Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kaliska atrapa rakiety V1 prawie gotowa ZDJĘCIA

Jedyna na świecie tak wierna kopia słynnej nazistowskiej rakiety V1 jest już niemal gotowa. Budowana przez kaliską firmę Aura Metoplastyka atrapa już za tydzień pojedzie do muzeum Molke w Górach Sowich. Zanim jednak to nastąpi, rakietę trzeba pomalować i skonstruować dla niej specjalny wózek.
Kaliska atrapa rakiety V1 prawie gotowa ZDJĘCIA

Jak przyznają konstruktorzy: Przemysław i Bogdan Kaczmarczyk, problemów przy tworzeniu rakiety mieli co nie miara. Bardzo trudno jest odtworzyć hitlerowską broń bez jakiejkolwiek dokumentacji. Efekt pracy kaliszan jest jednak imponujący.- Nie było takich momentów, które byłyby bardzo łatwe. Są to płaszczyzny nierozwijalne i zrobione z metalu, więc tutaj ten problem był największy jeżeli chodzi o pokrycie samego kadłuba. Poza tym jest tutaj około 4 tysięcy nitów, też to było dosyć pracochłonne – przyznaje Bogdan Kaczmarczyk, właściciel firmy Aura Metaloplastyka. - Samo malowanie będzie też elementem, który musi stworzyć taką atmosferę wizualną zewnętrzną, by uzyskać zamierzony efekt. Wszystkie sprawy techniczne, jakie mieliśmy były rozwiązywane od nowa, ponieważ nie mamy na to dokumentacji, mamy tylko materiały źródłowe, które są w Internecie – dodaje konstruktor.

Miłośnicy historii uważnie śledzą projekt

Aby kaliska atrapa była gotowa w 100% trzeba nad nią jeszcze trochę popracować. Obecnie rakieta jest malowana, kolejnym etapem będzie budowa specjalnego wózka do jej transportu. Będzie on miał oryginalne koła, które wcześniej służyły do transportu prawdziwych rakiet. Cały projekt już na etapie realizacji wywołuje duże zainteresowanie, szczególnie wśród miłośników historii.  - Ludzie, którzy wypowiadają się na ten temat są miłośnikami historii, ale temat znają albo z opowieści albo z Internetu. Nie znają go bezpośrednio przy wykonywaniu tego typu czynności. Spieranie jest nawet o samo malowanie, bo nikt tak naprawdę nie wie, jak prototyp był malowany – mówi Bogdan Kaczmarczyk.

Po rakiecie… latający spodek

Dyskusje nad atrapą rakiety na szczęście nie zakłócają rytmu pracy kaliskich konstruktorów, a Muzeum Techniki Militarnej Riese - Molke w Górach Sowich jest konstrukcją zachwycone. Do tego stopnia, że kaliszanie będą rekonstruować kolejne tajne bronie Hitlera, między innymi replikę hipotetycznego latającego spodka.

Przypomnijmy, latająca bomba czyli rakieta V1 była jedną z najgroźniejszych broni, jaką stosowali naziści podczas II wojny światowej.  W sumie podczas wojny wyprodukowano około 30 tys. pocisków V-1. Ponad 20 tysięcy z nich zostało wystrzelonych. Kaliska atrapa pocisku będzie najdokładniejszą kopią na świecie i jedyną w skali 1:1.

MG, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 21°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 15 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: SzlachcicTreść komentarza: Susza bo chłopy podlewają pola to wody nie ma pompa do rzeki i pompują wodę na polaData dodania komentarza: 7.07.2025, 11:07Źródło komentarza: Susza hydrologiczna. W Prośnie wody coraz mniejAutor komentarza: Nocna StrażTreść komentarza: Państwo polskie nie robi nic w kwestii rozpijania społeczeństwa i plagi alkoholizmu. Alkohol to zwykła uzależniająca trucizna, tymczasem w naszym kraju panuje jakiś chory kult alkoholu. Wesele bez alkoholu? Grill bez alkoholu? Imieniny bez alkoholu? Każdy powód jest dobry żeby się uchlać. Taki przykład dajemy dzieciakom i rośnie następne pokolenie dla którego weekend bez alko nie istnieje. Część wsiada później n******a za kółko i jeszcze niewinne osoby na tym cierpią. Bawcie się tak dalej w tym chorym kraju.Data dodania komentarza: 7.07.2025, 09:48Źródło komentarza: Samorządowiec otwarcie o swoim alkoholizmie. Jest na odwykuAutor komentarza: TymuśTreść komentarza: Odkładajcie dalej budowę zbiornika koło Wielowsi Klasztornej! Mówcie dalej, że nie jest potrzebny taki zbiornik na Prośnie!Data dodania komentarza: 7.07.2025, 09:23Źródło komentarza: Susza hydrologiczna. W Prośnie wody coraz mniejAutor komentarza: kartografTreść komentarza: To już w sierpniu 1047 roku były zapisywane stany wód rzeki Prosny ? Ciekawe, nie wiedziałem. A gdzie to można zweryfikować ?Data dodania komentarza: 7.07.2025, 09:21Źródło komentarza: Susza hydrologiczna. W Prośnie wody coraz mniej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]