Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nowy zeszyt kaliskich genealogów

Do rąk czytelników trafił najnowszy, piąty z kolei, Zeszyt Kaliskiego Towarzystwa Genealogicznego „Kalisia”. W czwartkowe popołudnie w Villi Calisia odbyło się promocyjne spotkanie z udziałem redaktorów tomu, historyków oraz miłośników regionu, których interesują dzieje rodzin z Kalisza i okolic.
Nowy zeszyt kaliskich genealogów

Kaliskie Towarzystwo Genealogiczne, które działa od sześciu lat, właśnie wydało szósty Zeszyt, który właściwie należałoby nazwać „rocznikiem” lub „tomem”, by uzmysłowić, że składa się nań około 150 stron artykułów poświęconych dziejom kaliskich familii i wybitnych postaci związanych z naszym miastem i regionem.

Dzięki platformie komunikacyjnej, jaką stwarza KTG, Dorota Nawalany i Elżbieta Leń Wojtysiak przygotowały artykuł zatytułowany „Car i cesarskie cięcie, Szkocja i Wołyń. Po nitce do kłębka”. To przykład niezwykle interesującej opowieści o związkach rodzinnych i powiązaniu brakujących ogniw oraz – co do formy – realizacji dużego opracowania, które - jak obiecuje Leń-Wojtysiak – będzie kontynuowane. Monika Sobczak-Waliś z kolei podjęła się zaprezentowania starostów kaliskich z dwudziestolecia międzywojennego. Zebranie w jednym miejscu i opis działalności osób, które w swojej często bogatej karierze (także tragicznej) pełniły tak ważną funkcję, pozwoli czytelnikom poznać ich losy oraz rolę, jaką odegrały na naszym terenie. Bardzo interesująco prezentuje się – uchwycony przez autorkę artykułu - mechanizm karier zawodowych z tamtych lat. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią Maciej Błachowicz przedstawia drugą część „Z historii majątku i wsi Tłokinia”, tym razem skupiając się na okresie, gdy Tłokinia pozostawała w rękach Radzimińskich. Marcin Wacowski opisał swe interesujące doświadczenia z poszukiwań korzeni rodu na Podolu.  Swój artykuł zatytułował „O roli archiwów Cesarstwa Rosyjskiego, wszechmocnego internetu oraz szczęścia i przypadku w poznawaniu podolskich korzeni mojej rodziny”. Monika Sobczak-Waliś pisze również o swej prababci, Aleksandrze Czeluście, która zajmowała się hafciarstwem i układaniem czepców. Jan Czarnek z kolei przedstawia artykuł pt. „Jan Unrug z Sulmowa i jego krewni”, którym wpisuje się w cykl prezentujący ziemian z kaliskiego. Jan Marczyński - zamykając serię tekstów poświęconych herbom biskupów kaliskich - jako ostatni prezentuje Herb księdza biskupa Teofila Wilskiego. Nie brakuje w tomie innych ciekawych kontynuacji, pisanych przez współczesność. Andrzej Grzegorek powraca do historii przedstawionej w pierwszym zeszycie KTG, opowieści o Mariuszu Mielcarku - kaliskim kolarzu, który wyemigrował do USA i swej córeczce nadał imię… Calisia. Dziewczynka skończyła pięć lat, a cała rodzina szykuje się do wizyty w naszym mieście. Piąty Zeszyt zawiera ponadto jeszcze kilka genealogicznych opracowań poszczególnych familii, relacji ze zjazdów rodzinnych oraz wspomnień o osobach zmarłych w minionym roku.

Zeszyt Kaliskiego Towarzystwa Genealogicznego kupić można m.in. w Centrum Informacji Turystycznej i Księgarni Staromiejskiej, a poprzednie numery dostępne są w wersji elektronicznej na stronie http://genealogia.kalisz.pl/ w zakładce „Opracowania”.

RK, zdj. Mieczysław Zaremba


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 18°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]