Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Duchowe pogranicze Żaczka ZDJĘCIA

Od środy w „Galerii w Hallu” kaliskiego CKiS oglądać można kilkadziesiąt prac jednego z najlepszych polskich fotografów, Tadeusza Żaczka, prezentujących duchowe życie ludności prawosławnej ze wschodu Polski.
Duchowe pogranicze Żaczka ZDJĘCIA

Tadeusz Żaczek nie mógł przyjechać do Kalisza, ale podczas wernisażu połączono się z nim poprzez Skype’a, co dało możliwość nie tylko porozmawiania z fotografem, ale także obejrzenia jego pracowni w Białej Podlaskiej. „Galeria w Hallu” prezentuje jego „Duchowość pogranicza”, czyli ponad 50 zdjęć wybranych z niezwykle bogatego dorobku Żaczka, pokazującego zarówno religijne obrzędy i zajęcia klasztorne, jak i fragmenty życia prywatnego. Mimo wspólnego mianownika, którym jest prawosławna duchowość, wielość i różnorodność tematów jest w tym zestawie doprawdy duża. Dzięki zdjęciom Tadeusza Żaczka poznajemy zwyczaje i obrzędy religijne okolic Grabarki, Drohiczyna, Jabłecznej i Białej Podlaskiej, które autor odwiedza od ponad 30 lat. Pierwsze spotkanie, jak powiedział, było przypadkowe. W lat 70. jako fotograf Muzeum Południowego Podlasia zawędrował na Grabarkę - wraz z malarzami uczestniczącymi w ogólnopolskim plenerze - w momencie, jak się później okazało, największego prawosławnego święta. To, co zobaczył, było tak fascynujące, że w pewnym momencie zostawił artystów i zaczął fotografować misterium. To były czasy, kiedy trudno było kupić filmowe materiały, ale dzięki pomocy przyjaciół mógł pracować dalej i został tam na trzy dni. Od tamtego momentu rzeczywiście rytmicznie odwiedza całą „ścianę wschodnią”. Najpierw „tubylcy” przyjmowali go niechętnie, czasami przepędzali, ale w końcu zaakceptowali. Początkowa nieufność dotyczyła jednak fotografowania, bo generalnie ludzie ze wschodu – co Żaczek podkreśla - są bardzo otwarci i niezwykle gościnni. Każdego przyjmą, ugoszczą, napoją i nakarmią. „Zapraszam na wschód, bo tu naprawdę można się wyciszyć i kontemplować uroki przyrody” – mówił fotograf z ekranu do gości wernisażu jego wystawy w Kaliszu. Powinniśmy z tego zaproszenia skorzystać, ale trzeba przyznać, że zdjęcia Żaczka oferują nam niezwykle bogatą podróż po wschodnich terenach kraju, których większość z nas nie zna. Warto zatem odwiedzić na razie CKiS, by zobaczyć, co tracimy.

Tadeusz Żaczek urodził się w Białej Podlaskiej. Jest absolwentem Wydziału Budowy Maszyn Politechniki Częstochowskiej. W 1981r. ukończył Studium Fotografii. Od ponad 30 lat zajmuje się fotografią zawodowo. W latach 1979-1988 pracował jako instruktor fotografii w Młodzieżowym Domu Kultury i w Wojewódzkim Domu Kultury w Białej Podlaskiej, a od 1989 do 2001 jako fotograf w Muzeum Południowego Podlasia. Przez dwa lata (1991-1993) był zatrudniony w oddziale regionalnym ,,Gazety Wyborczej'' w Białej Podlaskiej jako fotoreporter. Jego fotografie były eksponowane na wystawach zbiorowych i indywidualnych w: Białej Podlaskiej, Siedlcach, Gdańsku, Rzeszowie, Ostrowcu Świętokrzyskim, Wrocławiu, Poznaniu i w Warszawie, a także w dwóch departamentach francuskich Deux-Scvres i Vendee. Można je obejrzeć w wydawnictwach albumowych poświęconych Lubelszczyźnie i Podlasiu, jak np.: Między Wisłą a Bugiem, Ziemia Bialska, 100 najpiękniejszych miejsc Ziemi Lubelskiej i Ziemi Bialskiej, Lubelszczyzna, Biała Podlaska. Czynnie uczestniczy w ogólnopolskich plenerach fotograficznych. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Obecnie prowadzi własną działalność gospodarczą.

RK, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 20°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 9 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: GhiTreść komentarza: No nic. Jak tylko tych nieudaczników uda się odsunąć od władzy, to przekieruje się wszystkie pociągi na stację Kalisz i bedą się na niej zatrzymywać. A obwodnicę wykorzysta się dla pociągów towarowych, żeby nie musiały przejeżdżać przez naszą stacje. Tylko ludzi szkoda, bo wyburzonych budynków już nie da się odzyskać.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 11:24Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: TymoteuszTreść komentarza: Wariant nr 9 był najlepszy dla Kalisza że znikomą liczbą wyburzeń!Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:23Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: Liczny KrytykTreść komentarza: Wiadomo, że Pawliczak nie przyjdzie. Ona pojawia się tylko tam gdzie można zbić polityczny kapitał. Otwarcie jakiejś świetlicy, podpuszczanie mieszkańców przeciwko CPK za rządów PIS-u, to są jej klimaty. Jak trzeba będzie bronić kretyńskiego pomysłu swoich szefów to słów w gębie zabraknie i wyjdzie z niej typowa blondynka.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:08Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: WykolejonyTreść komentarza: Świata ostrzegawcze na tych przejazdach zapalają się często równocześnie z opuszczanie zapor. Tu jest błąd w ustawieniu tego. Proponuję poprawę tego. Najpierw światła przez kilka sekund a poData dodania komentarza: 1.05.2025, 10:01Źródło komentarza: Auto utknęło na torach. Nadjeżdżał pociąg WIDEO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama