Reklama
Reklama
Reklama

Jesień Organowa w Chełmcach

11 września rusza w naszym regionie nowy, międzynarodowy festiwal. W Chełmcach, w gminie Opatówek, w tamtejszym kościele, w cyklu trzech koncertów zagrają między innymi organiści wirtuozi z Polski, Słowacji i Korei Południowej.
Jesień Organowa w Chełmcach

Organy kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmcach są instrumentem unikatowym. Nie są może gigantyczne, ale posiadają na przykład ruchomy prospekt z 24 aniołami grającymi na dzwonkach. Instrument, reprezentujący muzycznie i koncepcyjnie późny romantyzm niemiecki, został wyremontowany i od kilku lat z powodzeniem służy nie tylko liturgii, ale także sztuce. Odbywające się na nim sporadycznie koncerty zwróciły nań uwagę zarówno artystów, jak i melomanów nie tylko z naszego regionu. Zrodziła się zatem idea powołania do życia imprezy cyklicznej, która w pełni wykorzystałaby możliwości organów z Chełmc i uczyniła je chlubą południowej Wielkopolski.

Dzięki spotkaniu talentu i wiedzy Łukasza Mosura, kaliszanina, jednego z najbardziej utalentowanych polskich organistów młodego pokolenia z organizacyjnym zapałem Mateusza Walczaka z Fundacji „Inicjatywa dla Opatówka” i życzliwością ks. Jerzego Salamona, proboszcza parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny mamy nową, międzynarodową imprezę w naszym regionie. Pierwsza edycja festiwalu pod nazwą „Jesień Organowa” rusza w niedzielne popołudnie 11 września, a poszczególne koncerty będą odbywały się, co dwa tygodnie. Inauguracyjny będzie należał do szefa artystycznego imprezy, Łukasza Mosura, ale w kolejnych zagrają Juhee Lee z Korei Południowej i František Beer ze Słowacji. Od czasu do czasu wirtuozi organów zaprezentują się w towarzystwie innych muzyków. W najbliższym koncercie zagra gitarzysta Romuald Erenc, a w kolejnym zaśpiewa sopranistka Małgorzata Piotrowska.

„Jesień Organowa” ma również wyraźny wymiar edukacyjny i popularyzatorski. Wszystkie koncerty komentarzem opatrzy Mateusz Walczak, natomiast Łukasz Mosur poprowadzi pierwszy z koncertów edukacyjnych pod nazwą „Z organami w roli głównej”, który odbędzie się – w kilku odsłonach – w poniedziałek 12 września. Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny.


Oto szczegółowy program pierwszej edycji festiwalu:
11 września 2016, 17:00

Romuald Erenc (Polska) - gitara

Łukasz Mosur (Polska) - organy

W programie m.in. J.S. Bach, A. Vivaldi, F. Mendelssohn-Bartholdy

25 września 2016, 17:00

Małgorzata Piotrowska (Polska) - sopran

Juhee Lee (Korea Południowa) - organy

W programie m.in. J.S. Bach, D. Buxtehude, M. Reger

9 października 2016, 17:00

František Beer (Słowacja) - organy

W programie: J.S. Bach, W. A. Mozart, A. G. Ritter

***

Koncerty edukacyjne "Z organami w roli głównej"

12 września 2016, 09:00, 10:30, 12:00

Łukasz Mosur - organy

Andrzej Sutowicz , Adam Olejnik – organmistrzowie

Robert Kuciński, zdjęcia: Łukasz Mosur – archiwum autora, Mateusz Walczak – Marika Kostera, Organy w Chełmcach – Michał Markuszewski

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 23°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 11 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: FrTreść komentarza: " geograficznym centrum miasta" ha ha ha. Dobre.Data dodania komentarza: 20.05.2024, 14:06Źródło komentarza: Co powstanie przy ul. Wrocławskiej? „Zabudowa zatopiona w zieleni”Autor komentarza: 546Treść komentarza: hahahah czyli w całym Kaliszu taka budowa i nigdzie się nie pozwala budować wyżej. W takim układzie należy niezwłocznie poszerzyć granice administracyjne miasta. Wtedy na pewno będzie już można budować wyżej!!Data dodania komentarza: 20.05.2024, 13:49Źródło komentarza: Co powstanie przy ul. Wrocławskiej? „Zabudowa zatopiona w zieleni”Autor komentarza: Budować wyżej!Treść komentarza: Oczywiście słynne durne kaliskie ograniczenia wysokościowe. Przez nie nie można budować wyżej. Cały Kalisz ma ograniczenie w zależności od miejsca do 3-8 pięter i koniec. Rzeszów kończy 220 i 85 m, Gorzów 106 m, Opole planuje na 143 m, Grudziądz 75 m, Katowice po 56 m, Kielce planują an 15 pięter.Data dodania komentarza: 20.05.2024, 13:17Źródło komentarza: Co powstanie przy ul. Wrocławskiej? „Zabudowa zatopiona w zieleni”Autor komentarza: Właściciel Kia SoulTreść komentarza: Proszę o usunięcie bądź sprostowanie artykułu. Po pierwsze. W ciężarówce nie wystrzeliła żadna opona tylko zjechał na przeciwległy pas, bo niewiadomo czym zajmował się prowadząc pojazd. .Opona to jest wersja kierowcy , żeby się usprawiedliwić . Opona wystrzeliła w momencie uderzenia w mój samochód. Po drugie ja prowadziłem samochód osobowy Kia a nie żadna kobieta. Po trzecie to ja uciekałem do rowu , żeby uniknąć zderzenia czołowego. Jak nie macie elementarnej wiedzy to nie piszcie w ogóle zamiast pisać głupoty. Proszę o usunięcie lub sprostowanie artykłu.Data dodania komentarza: 20.05.2024, 12:19Źródło komentarza: Miał sekundę na reakcję. W ciężarówce wystrzeliła opona
Reklama
Reklama
Reklama