Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Szkoły nakłaniają rodziców, żeby wysłali 6-latki do pierwszej klasy?

Rząd PiS zniósł obowiązek szkolny dla 6-latków, tymczasem jedna z kaliskich szkół wzywa rodziców do wzięcia udziału w naborze. - Czy szkoła nie odnotowała tego faktu, czy to polityka kaliskiego Wydziału Edukacji? – pyta nasza czytelniczka. - Rodzice mają prawo sami zdecydować o tym, czy ich 6-letnie dzieci pójdą do szkoły, czy nie, a samorządy mają obowiązek realizować to prawo – podkreśla Joanna Lichocka, posłanka PiS z Kalisza.  
Szkoły nakłaniają rodziców, żeby wysłali 6-latki do pierwszej klasy?

Szkoła informuje, czy nakazuje?

„W związku z przygotowywaną organizacją roku szkolnego 2016/2017 (planowanie środków finansowych) uprzejmie proszę o dokonanie zapisu do klasy pierwszej syna/córki...” – to fragment pisma, które trafiło ostatnio w ręce rodziców dzieci z obwodu Szkoły Podstawowej nr 11 w Kaliszu. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że dokument otrzymała matka 6-latki. - Władze Kalisza najwyraźniej nie odnotowały faktu, że 30.12.2015 Sejm przyjął nowelizację ustawy o systemie oświaty i zniósł obowiązek szkolny dla 6-latków. Treść przesłanego zawiadomienia wskazuje wręcz na OBOWIĄZEK zapisu w danej placówce lub też pobranie przeniesienia do innej szkoły – pisze w mailu do naszej redakcji oburzona kaliszanka, mama dziewczynki urodzonej w 2010 roku. - Zapytałam również w sekretariacie szkoły, czy to nie pomyłka, ale otrzymałam odpowiedź, że to decyzja Wydziału Edukacji, aby prowadzić rekrutację do szkoły dla 6-latków – dodaje.

Według władz oświatowych, pismo, które otrzymała matka 6-latki jest jedynie zachętą do zapisania córki do szkoły. Według kobiety to ewidentna sugestia, że ma taki obowiązek i może wprowadzać rodziców w błąd.

"Pismo bardzo niefortunne"

Kobieta pyta, czy władze miasta celowo wprowadzają w błąd rodziców, aby jak największa liczba 6-latków została zapisana do szkoły? Wydział Edukacji stanowczo temu zaprzecza. – Treść pisma należy uznać za bardzo niefortunną, bo rzeczywiście nie uwzględnia faktu, że w obecnym roku szkolnym 6-latek może kontynuować wychowanie przedszkolne, o czym w piśmie się nie wspomina – przyznaje Mariusz Witczak, naczelnik Wydziału Edukacji w Kaliszu. - Pismo wysłano do kilku rodziców dzieci "obwodowych", które nie uczęszczają do zerówek przy SP. Treść pisma nie była uzgadniania z Wydziałem Edukacji. Szkoła skontaktuje się z tymi rodzicami i przeprosi za zaistniałe nieporozumienie.

Nikt nie ma prawa nakłaniać rodziców

Niemniej jednak taka informacja może wprowadzić rodziców w błąd, zwłaszcza że w nowej edukacyjnej rzeczywistości trudno jest się odnaleźć. Mają tego świadomość także parlamentarzyści. – Ministerstwo Edukacji Narodowej poprosiło nas o dokładne wytłumaczenie rodzicom, że mają prawo decydować o tym, czy ich 6-letnie dzieci mają pójść wcześniej do szkoły, czy nie, a samorządy mają obowiązek zapewnić realizację tego prawa – mówi Joanna Lichocka, posłanka PiS.

Jak twierdzi PiS, nikt nie ma prawa nakłaniać rodziców, by 6-latka posłali do szkoły. Nikt też nie może takiemu dziecku odmówić miejsca w przedszkolu. - Chcielibyśmy poinformować wszystkich rodziców, że jeżeli  natknęliby się na jakikolwiek problem, to bardzo prosimy, żeby szukali wsparcia rządu – apeluje Lichocka. - Jesteśmy do dyspozycji mieszkańców, nasze biuro jest w pewien sposób nawet zobowiązane do tego, aby tych wszystkich porad udzielać i także interweniować w sytuacjach, które mam nadzieję się nie pojawią – dodaje Piotr Kaleta, poseł PiS.

Posłowie PiS z naszego regionu: Joanna Lichocka i Piotr Kaleta zachęcają rodziców mających wątpliwości, aby kontaktowali się z ich biurem poselskim lub zajrzeli na stronę MEN, gdzie znajdą specjalny poradnik dotyczący 6-latków 

MEN wydało poradnik dla rodziców

Zgodnie z nową ustawą PiS, od 1 września br. do szkół obowiązkowo powinny iść 7-latki, ale większość z nich będzie już wtedy w drugiej klasie, chyba że decyzją rodziców będą powtarzać rok. Naukę w pierwszej klasie na pewno rozpoczną dzieci, które w ubiegłym roku - jako 6-latki - zostały odroczone; tych w Kaliszu jest blisko 200. Rodzice mogą też postanowić, by tegoroczne 6-latki posłać do szkoły wcześniej. Mogą, ale nie muszą, bo ich dzieci podlegają teraz jedynie obowiązkowi przedszkolnemu.

Wszelkie wątpliwości w tej sprawie ma rozwiać poradnik Ministerstwa Edukacji Narodowej, który można pobrać ze strony internetowej resortu. Tam też znajdują się numery telefonów, pod którymi można szukać pomocy w rozwiązywaniu konkretnych problemów. 

Ewelina Samulak-Andrzejczak, fot. czytelniczka portalu, autor, arch. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 12°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama