Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ruszył „Chopin w barwach jesieni” ZDJĘCIA

Pianistycznymi recitalami Pawła Kowalskiego i Szymona Nehringa wczoraj w Ostrowie rozpoczął się 35. Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”. Tradycyjnie po koncercie inauguracyjnym festiwal „przenosi się” do Pałacu w Antoninie, gdzie do niedzieli odbędzie się pięć recitali i koncertów z udziałem artystów z Polski, Ukrainy i Hiszpanii.
Ruszył „Chopin w barwach jesieni” ZDJĘCIA

Z przyczyn niezależnych od organizatorów inauguracyjny koncert  nie miał symfonicznego charakteru, bowiem nie wzięła w nim udziału Orkiestra Filharmonii Poznańskiej. Zakontraktowani soliści dali jednak dwa potężne recitale fortepianowe, które ogromnie spodobały się festiwalowej publiczności. Po raz pierwszy od niepamiętnych czasów nie zabrzmiał zatem żaden z Chopinowskich koncertów fortepianowych, które wymagają obecności zespołu orkiestrowego. Czwartkowy wieczór był spotkaniem pianistycznej młodości z dojrzałością. W części pierwszej utwory Ignacego Jana Paderewskiego, Fryderyka Chopina i Ludwiga van Beethovena grał Paweł Kowalski, 51-letni w tej chwili artysta, który po raz kolejny przyjął zaproszenie od organizatorów festiwalu „Chopin w barwach jesieni”. W części drugiej zaprezentował się 21-letni Szymon Nehring, finalista – przypomnijmy – zeszłorocznego Konkursu Chopinowskiego. W jego wykonaniu usłyszeliśmy etiudy, mazurki i jedną z fantazji Fryderyka Chopina. W korytarzach Ostrowskiego Centrum Kultury tradycyjnie zaprezentowano Międzynarodową Wystawę Ekslibrisu Muzycznego, która tym razem podkreśla pięćsetlecie polskiego ekslibrisu.

Od piątku do niedzieli festiwalowe wydarzenia rozgrywały się będą w południowowielkopolskim sanktuarium muzyki Chopinowskiej, czyli w pałacu w Antoninie. W myśliwskiej rezydencji Radziwiłłów zagrają m..in.: Alexei Botvinov z Ukrainy, duet Albert Diaz i Xavier Mut z Hiszpanii oraz Paweł Wakarecy z Polski. Występować będą nie tylko pianiści, zwłaszcza w koncercie specjalnym „Chopin w aksamicie nocy”, który rozpocznie się w sobotę o 22.00. Niewątpliwą pozamuzyczną atrakcją będzie udział popularnej aktorki, Katarzyny Herman, która swymi recytacjami ozdobi piątkowe otwarcie festiwalu przy antonińskim pomniku Fryderyka Chopina, a w koncercie nocnym wcieli się w George Sand.

Odwiedzając salon muzyczny Radziwiłła w czasie festiwalu warto zwrócić również uwagę na promocję książki dr Bożeny Szmid-Adamczyk „Dziedzictwo Fryderyka Chopina”. To jedna z najnowszych publikacji Departamentu Dziedzictwa Kulturowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego poświęcona największej w świecie prywatnej kolekcji chopinowskiej w Valldemossie na Majorce. Z kolei przechadzając się po pałacowych galeriach należy spojrzeć na „Chopinowskie impresje” autorstwa Marty Rak-Podgórskiej. Na ekspozycję warszawskiej artystki składa się około 20  dzieł wykonanych pastelami, których impresjonistyczny charakter pięknie koresponduje z ulotnością muzyki.

Organizatorami festiwalu są: Stowarzyszenie Wielkopolskie Centrum Chopinowskie – Antonin w Ostrowie Wielkopolskim oraz Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

Robert Kuciński, zdj. Mikołaj Leraczyk


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 11°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama