Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe będzie czuwać nad naszym regionem

Umowa w sprawie budowy Stałej Bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Michałkowie podpisana. Pod Ostrowem Wielkopolskim stacjonować będzie jeden śmigłowiec, który usprawni transport chorych między szpitalami oraz osób poszkodowanych w wypadkach, wymagających leczenia w placówkach innych niż lokalne. Porozumienie w sprawie utworzenie LPR podpisali 1 marca w Ostrowie Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego i Robert Gałązkowski, dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W inwestycji partycypować będzie prawie 100 samorządów, w tym Kalisz i powiat kaliski. Koszt przedsięwzięcia to 6 milionów złotych. 
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe będzie czuwać nad naszym regionem

3 miliony będą pochodzić z budżetu województwa wielkopolskiego. Jednak by inwestycja mogła już ruszyć, a Lotnicze Pogotowie Ratunkowe mogło ogłosić przetarg na zakup śmigłowca i wyposażenie bazy, w poniedziałek radni Sejmiku podjęli decyzję o zabezpieczeniu całej kwoty w swoich wydatkach na najbliższe lata. – Baza powstanie we współpracy samorządów lokalnych – powiedział w czasie podpisania umowy Marek Woźniak. - Głównym naszym partnerem jest starosta ostrowski, ale poprosiliśmy 109 lokalnych samorządów, aby zechciały partycypować w tej inwestycji.

Śmigłowiec LPR stacjonować będzie w Michałkowie, a obsługiwać m.in. Kalisz i okolice. Baza ma być gotowa do 2018 r.

Finansowanie tego typu bazy nie jest zadaniem własnym samorządów. Jednak te, wiedząc, jak ważna jest to inwestycja i że śmigłowiec zakupi administracja rządowa, zdecydowały się partycypować w kosztach. Na 109 poproszonych miast, powiatów i gmin 20 jeszcze nie dało zobowiązującej odpowiedzi. 5, ze względu na zbyt małe budżety, nie zdecydowało się na partycypowanie w kosztach budowy bazy dla helikoptera. Kalisz zadeklarował, że uchwałę w tej sprawie podejmie w pierwszej połowie br. Powiat kaliski już wskazał kwotę prawie 87 tys. zł. W sumie udało się zebrać dotychczas 2 300 000 złotych. Im więcej samorządy będą dokładać, tym kwota deklarowana przez Urząd Marszałkowski będzie topniała. – W tym momencie procedowane są zmiany w umowie z Urzędem Lotnictwa Cywilnego. Po ich zatwierdzeniu ogłosimy przetarg na utworzenie kompleksu kontenerowego, który powstanie na przełomie lipca i sierpnia. Wtedy też uruchomimy  bazę tymczasową – powiedział Robert Gałązkowski, dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. - Pacjenci, którzy wejdą w system ratownictwa lotniczego będą transportowani do dwóch kluczowych szpitali w Ostrowie Wielkopolskim i w Kaliszu, ale jeśli zajdzie potrzeba również do ośrodków akademickich i klinicznych w Poznaniu. Pojawienie się tutaj śmigłowca to podniesienie bezpieczeństwa mieszkańców i skrócenie ich czasu transportu. Naszą ambicją jest zmiana systemu ratownictwa, tak by pacjent z miejsca zdarzenia trafiał do ośrodka docelowego, a nie najbliższego i dopiero stamtąd do miejsca, gdzie pomoc może być kompleksowa.

Umowę w sprawie budowy bazy podpisali 1 marca Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego i Robert Gałązkowski, dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Michałkowie powstanie na przełomie 2017 i 2018 roku. W zasięgu jej obsługi znajdzie się m.in. Kalisz i ościenne gminy. Ministerstwo Zdrowia zgodziło się na powstanie czterech nowych baz w Polsce. Ta w Michałkowie będzie drugą w Wielkopolsce. 

AW, zdjęcia autor, Urząd Marszałkowski 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 15°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]