Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Depresja - porozmawiajmy o niej

Depresja to temat przewodni tegorocznego światowego Dnia Zdrowia. Choroba dotyka coraz większa grupę i ciągle bywa tematem tabu i schorzeniem nierozumianym przez otoczenie osoby na nią cierpiąca. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w tym roku przypomina, że depresję można leczyć.
Depresja - porozmawiajmy o niej

Hasłem tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia jest „Depresja – porozmawiajmy o niej”. Choroba dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i mieszkających we wszystkich krajach. Osób, u których jest diagnozowana przybywa. - Jest przyczyną cierpień psychicznych i negatywnie wpływa na zdolność cierpiących na depresję osób do wykonywania nawet najprostszych codziennych czynności, a niekiedy prowadzi do zniszczenia relacji z rodziną i przyjaciółmi i niezdolności do pracy zarobkowej. W najgorszym przypadku depresja może być przyczyną samobójstwa – wyjaśnia Elżbieta Wojtyła z Powiatowej Stacji – Epidemiologiczno Sanitarnej w Kaliszu. - Jest drugą najczęściej występującą przyczyną zgonów w grupie osób w wieku 15-29 lat.
Akcja szczególną uwagę zwraca na trzy grupy, których depresja dotyka nieproporcjonalnie częściej: młodzież nastoletnią i młodych dorosłych, kobiety w wieku rozrodczym (zwłaszcza po urodzeniu dziecka) i osoby starsze (po 60. roku życia). Chorzy cierpiący na depresję nadal są stygmatyzowani. Często nierozumiane przez najbliższych, dlatego trudno im szukać pomocy. A chorobie można zapobiegać i można ją z powodzeniem leczyć, przywracając choremu chęć do życia. Stąd kampania organizowana przez  WHO. Celem jednorocznej kampanii, która rozpoczęła się 10 października 2016 czyli w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego jest zachęcenie osób cierpiących na depresję do szukania pomocy i jej otrzymania. Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest 7 kwietnia w rocznicę utworzenia WHO. A informacje o kampanii na stronie organizatora.

AW, PSSE w Kaliszu, WHO

   

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Sandra 11.03.2022 21:20
Czy taki test na depresje może być wiarygodny? https://testnadepresje.pl/

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 18°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 7 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: GhiTreść komentarza: No nic. Jak tylko tych nieudaczników uda się odsunąć od władzy, to przekieruje się wszystkie pociągi na stację Kalisz i bedą się na niej zatrzymywać. A obwodnicę wykorzysta się dla pociągów towarowych, żeby nie musiały przejeżdżać przez naszą stacje. Tylko ludzi szkoda, bo wyburzonych budynków już nie da się odzyskać.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 11:24Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: TymoteuszTreść komentarza: Wariant nr 9 był najlepszy dla Kalisza że znikomą liczbą wyburzeń!Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:23Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: Liczny KrytykTreść komentarza: Wiadomo, że Pawliczak nie przyjdzie. Ona pojawia się tylko tam gdzie można zbić polityczny kapitał. Otwarcie jakiejś świetlicy, podpuszczanie mieszkańców przeciwko CPK za rządów PIS-u, to są jej klimaty. Jak trzeba będzie bronić kretyńskiego pomysłu swoich szefów to słów w gębie zabraknie i wyjdzie z niej typowa blondynka.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:08Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: WykolejonyTreść komentarza: Świata ostrzegawcze na tych przejazdach zapalają się często równocześnie z opuszczanie zapor. Tu jest błąd w ustawieniu tego. Proponuję poprawę tego. Najpierw światła przez kilka sekund a poData dodania komentarza: 1.05.2025, 10:01Źródło komentarza: Auto utknęło na torach. Nadjeżdżał pociąg WIDEO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama