Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Gdy odwaga kosztowała

Archiwum Państwowe w Kaliszu zaprasza na trzecie spotkanie w ramach cyklu „Gdy odwaga kosztowała” Tym razem gośćmi placówki będą Zdzisław Małecki i Henryk Piwowarczyk, działacze kaliskiej podziemnej „Solidarności” internowani w okresie stanu wojennego.
Gdy odwaga kosztowała

Zdzisław Małecki – współorganizator KZ NSZZ „Solidarność” w FWR „Runotex” w Kaliszu oraz MKZ „S” w Kaliszu. Od grudnia 1980 r. działał w Prezydium MKZ w Kaliszu. Od czerwca 1981 r. kierownik Działu Poligrafii MKZ, a następnie kierownik drukarni ZR. W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. zatrzymany, po przesłuchaniu zwolniony. 14 grudnia 1981 r. brał udział w akcji przeniesienia dokumentów i pieniędzy z siedziby ZR do klasztoru oo. jezuitów. 16 grudnia 1981 r. internowany w Ośrodku Odosobnienia w Ostrowie, następnie w Głogowie, zwolniony 22 lutego 1982 r. W latach 1982-1983 działacz podziemnej TKK „S” Region Wielkopolska Południowa. W 1983 r. zmuszony do emigracji politycznej do Australii. Wrócił do Polski w 2008 r.

Henryk Piwowarczyk – uczestnik strajku we wrześniu 1980 r. w KZKS „Winiary” w Kaliszu. Był członkiem KZ „S”, a od grudnia 1980 r. do czerwca 1981 r. Prezydium MKZ w Kaliszu. Współtworzył „S” RI w województwie kaliskim. Członek Prezydium i sekretarz ZR Wielkopolska Południowa. Był jednym z założycieli Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania w Kaliszu. 13 grudnia 1981 r. internowany w Ośrodku Odosobnienia w Ostrowie Wlkp., a następnie w Głogowie, Gębarzewie i Kwidzynie, gdzie został brutalnie pobity przez ZOMO. Uczestniczył w głodówce, na skutek pobicia przebywał 4 tygodnie w szpitalu w Prabutach. Zwolniono go w grudniu 1982 r. ze względu na stan zdrowia. Po wyjściu działał w podziemiu jako kolporter prasy niezależnej.

Spotkanie z nimi odbędzie się 28 października o godz. 12.00 w Archiwum Państwowym w Kaliszu przy ul. Poznańskiej 207. Wstęp Wolny.

MIK, fot. org.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 19°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 9 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: GhiTreść komentarza: No nic. Jak tylko tych nieudaczników uda się odsunąć od władzy, to przekieruje się wszystkie pociągi na stację Kalisz i bedą się na niej zatrzymywać. A obwodnicę wykorzysta się dla pociągów towarowych, żeby nie musiały przejeżdżać przez naszą stacje. Tylko ludzi szkoda, bo wyburzonych budynków już nie da się odzyskać.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 11:24Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: TymoteuszTreść komentarza: Wariant nr 9 był najlepszy dla Kalisza że znikomą liczbą wyburzeń!Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:23Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: Liczny KrytykTreść komentarza: Wiadomo, że Pawliczak nie przyjdzie. Ona pojawia się tylko tam gdzie można zbić polityczny kapitał. Otwarcie jakiejś świetlicy, podpuszczanie mieszkańców przeciwko CPK za rządów PIS-u, to są jej klimaty. Jak trzeba będzie bronić kretyńskiego pomysłu swoich szefów to słów w gębie zabraknie i wyjdzie z niej typowa blondynka.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:08Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: WykolejonyTreść komentarza: Świata ostrzegawcze na tych przejazdach zapalają się często równocześnie z opuszczanie zapor. Tu jest błąd w ustawieniu tego. Proponuję poprawę tego. Najpierw światła przez kilka sekund a poData dodania komentarza: 1.05.2025, 10:01Źródło komentarza: Auto utknęło na torach. Nadjeżdżał pociąg WIDEO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama