Przewodniki opracowali fachowcy. Osoby, które znają historię Kalisza, mieszkających tu przez wieki wyznawców różnych religii czy ich najwybitniejszych przedstawicieli. Dlatego wędrówka z wirtualnym to gwarancja, że tegoroczna wyprawa na jeden z czterech zabytkowych kaliskich cmentarzy będzie możliwością zgłębienia przeszłości miasta, o której przypominają nagrobne płyty.
Każde ze słuchowisk trwa ok. 45 minut i można je ściagnąć ze strony www.kalisz.pl. - Przede wszystkim jest to historia danego miejsca, ale też jest to spacer architektoniczny, bo każda z nekropoli ma swoją specyfikę grobów. Przybliżamy sposób pochówku np. w kulturze żydowskiej. Myślę, że to jest interesujące i mniej znane szerokiemu odbiorcy – wyjaśnia Halina Hila Marcinkowska z Kaliskiej Inicjatywy Miejskiej. - Przypominamy też osoby pochowane na tych cmentarzach, zarówno zasłużone, jak i mniej znane, które sami wytypowaliśmy i o tych osobach i ciekawostkach z ich życia, czy całe życiorysy, opowiadamy
Scenariusze wędrówek po nekropoliach opracowali.
Cmentarz ewangelicko- augsburski: Mateusz Halak
Cmentarz prawosławny: Marcin Mikołajczyk
Cmentarz żydowski: Halina Hila Marcinkowska
Cmentarz miejski: Anna Linkowska
Muzykę opracował Patryk Cannon
Głosów do słuchowisk użyczyli Natasza Aleksandrowicz, aktorka kaliskiego teatru i Jurek Szukalski z „Łyżki Mleka”. Projekt powstał dzięki Towarzystwu Opieki nad Zabytkami, Kaliskiej Inicjatywie Miejskiej i Miastu Kalisz.
AW, zdjęcia autor
Napisz komentarz
Komentarze