Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Na co kaliszanie wydają pieniądze z 500+? Były już pierwsze kontrole

Pracownicy socjalni sprawdzali już kilka kaliskich rodzin, które zdaniem sąsiadów lub bliskich niewłaściwie wydają pieniądze z programu „Rodzina 500+”. Jeśli te informacje się potwierdzą, gotówka wypłacana rodzicom zastąpiona zostanie bonami. W Wielkopolsce, również w powiecie kaliskim, są już takie przypadki.
Na co kaliszanie wydają pieniądze z 500+? Były już pierwsze kontrole

W Kaliszu doszło do tej pory do dwóch prób nadużyć. Szybko zostały jednak zweryfikowane przez urzędników. – Mieliśmy dwa przypadki, gdzie rodzice zostali zobowiązani do zwrotu nienależnie pobranego świadczenia – mówi Marzena Szuleta, kierownik Biura świadczeń Rodzinnych w Kaliszu. – W jednym przypadku mama nie ujawniła Informacji o osiąganych dochodach, co miało wpływ na decyzję o przyznaniu świadczenia. W innym tata zgłosił nam kilkoro swoich dzieci, po czym okazało się, że w tym czasie wydany był już wyrok sądu dotyczący podzielenia dzieci między oboje rodziców. Zgłosiła się z nim mama, której przyznano opiekę nad kilkorgiem dzieci. W tej sytuacji ojciec musiał zwrócić część pobranych pieniędzy.

Bony zamiast pieniędzy

Choć świadczenia wypłacane są dopiero od trzech miesięcy, nie wszyscy otrzymują je w gotówce. W przypadku stwierdzenia, że pieniądze wydawane są niewłaściwie, wypłata zamieniona zostaje na formę rzeczową w postaci bonów. W Wielkopolsce takie decyzje zapadły już w 9 gminach, m.in. w powiecie kaliskim. -  Z danych na koniec lipca wynika, że w całym województwie zamieniono łącznie 40 świadczeń – informuje Tomasz Stube, rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego. - Mowa tu o wszystkich świadczeniach, np. z kilku miesięcy na jedno dziecko, a nie o liczbie dzieci.
Decyzje podejmowane są w oparciu o kontrole przeprowadzane przez pracowników socjalnych na podstawie donosów. W samym Kaliszu weryfikowano w ten sposób informacje dotyczące 3 rodzin.  - Mieliśmy 3 zgłoszenia od sąsiadów lub osób bliskich, dotyczące niewłaściwego ich zdaniem wydatkowania świadczenia z programu „Rodzina 500+”. Wszystkie wskazane rodziny zostały sprawdzone przez pracowników socjalnych i zarzuty nie potwierdziły się – mówi Marzena Szuleta. – Na przykład w jednym przypadku ojciec widywany był nietrzeźwy, ale okazało się, że pieczę na dziećmi sprawuje matka i wykonuje ją w sposób właściwy, jak również właściwie gospodaruje pieniędzmi. Poza tym matka podjęła już pewne kroki w kierunku rozwiązania tego problemu.

Nie zawsze jednak takie zgłoszenia wynikają z troski. Zdarza się, że sąsiedzi zwyczajnie innym zazdroszczą. – Niektórzy mają za złe swoim sąsiadom, że kupili nowy telewizor czy samochód, ale w takich sytuacjach nie można powiedzieć, że świadczenie wydawane jest niezgodnie z przeznaczeniem. Tego typu zakupy służą podniesieniu standardu życia całej rodziny – dodaje Marzena Szuleta.

Znaczący zastrzyk gotówki

Do 16 sierpnia br. w Kaliszu wpłynęło 6 651 wniosków o przyznanie świadczenia z programu „Rodzina 500+”. – Najwyższe świadczenie wypłacane rodzinie co miesiąc wynosi 4,5 tys. zł – mówi Marzena Szuleta.

Na koniec lipca łączna kwota wypłacona kaliskim rodzinom wyniosła 14 513 473 zł.

MIK, fot. pixabay.com


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 25°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama