieżowym chórem gminy ewangelickiej Hamm-Mark / Westtünnen. W jego repertuarze przeważa sakralna muzyka chóralna z różnych epok i w różnorodnych stylach. Chór występuje regularnie podczas nabożeństw i koncertów. Dotychczas koncertował we Francji, Estonii, Polsce, a także USA i Szwajcarii. Dziesięciokrotny udział w Dniach Niemieckiego Kościoła Ewangelickiego oraz w Kościelnych Spotkaniach Ekumenicznych umożliwił chórowi zwiedzenie całych Niemiec. Ważnym impulsem dla chóru jest udział w różnorodnych konkursach. Corocznie punktem kulminacyjnym jest koncert bożonarodzeniowy w Hamm z udziałem znanych artystów krajowych i międzynarodowych.

Chór w roku bieżącym przyjechał na zaproszenie Towarzystwa Śpiewaczego Echo w ramach współpracy pomiędzy organizacjami pozarządowymi. Zostało ono wystosowane podczas wizyty kaliskiej delegacji w Hamm. Chóry nawiązały współpracę artystyczną.

***

Chór Katedry Prawosławnej Św. Aleksandra Newskiego w Łodzi tworzą uczniowie, studenci i osoby pracujące różnych wyznań i narodowości. Repertuar obejmują przede wszystkim utwory liturgiczne, gdyż chór czynnie uczestniczy w życiu parafii śpiewając na wszystkich nabożeństwach i uroczystościach odbywających się przy parafii. Jego repertuar stanowi muzyka cerkiewna różnych epok od znamiennoho rospiewa do muzyki współczesnej. Chór koncertuje w Łodzi i całej Polsce. Od 2015r. dyrygentem jest Adam Tomaszewski, absolwent Studium Psalmistów i Dyrygentów Cerkiewnych w Hajnówce, a także Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

***

Chór Chłopięco-Męski Bazyliki Kaliskiej – już w latach pięćdziesiątych XIX przy kościele farnym (dzisiejsza kolegiata pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Bazylika św. Józefa) rozpoczął działalność chór, założony przez ks. Hordiewicza. Pierwsze wzmianki prasowe, mówiące o kilkuletnim istnieniu chóru kościelnego śpiewającego w czasie nabożeństw, pochodzą z roku 1891.

W 1992 roku obchodzono 100-lecie Towarzystwa, które od 1987 roku pracuje pod artystycznym kierownictwem Marka Łakomego. Wtedy to właśnie Patron Towarzystwa, ks. prałat Lucjan Andrzejczak wyszedł z propozycją powołania chóru chłopięcego „Schola Vocalis” i w przyszłości połączenia go z głosami męskimi Towarzystwa. Pierwszy występ zespołu chłopięcego miał miejsce 24 października 1993 roku w Bazylice św. Józefa. Konsekwentne opracowywanie nowego, wspólnego repertuaru doprowadziło w 1997 roku do powołania Chóru Chłopięco-Męskiego Bazyliki Kaliskiej.

Muzyczną wizytówką parafii stał się Chór Chłopięco-Męski Bazyliki Kaliskiej, którego kierownikiem artystycznym i dyrygentem pozostał Marek Łakomy. W repertuarze chóru do dziś znajdują się utwory sakralne - od chorału gregoriańskiego do współczesności, a także pieśni świeckie i piosenki rozrywkowe.

Od roku 2000 zespół jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia „Pueri Cantores”. Obecnie pieczę nad chórem sprawuje Kustosz Sanktuarium św. Józefa - ks. prałat dr Jacek Plota, a prezesem Towarzystwa od 2013 roku jest Joanna Walczak. Emisję głosu w zespole prowadzi pani Henryka Iglewska-Mocek.

Chór koncertował w wielu miastach Polski, odbył 19 podróży artystycznych do krajów Europy. Nagrywał audycje radiowe w Polskim Radiu, Radiu Vaticana (Watykan), Radiu WDR (Kolonia - Niemcy), Sverigen Radio (Sverigen - Szwecja). Wydał 5 płyt CD (w tej chwili nagrał szóstą). Współpracował z Filharmonią Kaliską i Państwowym Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

RK, fot. org.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 26°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 27 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]