Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Uczniowie II LO o tolerancji ZDJĘCIA

Wzrost agresji, zaostrzenie języka nienawiści, ale też zdecydowana zmiana naszego postrzegania osób innych narodowości, religii czy orientacji seksualnej – badania Fundacji Batorego pokazują, że w ostatnich latach coraz więcej osób jest negatywnie nastawionych do obcokrajowców mieszkających w Polsce czy mających inne niż my poglądy. U podstaw takich zachowań leżą stereotypy i zwiększona aktywność ugrupowań terrorystycznych na świecie. Jak przełamywać niechęć? Na to pytanie szukali odpowiedzi uczniowie II LO w Kaliszu, którzy do dyskusji o tolerancji zaprosili posła Kiliona Munyama i radnego Eskana Darwicha.
Uczniowie II LO o tolerancji ZDJĘCIA

Spotkanie zorganizowano z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Nienawiścią Rasową. A dyskusję sprowokowały wyniki sondaży opublikowanych przez Fundację Batorego, które pokazują, że w ciągu ostatnich kilku lat gwałtownie wzrasta niechęć do osób, które mają inny kolor skóry, inną narodowość, są innego wyznania lub stanowią mniejszość seksualną. - Badania przeprowadzone w 2014 i 2016 pokazują, że sytuacja z roku na rok robi się coraz gorsza. I dotyczy to wszystkich mniejszości. Zarówno osób czarnoskórych, jak i gejów, lesbijek, uchodźców, muzułmanów. Skala zaostrzenia języka nienawiści robi się z każdym rokiem poważniejsza i brutalniejsza – mówi Igor Sulwiński, prezes kaliskiego koła Młodych Demokratów.

W Kaliszu nie dochodzi do aktów agresji takich jak np. w Warszawie, gdzie pobito profesora tamtejszego uniwersytetu tylko dlatego, że w tramwaju rozmawiał po niemiecku. Z kolei w Bydgoszczy napadnięto zagranicznych studentów. Wzrost nacjonalistycznych nastrojów to wynik wydarzeń na świecie, mówił zaproszony przez kaliski klub Młodych Demokratów poseł  PO dr hab. Killion Munyam. Dlatego z ludźmi trzeba się spotykać i rozmawiać, tylko w ten sposób można oswoić ich strach, wyjaśnił polityk urodzony w Zambii, a od 35 lat mieszkający w Polsce. - Świat się skurczył, on jest dostępny dla wszystkich. Możemy podróżować po całym globie bez ograniczeń. I każdy może przyjechać do nas. Także ekstremiści, dlatego przychodzi moment, kiedy pojawia się lęk wynikający oczywiście z tych sytuacji, które mają miejsce w wielu krajach, czyli zamachów terrorystycznych.  Dlatego ludzie zaczynają się zastanawiać, czy warto mieć zglobalizowany świat? Te pytania się pojawiają u wszystkich, stąd przejaw większego braku tolerancji wobec inności. Polska jest krajem homogenicznym. Jeśli nie będziemy mogli rozmawiać i przedstawiać, co naprawdę kryje się pod innymi kulturami to zawsze będzie lęk wobec inności – mówił na spotkaniu z młodzieżą poseł Killion Munyam.

Według Eskana Darwicha, Kurda mieszkającego w Polsce, żeby być tolerowanym trzeba szanować wartości, systemy i kulturę kraju, który wybiera się na swój dom. Według radnego Rady Miejskiej Kalisza otwartość zjednuje ludzi negatywnie nastawionych do tego, co nieznane. - O tolerancję zawsze trzeba walczyć. Natomiast podając swój własny przykład, gdzie jestem radnym, to pokazuje, że to wszytko zależy też od nas. Zyskałem zaufanie i poparcie ludzi. Ciągle powtarzam swoje motto. Żeby być tolerowanym należy tolerować systemy, wartości społeczeństwa, w których żyjemy i wtedy możemy mówić o tolerancji – dodał Eskan Darwich, radny PO. - My zawsze pokazujemy te negatywne przykłady i to powoduje, że nam się wydaje, że brak tolerancji w Polsce jest na wysokim poziomie. Natomiast nie podajemy tych pozytywnych przykładów, dlatego jest poczucia społeczeństwa, że czasami brak tolerancji w danym społeczeństwie. 

Który najczęściej wynika ze strachu, m.in. przed radykalizmem. Stąd sondaże, które pokazują wzrost niechęci do tego, co inne. Być może podobne spotkania odbędą się w innych szkołach. Po to, by młodzi ludzie sami mogli się przekonać, że osoby mające inne poglądy mogą wiele wnieść do naszego życia.

AW, zdjęcia autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 21°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama