Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tych imion nie nadawaj swoim dzieciom!

Eutanazja, Kurtyzana , Belzebub czy Lucyfer – takie imiona są dla dzieci krzywdzące i nie należy ich nadawać, apeluje Rada Języka Polskiego, która ogłosiła listę 69 imion niezalecanych dla dzieci narodowości polskiej. Co radzi rodzicom, którzy jednak stawiają na oryginalność? A takich nie brakuje również w naszym mieście.
Tych imion nie nadawaj swoim dzieciom!

Jedni kierują się modą i zupełnie im nie przeszkadza, że kolejny rok z rzędu na świat przychodzą licznie Hanie, Leny czy Antki. Inni nie chcą, by ich dzieci były „jednymi z wielu”. W ubiegłym roku w Kaliszu urodziły się m.in.: Gaja, Fara i Inga, Teodor, Władysław i Roch, a rok wcześniej - Lea, Analena i Geralt, Maks, Brajan i Angelo. – Te imiona mieszczą się jednak w standardach. Nie przypominam sobie sytuacji, abyśmy musieli odmówić rodzicom zarejestrowania jakiegoś imienia – mówi Ewa Korach, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Kaliszu. A kierownik USC może to uczynić w przypadku wyboru dla dziecka „więcej niż dwóch imion, imienia ośmieszającego, nieprzyzwoitego, w formie zdrobniałej oraz imienia nie pozwalającego odróżnić płci dziecka”. - Zdarza się, że wpisujemy imiona obcojęzyczne, głównie anglojęzyczne lub arabskie, ale dotyczą aktów urodzenia sporządzonych za granicą. Wówczas nie mamy na to żadnego wpływu – dodaje Ewa Korach.

Imię jak proszek do prania

Od dawna nie ma również przypadku zmiany imienia dziecka; rodzice mogą to uczynić w ciągu pierwszych 6 miesięcy. Urzędnicy wspominają jedynie przypadek małego Ariela, który w dobie popularności proszku do prania o tej samej nazwie był wyśmiewany przez rówieśników. Rodzice zlitowali się w końcu nad jego losem.  – W tej chwili nie zmieniają, a raczej dokładają drugie imię. Niedawno mieliśmy dwa takie przypadki: u dziewczynki i u chłopca, któremu rodzice dołożyli imię po ojcu – mówi Ewa Korach.

Jan, a nie John

Jak zauważa rada Języka Polskiego Urzędy Stanu Cywilnego w Polsce napotykają jednak na poważne problemy wynikające z chęci rodziców nadania dziecku imienia niezwykłego, bądź to pochodnego od wyrazu pospolitego, bądź też w postaci obcej, nie przyswojonego. Świadczą o tym liczne pytania kierowane do Komitetu Językoznawstwa, Instytutu Języka Polskiego PAN i polonistycznych instytutów uniwersyteckich. Dlatego Rada wydała w tej sprawie stosowne zalecenia. Na przykład: aby dzieci nazywać Jan, a nie John lub Johann; Katarzyna, nie Catherine; Klara, nie łacińskie Clara ani włoskie Chiara; Małgorzata, nie Margareta; Marcin, nie Martin czy Piotr, nie Peter itp. Należy używać pisowni ks, a nie x, np. Aleksandra, Ksenia, Ksymena, a na końcu wyrazu, np. Aleks, Aleksa, Aleksowi... nie: Alexandra, Xenia, Xymena, Alex. Podobnie jeśli chodzi o literę w, nie v, a więc np. Wirginia czy Wioleta.

Wiesław tak, Wiesiek nie

Według zaleceń Rady nie powinno się nadawać imion zdrobniałych, powszechnie używanych nieoficjalnie, jak np.: Jaś, Kasia, Lonia, Wiesiek. Przy nadawaniu nowych imion, na które moda często szybko przemija i które mogą nie wejść do zbioru polskich imion, Rada zaleca stosowanie obcej oryginalnej pisowni, np. Dustin, Jessica, a nie Dastin, Dżesika. Podkreśla, by bezwzględnie unikać nadawania imion budzących ujemne skojarzenia (mówi o tym ustawa), np. Belzebub, Kurtyzana czy Lucyfer.

 

Nadawanie tych imiona odradza Rada Języka Polskiego:

Abbadon, Akaina, Alexander, Alma, Andrzelika, Ardena, Arkhan,

Bastian, Benjamin, Bhakti, Boromir, Brian,

Carmen i Carmena, Chiara, Clea, Cynthia,

Dajana,

Emaus, Ewan,

Herrada,

Jaila, Joshua, Julka,

Karla, Klea, Krystina, Kuba jako imię żeńskie,

Lester, Lilith, Lorina,

Majka, Malta, Martin, Martyn, Maxymilian, Maya, Merlin, Montezuma, Morena,

Natasha, Nicol (żeńskie), Nicole (żeńskie), Nika, Nikol (żeńskie i męskie), Nikola (męskie),

Ole, Opieniek,

Pacyfik, Pakita, Poziomka,

Radek, Rener, Ricardo,

Sofia,

Tea, Teonika, Tonia, Tupak,

Una, Unka,

Veronika,Victoria, Violeta i Violetta,

Wilga, Wilk, William,

Xymena.

MIK, fot. pixabay.com


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 29°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 12 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: qwertyTreść komentarza: Wszystko fajnie, ale na ul. Zachodniej obowiązuje zakaz pojazdów powyżej 3,5 tony. Jezdnia jest w fatalnym stanie, a teraz jak pójdzie więcej ciężarówek to na wiosnę droga się zapadnie. Nawiasem mówić ten zakaz to fikcja, TIRy śmigają codziennie w kierunku Chotowa. Policji jak nie było tak nie ma. Z drugiej strony zezwala sie na budowę magazynów, a nie remontuje się drogi.Data dodania komentarza: 2.07.2025, 12:03Źródło komentarza: Nowy terminal cross-dock w Kaliszu. „Największy polski operator”Autor komentarza: DedeTreść komentarza: Jeszcze Paweł MarchewkaData dodania komentarza: 2.07.2025, 11:54Źródło komentarza: 100 najbogatszych Polaków. Nazwiska z naszego regionuAutor komentarza: KazikTreść komentarza: 27.06. w temacie o kładce rowerowej za 26 mln. przy Szlaku Bursztynowym napisałem min tak; Niestety masz rację. A staropolskie zastaw się a postaw się wciąż ma się dobrze. Co przerażającym jest to fakt, że wbrew obietnicom, kładki koło mostu kolejowego wciąż nie ma. A dużo ludzi chcąc na drugi brzeg się dostać, obok torów ryzykując zdrowie i życie chodzi. Jeżdżąc na Szałe więcej tam ludzi widywałem, niż na tej bursztynowej przeprawie." Wykrakałem. Szkoda.Data dodania komentarza: 2.07.2025, 10:59Źródło komentarza: Zginęła na miejscu. Tragiczny finał przejażdżki rowerowejAutor komentarza: nauczycielTreść komentarza: Nie Sąd Najwyższy a utworzona przez PiS i nieuznawana w UE Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, czyli twór ziobrowski! Nie wprowadzajcie czytelników w błąd! Równie dobrze ta Izba może ogłosić, że Polska jest Królestwem a królem wybrano Jarosława Zbawiciela :)Data dodania komentarza: 2.07.2025, 10:09Źródło komentarza: Sąd Najwyższy: wybory prezydenckie są ważne. Karol Nawrocki zostanie prezydentem
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]