Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wielkopolskie muzealia dostępne w internecie

Kilka miesięcy wytężonej pracy, kilkadziesiąt tysięcy zdjęć różnych przedmiotów i skanów dokumentów – łącznie ponad 7 tysięcy zdigitalizowanych zabytków. Tak w dużym skrócie wygląda podsumowanie projektu „Upowszechnianie kolekcji muzeów wielkopolskich za pośrednictwem platformy internetowej”. Te znaczące dla wielkopolskiej kultury przedsięwzięcie jest efektem współpracy Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu oraz Muzeum Początków Państw Polskiego w Gnieźnie. Realizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Dofinansowanie wyniosło aż 303 tysiące złotych!
Wielkopolskie muzealia dostępne w internecie

Idea przyświecająca projektowi zakłada upowszechniania wiedzy o dziedzictwie kulturowym Wielkopolski za pośrednictwem internetu. Cyfrowe wersje muzealiów, które zostaną udostępnione pod adresem: www.muzeawielkopolski.pl, pochodzą łącznie z ośmiu kolekcji muzealnych z Gniezna i Kalisza. W Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zdigitalizowano m.in.: zabytki archeologiczne obrazujące cały przekrój kultury materialnej w okresie wczesnego średniowiecza, największą w Polsce kolekcję kafli renesansowych i gotyckich, obrazy i litografie z przełomu XIX i XX w., fotografie i pocztówki z dawnego Gniezna.

Zdigitalizowana została największa w Polsce i jedna z największych w Europie kolekcja gotyckich i renesansowych kafli piecowych ze zbiorów Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

 Z kolei w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej w cyfrowy sposób utrwalono „Skarby doliny Prosny” – kolekcję 600 zabytków archeologicznych pochodzących z badań archeologicznych dotyczących osadnictwa kaliskiego; pocztówki, zdjęcia, litografie, drzeworyty ukazujące architekturę i przestrzeń miejską Kalisza i kaliskich przedmieść od XVIII do poł. XX w.; rysunki, szkice i przedwojenne drzeworyty, powojenne prace, dokumenty, korespondencję, fotografie i szkicowniki z archiwum Tadeusza Kulisiewicza; prace kaliskich artystów.

Zdigitalizowany został obszerny zbiór prac Tadeusza Kulisiewicza oraz prywatne archiwum artysty

Digitalizacja ma kluczowe znaczenie dla ochrony i upowszechniania dziedzictwa kulturowego. Cyfrowe odwzorowania muzealiów stanowią swoistą „kopię zapasową” zabytków, po których zostaje ślad, nawet w przypadku zniszczenia czy zaginięcia oryginału. Dostęp do zdigitalizowanych zbiorów ułatwia również prowadzenie badań naukowych. Po trzecie, prezentacja eksponatów w formie cyfrowej pozwala na zaprezentowanie zbiorów muzealnych osobom na całym świecie.

Wkrótce płytę nagrobną Mieszka Starego ze zbiorów Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej będzie można obejrzeć jako model 3D

Nie inaczej będzie w przypadku zdigitalizowanych kolekcji z Kalisza i Gniezna. Tutaj na podkreślenie zasługuje jeszcze ich ogromna różnorodność – zarówno w zakresie tematyki, typów (zabytki archeologiczne, sztuka, archiwalia, druki ulotne, źródła), jak i chronologii zbiorów (pradzieje, średniowiecze, renesans, XVIII-XX w).

W internecie udostępnionych zostanie ponad 600 cyfrowych odwzorowań zabytków archeologicznych z kolekcji obu wielkkopolskich muzeów

Łącznie w ramach projektu wykonano 24 tysiące skanów, w tym 50 w formie 3D, a w efekcie prac zostanie udostępnionych 7 tysięcy muzealiów. Taka ich ilość sprawia, że kalisko-gnieźnieński projekt stał się największym tego typu, w tej części kraju. Stanowi on również pierwszy krok ku stworzeniu Cyfrowego Muzeum Wielkopolski, w którym można będzie obejrzeć zbiory wszystkich muzeów z naszego województwa.

Artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 12°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama