Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nagrody Kaliskiego Biennale Sztuki ZDJĘCIA

Uroczystym wręczeniem nagród zakończyło się we wtorkowe popołudnie pierwsze Kaliskie Biennale Sztuki – „A-Kumulacje 2017”. Konkursowe jury zgodnie przyznało, że przedstawione w jego ramach prace odzwierciedlają wielowątkowość sztuki współczesnej - obok tradycyjnego warsztatu pojawiły się nowe media, co prawda o zróżnicowanym poziomie artystycznym, ale sięgające po różne inspiracje twórcze.
Nagrody Kaliskiego Biennale Sztuki ZDJĘCIA

Na biennale napłynęło 105 prac 64 artystów, nie tylko z Polski, ale także z Francji, Holandii i Hiszpanii, bo wszędzie znaleźć można twórców w rozmaity sposób związanych z Kaliszem. Nagroda Główna, którą stanowi zakup pracy przez Galerię Tarasina, powędrowała do Małgorzaty Łuczyny, absolwentki kaliskiego WPA UAM, która w tej chwili związana jest z podobną uczelnią w Cieszynie. Wykłada fotografię, sztukę nowych mediów i animację. Jej nagrodzona instalacja „Vademecum” powstawała dość długo i złożona jest z 3 filmów i obiektów, w których istotną rolę odgrywa opuszczony żydowski cmentarz z macewami zasłoniętymi przez bujnie rosnące zioła, których korzenie po oczyszczeniu – i dzięki pomocy przyjaciela z Izraela - układają się w hebrajskie napisy. - Nie chciałam się ograniczać się do jakiegoś konkretnego medium czy do jakiejś jednej formy. Bardziej zależało mi, żeby ta opowieść się zamknęła – mówi Małgorzata Łuczyna, laureatka Nagrody Głównej.

Małgorzata Łuczyna, laureatka Nagrody Głównej...

... i jej zwycięska praca "Vademecum"

Wśród dwojga laureatów nagród Dziekana WPA UAM, który był również patronem „A-Kumulacji” znalazła się Izabella Symanowicz, nauczycielka kaliskiego Liceum Plastycznego. Dzięki Biennale - znana nam do tej pory jako autorka rysunków i obrazów – pokazała swe drugie, multimedialne oblicze. Jej praca „Gdy rozum śpi, rodzą się obrazy” to wideo inspirowane grafikami Francesca Goi z cyklu „Kaprysy”. - Jest to przekaz kogoś, kto jest w zasadzie niesłyszalny i niewidzialny. Tylko ten, kto chce coś więcej zauważyć, kto chce się bardziej pochylić, ma szansę zauważyć, że jest jakiś ruch, że ta osoba coś do nas mówi, ale ten głos jest bardzo cichy, więc wymaga od odbiorcy skupienia – mówi Izabella Symanowicz, laureatka Nagrody Dziekana WPA UAM.

Izabella Symanowicz, laureatka Nagrody Dziekana WPA UAM i Robert Kuciński, dziennikarz

Oprócz nagród i wyróżnień, których pełną listę publikujemy poniżej, w ramach Biennale wręczono również Nagrodę Publiczności.  W plebiscycie najwięcej głosów zebrała praca „Selfie” wykonana w technice mieszanej przez Michała Mąkę – artystę ulicy, który stosunkowo niedawno opuścił mury kaliskiego WPA. „Selfie” – jak sam przyznaje - powstało z obserwacji ludzi i ich upodobania do narcystycznej słabości do prezentacji zdjęć na społecznościowych portalach. - Dziesiątki zdjęć, z których wybiera się jedno, prezentujące kogoś najlepiej w świecie wirtualnym. To smutne, ale starałem się pokazać ten problem z humorem – mówi Michał Mąka, laureat Nagrody Publiczności.

Konkursowe jury zgodnie przyznało, że przedstawione w ramach Biennale prace odzwierciedlają wielowątkowość sztuki współczesnej - obok tradycyjnego warsztatu pojawiły się nowe media, co prawda o zróżnicowanym poziomie artystycznym, ale sięgające po różne inspiracje twórcze. - W przypadku niektórych realizacji, nie ukrywam, że również tych nagrodzonych, czuję się zmuszony zadać sobie pytania, co dalej robić również z własną twórczością i gdzie poszukiwać siebie we współczesności – mówi Maciej Guźniczak, członek jury Kaliskiego Biennale Sztuki.

NAGRODA PUBLICZNOŚCI:

Michał Mąka "Selfie" - Nagroda Publiczności

„A-Kumulacje 2017” niewątpliwie zawładnęły Kaliszem. Największą ich wartością było wyjście poza przestrzeń galerii poprzez performance, artystyczne interwencje na ulicy i hacking w innych instytucjach. Biennale zapraszając artystów w rozmaity sposób związanych z Kaliszem zmieniło znaczenie pojęcia lokalnego środowiska plastycznego i po raz pierwszy na taką skalę pokazało młodych twórców. - Warto, żeby wokół galerii skupiło się takie grono artystów, również młodych, którzy odważnie podejmują wyzwania tego świata. Zadają pytania o sztuczną inteligencję, o granice poznania i wszystko to, co jest dla nas ważne dzisiaj – mówi Joanna Dudek, dyrektor Galerii Sztuki im. Jana Tarasina  .

„A-Kumulacje 2017” można powiedzieć, że wstrząsnęły zarówno środowiskiem twórców, jak i odbiorców sztuki. Jedno udowodniły na pewno: Kalisz wciąż ma szansę nie być artystyczną prowincją.

R. Kuciński, zdj. autor

 

PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA JURY II ETAPU KONKURSU

„A-KUMULACJE 2017” - KALISKIE BIENNALE SZTUKI

Konkurs „A-KUMULACJE 2017” Kaliskie Biennale Sztuki jest organizowany przez Galerię Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu we współpracy z Miastem Kalisz i Wydziałem Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Kaliszu. Wystawa konkursowa jest objęta Patronatem Prezydenta Miasta Kalisza i Dziekana Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu.

W dniu 1 lutego 2017 roku zgodnie z regulaminem konkursu obradowało Jury kwalifikacyjne pierwszej edycji konkursu „A-KUMULACJE 2017” Kaliskie Biennale Sztuki w składzie:

RADA EKSPERCKA:

1. prof. Katarzyna Józefowicz – artystka, Dziekan Wydziału Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

2. prof. Andrzej Pepłoński – artysta, profesor prowadzący Pracownię Rysunku na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu

3. prof. Maciej Guźniczak – artysta, Prodziekan ds. sztuki i współpracy międzynarodowej na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Kaliszu

4. Małgorzata Paszylka-Glaza – historyk sztuki, kurator Zbiorów Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku

oraz

- dr Joanna Dudek – artystka, Dyrektorka Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu

- Michał Knychaus – artysta, kurator konkursu.

Jury nominowało do nagród i wyróżnień następujących uczestników biennale:

NOMINACJE DO NAGRÓD I WYRÓŻNIEŃ:

FILIP FIGIEL

ZIEMOWIT FINCEK

LIDIA GŁAZIK

SZYMON HEINZE

WIKTOR JĘDRZEJAK

JANUSZ KOKOT

PAULINA KONIUK-FONŻYCHOWSKA

MARTA MARSZAŁŁ

MAŁGORZATA ŁUCZYNA

MONIKA PIOTROWSKA

KINGA POPIELA

IZABELLA SYMANOWICZ

TOMASZ WOLFF

Ostateczną i nieodwołalną decyzją jury I edycji konkursu

„A-KUMULACJE 2017” Kaliskie Biennale Sztuki

nagrody oraz wyróżnienia otrzymali:

Jury w przeważającej większości wskazało do nagrody głównej pracę

Małgorzaty Łuczyny „Vademecum”, jako wyróżniająca się dojrzałością artystyczną.

MAŁGORZATA ŁUCZYNA

NAGRODA GŁÓWNA

za pracę „VADEMECUM”, 2013, INSTALACJA

ZAKUP DO KOLEKCJI SZTUKI

Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu

Jury przyznało ex aequo dwie Nagrody Dziekana Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w postaci realizacji dwóch wystaw indywidualnych w Uniwersyteckiej Galerii Sztuki w 2017 roku:

EX AEQUO

NAGRODA DZIEKANA

Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego

FILIP FIGIEL

za pracę „ODBIERANIE NARRACYJNE”, 2016, VIDEO

IZABELLA SYMANOWICZ

za pracę „GDY ROZUM NIE ŚPI, BUDZĄ SIĘ OBRAZY”, 2012, VIDEO

Spośród czterech nominowanych osób jury zdecydowało ostatecznie,

że nagrodę fundowaną przez ROYAL TALENS otrzyma:

NAGRODA FUNDOWANA

ROYAL TALENS

MONIKA PIOTROWSKA

za zestaw prac malarskich: „Fabryka II”, 2011, „Maska”, 2012

Wyróżnienia po długiej dyskusji otrzymują:

WYRÓŻNIENIA HONOROWE:

ZIEMOWIT FINCEK

za pracę „POKÓJ PRZECHODNI”, 2016

JANUSZ KOKOT

za zestaw prac: „CONNECTION”, 2016, „REFLECTION”, 2016

PAULINA KONIUK-FONŻYCHOWSKA

za zestaw prac „OBOK”, 2016, „OSOBNO A JEDNAK RAZEM”, 2016

KINGA POPIELA

za zestaw prac: „bez tytułu 13”, 2016 i „bez tytułu 22”, 2016

TOMASZ WOLFF

za pracę „ŚMIERĆ MALARSTWA”, 2016

 W uzasadnieniu jury podkreśliło, że:

Przedstawione prace odzwierciedlają wielowątkowość sztuki współczesnej.

Obok tradycyjnego warsztatu pojawiły się nowe media o zróżnicowanym poziomie artystycznym sięgające po różne inspiracje twórcze.

W wyniku plebiscytu - oddanych głosów przez publiczność, nagrodę w postaci wystawy w Galerii Pulsar (Galeria Sztuki im. Jana Tarasina) otrzymuje:

NAGRODA PUBLICZNOŚCI:

MICHAŁ MĄKA

za pracę „Selfie”, 2015

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 19°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: pitTreść komentarza: Spółka z Warszawy przejęła budynek za długi...Data dodania komentarza: 2.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Remont gmachu po banku. W tej sprawie zdecydował sądAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: Wszystko fajnie, ale na ul. Zachodniej obowiązuje zakaz pojazdów powyżej 3,5 tony. Jezdnia jest w fatalnym stanie, a teraz jak pójdzie więcej ciężarówek to na wiosnę droga się zapadnie. Nawiasem mówić ten zakaz to fikcja, TIRy śmigają codziennie w kierunku Chotowa. Policji jak nie było tak nie ma. Z drugiej strony zezwala sie na budowę magazynów, a nie remontuje się drogi.Data dodania komentarza: 2.07.2025, 12:03Źródło komentarza: Nowy terminal cross-dock w Kaliszu. „Największy polski operator”Autor komentarza: DedeTreść komentarza: Jeszcze Paweł MarchewkaData dodania komentarza: 2.07.2025, 11:54Źródło komentarza: 100 najbogatszych Polaków. Nazwiska z naszego regionuAutor komentarza: KazikTreść komentarza: 27.06. w temacie o kładce rowerowej za 26 mln. przy Szlaku Bursztynowym napisałem min tak; Niestety masz rację. A staropolskie zastaw się a postaw się wciąż ma się dobrze. Co przerażającym jest to fakt, że wbrew obietnicom, kładki koło mostu kolejowego wciąż nie ma. A dużo ludzi chcąc na drugi brzeg się dostać, obok torów ryzykując zdrowie i życie chodzi. Jeżdżąc na Szałe więcej tam ludzi widywałem, niż na tej bursztynowej przeprawie." Wykrakałem. Szkoda.Data dodania komentarza: 2.07.2025, 10:59Źródło komentarza: Zginęła na miejscu. Tragiczny finał przejażdżki rowerowej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]