Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wielkopolskie muzealia dostępne w internecie

Kilka miesięcy wytężonej pracy, kilkadziesiąt tysięcy zdjęć różnych przedmiotów i skanów dokumentów – łącznie ponad 7 tysięcy zdigitalizowanych zabytków. Tak w dużym skrócie wygląda podsumowanie projektu „Upowszechnianie kolekcji muzeów wielkopolskich za pośrednictwem platformy internetowej”. Te znaczące dla wielkopolskiej kultury przedsięwzięcie jest efektem współpracy Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu oraz Muzeum Początków Państw Polskiego w Gnieźnie. Realizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Dofinansowanie wyniosło aż 303 tysiące złotych!
Wielkopolskie muzealia dostępne w internecie

Idea przyświecająca projektowi zakłada upowszechniania wiedzy o dziedzictwie kulturowym Wielkopolski za pośrednictwem internetu. Cyfrowe wersje muzealiów, które zostaną udostępnione pod adresem: www.muzeawielkopolski.pl, pochodzą łącznie z ośmiu kolekcji muzealnych z Gniezna i Kalisza. W Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zdigitalizowano m.in.: zabytki archeologiczne obrazujące cały przekrój kultury materialnej w okresie wczesnego średniowiecza, największą w Polsce kolekcję kafli renesansowych i gotyckich, obrazy i litografie z przełomu XIX i XX w., fotografie i pocztówki z dawnego Gniezna.

Zdigitalizowana została największa w Polsce i jedna z największych w Europie kolekcja gotyckich i renesansowych kafli piecowych ze zbiorów Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

 Z kolei w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej w cyfrowy sposób utrwalono „Skarby doliny Prosny” – kolekcję 600 zabytków archeologicznych pochodzących z badań archeologicznych dotyczących osadnictwa kaliskiego; pocztówki, zdjęcia, litografie, drzeworyty ukazujące architekturę i przestrzeń miejską Kalisza i kaliskich przedmieść od XVIII do poł. XX w.; rysunki, szkice i przedwojenne drzeworyty, powojenne prace, dokumenty, korespondencję, fotografie i szkicowniki z archiwum Tadeusza Kulisiewicza; prace kaliskich artystów.

Zdigitalizowany został obszerny zbiór prac Tadeusza Kulisiewicza oraz prywatne archiwum artysty

Digitalizacja ma kluczowe znaczenie dla ochrony i upowszechniania dziedzictwa kulturowego. Cyfrowe odwzorowania muzealiów stanowią swoistą „kopię zapasową” zabytków, po których zostaje ślad, nawet w przypadku zniszczenia czy zaginięcia oryginału. Dostęp do zdigitalizowanych zbiorów ułatwia również prowadzenie badań naukowych. Po trzecie, prezentacja eksponatów w formie cyfrowej pozwala na zaprezentowanie zbiorów muzealnych osobom na całym świecie.

Wkrótce płytę nagrobną Mieszka Starego ze zbiorów Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej będzie można obejrzeć jako model 3D

Nie inaczej będzie w przypadku zdigitalizowanych kolekcji z Kalisza i Gniezna. Tutaj na podkreślenie zasługuje jeszcze ich ogromna różnorodność – zarówno w zakresie tematyki, typów (zabytki archeologiczne, sztuka, archiwalia, druki ulotne, źródła), jak i chronologii zbiorów (pradzieje, średniowiecze, renesans, XVIII-XX w).

W internecie udostępnionych zostanie ponad 600 cyfrowych odwzorowań zabytków archeologicznych z kolekcji obu wielkkopolskich muzeów

Łącznie w ramach projektu wykonano 24 tysiące skanów, w tym 50 w formie 3D, a w efekcie prac zostanie udostępnionych 7 tysięcy muzealiów. Taka ich ilość sprawia, że kalisko-gnieźnieński projekt stał się największym tego typu, w tej części kraju. Stanowi on również pierwszy krok ku stworzeniu Cyfrowego Muzeum Wielkopolski, w którym można będzie obejrzeć zbiory wszystkich muzeów z naszego województwa.

Artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 17°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 13 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: abcdefTreść komentarza: Pozdrów panią małżonek, pardon, Panią Małżonek, językoznawco. Jak nie masz swojej, to czyjąkolwiek. Chyba że ta tytulatura dla takiego PiSowskiego znawcy jeszcze za mało wzdęta, zadęta i nadęta.Data dodania komentarza: 5.07.2025, 15:28Źródło komentarza: Pytanie z Kalisza poleciało w kosmos! O co pytał młody kaliszanin?Autor komentarza: abcdefTreść komentarza: W Polsce jest kilkaset firm żyjących z Kosmosu. Robią swoje mając gdzieś wrzaski Waldusia Kononowicza "żeby nie było nic!". Rząd Morawieckiego, który poza tym rozdawał tylko kasę na kredyt, zrobił jedną dobrą rzecz. Sfinansował wyprawę, która bardzo dobrze promuje tę naszą dobrze rokującą gałąź gospodarki. Gdyby PiS nadal rządził, to świętowania nie byłoby końca. Co prawda nie byłoby żadnych uśmiechów, tylko ponura, "narodowo-patriotyczna", niemal żałobna celebra, ale rosłoby proste, ale gorejące serduszko Waldusia Kononowicza. PiS jednak nie rządzi, w dodatku Uznański nie tylko śmiał ożenić się z Wiśniewską, ale nawet dodał sobie jej nazwiski i jest teraz Uznański-Wiśniewski. No to Wlduś Kononowicz teraz nadaje: TUSK(!) trwoni państwową kasę, wywala ją na wycieczkę mężusia pełoskiej posłanki, córusi miliardera. Jaki milusi skowroneczek PiSowskiej propagandy.Data dodania komentarza: 5.07.2025, 15:24Źródło komentarza: Pytanie z Kalisza poleciało w kosmos! O co pytał młody kaliszanin?Autor komentarza: Gonić bydłoTreść komentarza: Kiedyś za coś takiego była kara chłosty. I komu to przeszkadzało?Data dodania komentarza: 5.07.2025, 14:53Źródło komentarza: Niepokojąca sytuacja na kaliskim cmentarzu. Zniszczone groby i bezradność bliskichAutor komentarza: k2Treść komentarza: Rada Miasta Kalisza ma lęk wysokości. Bardzo lubi za to (wszyscy radni, niezaleleżnie od orientacji politycznej) smród w mieście. Wszystkie jego źródła są od dziesięcioleci, a może i dłużej, pod troskliwą opieką szanownej waaadzuni, za nic nie pozwoli ich usunąć. Obywatel może głową o mur bić i nic.Data dodania komentarza: 5.07.2025, 13:04Źródło komentarza: Powstaje nowa strefa gospodarcza. Konsultacje zakończone
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]